IT bezpečnosť: Najviac ohrozené sú malé a stredne veľké firmy

0

Podľa zverejnených prieskumov sú až v 58 percentách ohrozené firemné dáta menších spoločností. Napriek tomu si väčšina týchto podnikateľov myslí, že ich firmy nie sú potenciálnymi cieľmi kybernetických útokov. 

Ak patríte medzi malých alebo stredných podnikateľov, pre kybernetických útočníkov ste ľahkým terčom. Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti Forbes firmy v decembri 2018 čelili v priemere 43 ramsomware útokom. Ide pritom o medziročný nárast o 153 %.

Hackeri využívajú túto techniku pre zašifrovanie dôležitých dát na vašich zariadeniach. Následne potom požadujú výkupné za poskytnutie hesla k týmto súborom. Čoraz častejšími sa stávajú aj phishing útoky. Ich medziročný nárast je na úrovni 23 %. V prípade phishingu ide o aktivitu hackera, ktorý sa snaží pomocou návnady v elektronickej komunikácii vylákať a neoprávnene získať od používateľov osobné údaje, ako napríklad mená, prístupové heslá či údaje o platobných kartách.

Najmä malé firmy

Hlavným cieľom kybernetických útočníkov sú malé a stredne veľké firmy. Práve tie sú na Slovensku najrozšírenejšie. Z celkového počtu aktívnych podnikateľských subjektov v roku 2017 tvorili až 97,0 % mikropodniky, 2,5 % malé podniky a 0,5 % stredné podniky.

Veľké podniky tvoria veľmi malú časť (0,1 %) z celkového počtu firiem podnikajúcich na Slovensku. „Z údajov, ktoré máme k dispozícií za rok 2018, vyplýva, že 58 % všetkých ohrození firemných dát bolo namierených voči malým a stredným spoločnostiam. Práve tieto firmy sú najviac ohrozené z pohľadu IT bezpečnosti,“ konštatuje Pavol Katrenčík, ITS Portfolio Manager Konica Minolta Slovakia.

Slabé miesta

Riešením je podľa odborníkov zabezpečenie lepšej ochrany a nepodceňovanie kybernetických hrozieb. Často je podľa nich užitočnejšie útok predvídať a pripraviť sa na nečakanú udalosť než počítať škody spôsobené kybernetickým útokom. „Je dôležité, aby bezpečnostné nástroje, používané vo firme, boli komplexné. Mali by zahŕňať penetračné testovanie, bezpečnosť internetu vecí, zabezpečenú sieť či správu prístupov. Kybernetickí útočníci využijú každú slabú stránku v IT bezpečnosti,“ hovorí Pavol Katrenčík zo spoločnosti Konica Minolta Slovakia.

Za najslabšie články celej IT bezpečnosti firiem sú považované koncové zariadenia – notebooky, mobilné telefóny alebo tablety. Okrem antivírusu je potrebné bezpečnosť nastaviť tak, aby sa prípadné vírusy nemohli šíriť v rámci celého podniku a súčasne by zariadenie malo byť schopné vrátiť sa do pôvodného stavu bez straty dát.

Zdroj titulnej fotografie: 123rf.com

Značky:

O autorovi

Máme radi najnovšie technológie a žijeme s nimi. Prinášame informácie o najnovších produktoch a technológiách priamo k vám, objektívne a ľudsky, pretože robíme to, čo nás baví. Sme energický tím plný odhodlania a veríme, že je s nami aj sranda. :)

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>