Nové technológie majú nájsť uplatnenie v mobilite, energetike, osvetlení, službách občanom aj v správe zelene.

Primátor mesta Bratislava, Ivo Nesrovnal, hovoril na konferencii Jarná ITAPA o projekte Smart City Bratislava. Jeho cieľom je zakomponovať do rôznych odvetví riadenia a správy hlavného mesta moderné technológie. Koncepcia pre Smart Bratislavu je takmer hotová a podľa slov primátora bude čoskoro predstavená verejnosti. Projekt vznikal v spolupráci s odborníkmi z Viedne či Brna, o smart riešeniach pred rokom hovorili aj fínski odborníci.

Nesrovnal prezradil, že koncept Smart City je postavený na zavedení moderných technológií do mobility, energetiky, správy zelene, služieb občanom či osvetlenia. Primátor Bratislavy avizoval spustenie služby pre zdieľanie bicyklov a v pláne je aj zdieľanie automobilov. Takéto služby už v mnohých veľkých mestách fungujú, Bratislava ich trend nasleduje.

V súvislosti s mobilitou chce Nesrovnal motivovať ľudí k tomu, aby využívali MHD: „Musíme dostať ľudí z áut na koľajnice. Preto realizujeme zmeny vo verejnej doprave, riešime integráciu mestskej a regionálnej dopravy, kde už je možná aj platba kartou.“ Spomína aj riešenie parkovania, čo je otázka, do ktorej sa majú niektorí poslanci, podľa jeho slov, strach pustiť.

Energetická náročnosť Bratislavy sa má do roku 2020 znížiť o 20%. Pomôže tomu aj nový systém osvetlenia, na ktorý Bratislava aktuálne pripravuje súťaž. Má ísť o inteligentné osvetlenie, ktoré okrem funkcie svietenia dokáže posielať používateľom informácie napr. o dostupných parkovacích miestach. S nasadením smart technológií sa taktiež počíta z hľadiska lepšieho využitia zrážkovej vody. Čo sa elektronických služieb občanom týka, občania Bratislavy môžu dnes z domu vybaviť už 85 agend, ktoré bolo v minulosti potrebné riešiť osobne a tento rok k nim pribudne ďalších 58.

„Máme vízie, máme koncepcie, ale niekedy nám trochu chýbajú nástroje. Nesťažujem sa,“ vyhlásil Ivo Nesrovnal na Jarnej ITAPE.

Prečítajte si aj:

Peter Pellegrini na konferencii Jarná ITAPA: „Musíme byť schopní prispôsobiť sa enormnej dynamike moderných technológií“

 

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit