Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Americká analytická spoločnosť J.D. Power zverejnila výsledky svojho prieskumu 2020 U.S. Automotive Brand Loyalty Study o lojálnosti zákazníkov k značkám automobilov. V rebríčku opäť vedú Japonci. Medzi prémiovými značkami zvíťazil Lexus a v kategórii populárnych automobilov dominujú Subaru, Toyota a Honda.

Prieskum zaznamenáva údaje o rozhodnutiach Američanov, ktorí v období od júna  2019 do mája 2020 menili auto za nové. Výsledok zachytáva percento zákazníkov, ktorí sa rozhodli pre rovnakú značku.  Do prieskumu boli zahrnuté vozidlá všetkých ročníkov.

Lexus opäť zvíťazil

Pre Lexus je to už druhé víťazstvo v kategórii výrobcov luxusných automobilov. Japonská značka v tomtu roku svoj minuloročný výsledok dokonca zlepšila. Pre ďalšie vozidlo značky sa rozhodlo 48 % zákazníkov, zatiaľ čo v uplynulom roku to bolo 47,6 %. Preto sa Lexus znovu stal prémiovou značkou, ktorá vytvára najsilnejšie vzťahy so zákazníkmi a predbehla nemeckú konkurenciu. Hneď za Lexusom sa umiestnil Mercedes-Benz a rebríček víťazov uzatvorilo  BMW. Do prvej pätice ešte patria Porsche a Audi. Poradie na čele prieskumu je teda rovnaké ako pred rokom.

Subaru a Toyota nad 60 %

Je zaujímavé, že v kategórii populárnych značiek sú výsledky ešte vyššie. Na prvom mieste sa umiestnilo  Subaru s výsledkom 60,5 %, a hneď za ním Toyota, ktorá získala 60,3 %. Tretie miesto pripadlo Honde (58,7 %).  Aj v tomto prípade vyzerajú stupienky víťazov tak isto ako uplynulý rok.  Treba však poznamenať, že výsledky jednotlivých značiek sa zmenili. Vernosť zákazníkov značky Subaru klesla o 1 percentuálny bod a v prípade Toyoty sa zvýšila o 0,8. Lepší výsledok o 1 percentuálny bod zaznamenala aj Honda.

Japonské značky vedú rebríčky

Úspech japonských výrobcov áut v prieskume neprekvapuje. Značky z krajiny kvitnúcich sakúr zbierajú veľmi dobré hodnotenia v mnohých rebríčkoch, najmä tých, ktoré sa týkajú bezproblémovej prevádzky. V minuloročnom rebríčku spoľahlivosti spotrebiteľskej spoločnosti Consumer Reports sa na víťazných pozíciách umiestnili tri japonské značky, a to Lexus, Mazda a Toyota. Tento rok získal model Lexus ES najlepší výsledok v 31-ročnej histórii prieskumu spoľahlivosti J.D. Power U.S. Vehicle Dependability Study, ktorý hodnotí percento najspoľahlivejších automobilov a modelov s najmenší počtom  závad.

 

Značky: