V roku 2002 svet používal sociálnu sieť Friendster, firma Apple priniesla druhú generáciu svojho prehrávača iPod a na americký trh sa dostal aj prvý mobilný telefón so zabudovanou kamerou. Okrem týchto udalostí, na ktoré si už málokto spomenie však svet zažil revolúciu, ktorá pokračuje do dnes. Vysávanie, ktoré sa 100 rokov technologicky nezmenilo, sa dočkalo najväčšej revolučnej zmeny vo svojej histórii. Spoločnosť iRobot totiž 17. septembra 2002 uviedla na trh svoj prvý robotický vysávač Roomba. Bola to revolučná zmena a technologický prevrat, vďaka ktorému iRobot doslova dobyl svet a dostal sa do miliónov domácností.

Kým pred pätnástimi rokmi bol robotický vysávač netradičnou novinkou, na ktorú mnohí pozerali so záujmom, ale aj s miernou nedôverou. Dnes ide o segment, ktorý zaznamenáva prudký nárast predaja a každoročne sa dostane do miliónov domácností po celom svete.

Slováci investovali v roku 2016 každé minuté piate euro na kúpu vysávačov do robotických. V súčasnosti totiž iRobot prostredníctvom svojich produktov prináša inovácie a ponúka pripojitelnosť a mapovacie schopnosti, ktoré pomôžu vytvoriť inteligentný domov budúcnosti.

iRobot dokázal vďaka inovatívnym technológiám ovládnuť svetový trh s robotickým vysávačmi. Na svojom konte má už viac ako 20 miliónov predaných robotických vysávačov. Na Slovensku je iRobot jednoznačným lídrom v tomto segmente. Zo všetkých predaných robotických vysávačov dosiahol iRobot na Slovensku v roku 2016 podiel až vyše 87 %. V roku 2016 sa v ročnom predaji dostal cez magickú hranicu 10 000 predaných kusov. Od uvedenia na slovenský trh si robot značky iRobot zaobstaralo už viac ako 60 000 domácností.

Príchod robotického vysávača Roomba na trh pomohol vytvoriť životaschopný trh pre spotrebiteľskú robotiku a tiež dostal značku iRobot do domácností po celom svete,” povedal CEO a zakladateľ spoločnosti iRobot Colin Angle. “Po pätnástich rokoch sme nadšení, že môžeme osláviť tento míľnik a zároveň si uvedomujeme, že je pred nami ešte dlhá cesta. Počas ďalších 15-tich rokov budú robotické vysávače ústrednou súčasťou smart domácností a budú pomáhať ľuďom dosiahnuť viac v ich každodennom živote.

Hlavnou výhodou spoločnosti iRobot je od jej vzniku v roku 1990 to, že má výrazný náskok pred konkurenciou a pravidelne prináša nové technológie pričom neustále posúva vyššie latku toho, čo dokáže ponúknuť svojim zákazníkom. A to aj vďaka tomu, že iRobot Roomba je lídrom v používaní a vytváraní nových technológií. Svedčí o tom aj viac ako 1000 patentov, ktoré má firma udelených po celom svete.

Enormný úspech a rast spoločnosti iRobot i predaja jej produktov je jednoznačným vyústením toho, že iRobot predstihol dobu a prináša budúcnosť do domácností už dnes. Automobilky sa v súčasnosti predbiehajú v tom, ktorá prvá príde s autonómnym vozidlom, ktoré už nebude potrebovať vodiča. iRobot však túto “robotickú” revolúciu dal ľuďom už pred pätnástimi rokmi. Vďaka tomu, že dnes povysávate domácnosť stlačením ikony na svojom smartfóne alebo tlačidla na vašej Roombe, ušetríte ročne až 110 hodín svojho života. To je benefit, po ktorom v dnešnej uponáhľanej dobe túži stále viac a viac ľudí.

Dôležité čísla:

  • 15 rokov oslavuje iRobot Roomba
  • 43 robotických vysávačov začne pracovať niekde na svete každú minútu
  • 87 percent je podiel predaja iRobot vysávačov na slovenskom trhu v roku 2016
  • 110 hodín času vám ročne ušetrí iRobot Roomba
  • 1000+ patentov po celom svete ma iRobot
  • 20 miliónov robotov iRobot Roomba sa predalo za 15 rokov po celom svete

O spoločnosti iRobot

Spoločnosť iRobot založili v roku 1990 dvaja americkí inžinieri a špecialisti na robotiku Colin Angle a Helen Greiner, ktorí v tom čase pôsobili na Massachusetts Institute of Technology, spoločne so svojim profesorom Dr. Rodney Brooksom. V roku 2014 spoločnosť iRobot dosiahla obrat viac než 557 miliónov dolárov, zamestnáva viac ako 500 odborníkov, inžinierov, technikov a programátorov z robotického priemyslu. Sídlo spoločnosti iRobot sa nachádza v meste Bedford v americkom štáte Massachusetts a má kancelárie vo Virgínii, Kalifornii, Severnej Karolíne, Veľkej Británii, Číne a Honkongu. Pod burzovým symbolom IRBT má spoločnosť kótované akcie na burze NASDAQ. Aktuálne má spoločnosť iRobot zaregistrovaných už viac ako 1000 patentov. Spoločnosť iRobot má dlhoročné skúsenosti s vývojom a výrobou taktických a priemyselných robotov iRobot PackBot, ktorí boli využití pri tisícoch nebezpečných výskumných projektoch a vo vojenských misiách.