Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Od mája sa na slovenské cesty vrátili obľúbené zelené kolobežky. Používatelia budú čoskoro môcť otestovať aj ich unikátne bezpečnostné funkcie, ktoré dokážu zabrániť jazde vo dvojici a tiež overia ich spôsobilosť na jazdu.

Keďže sú zdieľané kolobežky určené pre jedného jazdca a jazda vo dvojici výrazne zvyšuje riziko nehody, platforma Bolt vlastnými silami vyvinula systém rozpoznania náhlych zmien hmotnosti, ktoré naznačujú jazdu viacerých osôb. Spoločnosť Bolt už podala žiadosť o registráciu tohto patentu na Európsky patentový úrad.

Táto unikátna funkcia je súčasťou širšieho balíka bezpečnostných prvkov, medzi ktoré patrí aj test reakčných schopností. Jeho účelom je vyhodnotiť, či je jazdec triezvy. V rámci testu musí jazdec reagovať v určitom čase na rozličné pokyny zobrazené v aplikácii ešte predtým, ako si stúpne na kolobežku. Len ten jazdec, ktorý testom prejde, bude môcť na kolobežke vyraziť. Používatelia ho budú musieť absolvovať v čase od polnoci do skorých ranných hodín a len vo vybraných lokalitách s pestrým nočným životom. Aj táto funkcia bude na Slovensku zavedená v priebehu nasledujúcich mesiacov.

„V Bolte kladieme maximálny dôraz na bezpečnosť a celkovú bezproblémovú prevádzku našich kolobežiek. Mestám a obciam sa snažíme byť partnermi, takže už pred spustením služby spoločne dohodneme jasný rámec prevádzky kolobežiek vrátane napríklad obmedzenia rýchlosti vo frekventovaných uliciach. Alebo tiež samosprávam ponúkame anonymizované dáta využívania našich dopravných prostriedkov, ktoré môžu využiť na vylepšovanie cyklistickej a ďalšej infraštruktúry,” hovorí Pavol Dzurjanin, manažér mikromobility pre región strednej a východnej Európy v spoločnosti Bolt. Prostriedky zdieľanej dopravy sú v krajinách, kde spoločnosť pôsobí, čoraz obľúbenejšie. V porovnaní s minulým rokom Bolt zaznamenal v marci 2022 až o 500 % viac jázd. Spoločnosť tiež oznámila svoj ambiciózny investičný plán v oblasti mikromobility. Bolt sa v roku 2022 chystá minúť viac ako 150 miliónov eur na ďalšie rozširovanie prevádzky elektrokolobežiek a elektrických bicyklov, ako aj na vývoj riešení, ktoré zvýšia bezpečnosť a používateľskú skúsenosť.

V súčasnosti sú kolobežky Bolt k dispozícii v 16 slovenských mestách. V Bratislave, Trnave, Piešťanoch, Galante, Hlohovci a v Holíči spoločnosť na cesty nasadí novú, štvrtú generáciu svojich kolobežiek. Tá disponuje vymeniteľnou batériou a je 100 % recyklovateľná s očakávanou životnosťou 60 mesiacov. Konštrukcia kolobežky je tiež optimalizovaná pre dodatočnú stabilitu a bezpečné manévrovanie, s najnižším ťažiskom, zvýšenou výškou svetiel a mimoriadne nízkou hmotnosťou. Aplikácia Bolt pravidelne svojim používateľom pripomína aj zásady bezpečnej jazdy, či už priamo počas jej používania, alebo na sociálnych sieťach a svojom blogu.

Značky: