Mať doma dobrý zvuk sa naozaj oplatí. Domácnosť takto dostáva celkom inú atmosféru. A ak je navyše aj dizajn zariadenia nevšedný, je to plus navrch.

Spoločnosť JBL v Berlíne predstavila zaujímavé produkty a okrem iného to bola aj rodina produktov Authentics. Je jedinečná hlavne svojím retro dizajnom, ďalej vysokou kvalitou spracovania a výbornými zvukovými vlastnosťami. JBL Authentics 500 je najvyšší produkt z tejto rodiny a je schopný naplniť aj väčšiu miestnosť kvalitným zvukom.

JBL Authentics 500Zdroj: TOUCHIT.sk
Spomienka na minulosť

Retro sa hodí do každej miestnosti

Reproduktor bol inšpirovaný ikonickým dizajnom JBL produktov zo 70. rokov. Reproduktor je však po hudobnej stránke vylepšený a aktualizovaný pre 21. storočie. Sprostredkuje tak realistický zvuk vo vysokom rozlíšení s Dolby Atmos Music a za svoj kvalitný zvuk Authentics 500 vďačí hlavne hliníkovým tweeterom a patentovanému basovému portu SlipStream.

JBL Authentics 500Zdroj: TOUCHIT.sk
JBL Authentics 500 a jeho retro dizajn

Súčasne dvaja hlasoví asistenti

Rodina Authentics spája v sebe oboch hlasových asistentov – Google Assistant aj Amazon Alexa. Môžete tak cez Google Asistant požiadať Authentics 500, aby spustil prehrávanie vašich obľúbených skladieb a neskôr hlasovo upraviť hlasitosť cez Amazon Alexa. Všetko bez použitia rúk, iba pomocou vášho hlasu. Streamujte hudbu cez AirPlay, Alexa Multi-Room Music (MRM), Chromecast built-in a Spotify Connect.

JBL Authentics 500Zdroj: TOUCHIT.sk
JBL Authentics 500

Ideálne spojenie cez JBL One

Služby streamovania hudby sú v tomto zariadení dostupné cez pripojenie na Wi-Fi sieť. Najlepšie je ale prepojiť si zariadenie s mobilnou aplikáciou JBL One, cez ktorú je potom možné zariadenie aktualizovať, ovládať a prepojiť viaceré streamovacie platformy.

JBL Authentics 500Zdroj: TOUCHIT.sk
JBL Authentics 500 a prepojená aplikácia JBL One

Navyše, práve cez túto aplikáciu môžete využiť aj jedno z ovládacích tlačidiel na hornom paneli zariadenia – Srdiečko. Na jeden dotyk si tak v JBL One vytvoríte zoznam pesničiek, ktoré sa vám páčia a neskôr si ich ľahko vyhľadáte. JBL One rovnako umožňuje aj prispôsobiť si ekvalizér na prehrávanie podľa vašej chuti.

Manuálne ovládanie na hornom paneli

Na hornom paneli sú tri ovládacie otočné gombíky a po ich potočení sa svetelným pásom zobrazuje nastavená úroveň. Takto sa dajú nastaviť výšky, basy a tiež hlasitosť prehrávania. V zadnej časti je ešte prepínač, ktorý umožňuje vypnúť mikrofón, ktorý primárne slúži na spoluprácu s hlasovými asistentmi.

JBL Authentics 500Zdroj: TOUCHIT.sk
Horný ovládací panel JBL Authentics 500

Rovnako môžete tento reproduktor zapojiť pomocou Google Home. Ďalšie tlačidlo na hornom paneli umožňuje prepojiť zariadenie s mobilnou aplikáciou v smartfóne cez Bluetooth a funguje to na prvé zapojenie.

Kalibrácia a multiroom

Okrem iného sa toto zariadenie automaticky kalibruje pri každom zapnutí. Je teda jedno, kam ho umiestnite, pri zapnutí si pomocou nepočuteľného zvuku zariadenie priestor s využitím mikrofónu zmeria a nastaví optimálne parametre.

Ako sme už spomenuli, pripojenie existuje aj do Google Home, a to je priestor ako využiť JBL Authentics 500 v multiroom prostredí. Ak máte dostatočne pokrytý priestor vo vašej domácnosti sieťou Wi-Fi, môžete prechádzať z miestnosti do miestnosti a prehrávať si obľúbenú hudbu tam, kde to potrebujete. JBL Authentics 500 je kompatibilný s multiroom prostredím. Rovnako sa takto dá využiť aj platforma Amazon Alexa.

Kvalitné vyhotovenie

Na vyhotovení zaujme kožený obal a prepracovaná mriežka Quadrex. Je jasné, že JBL venoval pozornosť detailom a pritom sa podarilo zachovať charakteristický vzor JBL obklopujúci pasívny žiarič. Zo zadnej strany je pripojenie na externý jack 3,5 mm a tiež je tu pripojenie na sieť Ethernet. Zariadenie sa napája priamo cez 230 V sieť bez adaptéra.

JBL Authentics 500Zdroj: TOUCHIT.sk
Zadný panel JBL Authentics 500

Authentics 5000 je čiastočne vyrobený z recyklovanej látky, plastov a hliníka. Výrobca si potrpel na detaily a napr. na prednom rámiku je vygravírovaný názov produktu. Pôsobí to veľmi luxusne. Aj balenie produktu je čiastočne z recyklovaného papiera.

JBL Authentics 500Zdroj: TOUCHIT.sk
Vygravírovaný názov produktu na JBL Authentics 500

Kvalita hudby

Kvalita prehrávania je mimoriadne vysoká. Napriek tomu, že to rozmerovo nie je veľké zariadenie, naplní miestnosť zvukom do posledného kútika. Výborné sú basy a tiež môžete jasne lokalizovať jednotlivé nástroje v prehrávanej hudbe.

JBL Authentics 500Zdroj: TOUCHIT.sk
JBL Authentics 500 z bočného pohľadu

Celkový výkon je 270 wattov a formát zvuku je 3.1 s virtuálnym Dolby Atmos efektom. To vytvára priestorový efekt a ak zavriete oči, budete mať pocit, že hudbu počúvate naživo. Vo vnúti sú tri 2,5 mm tweetery a tri 2,75-palcové stredorozsahové woofery a k tomu navyše ešte 6,5-palcový subwoofer plus basový port SlipStream. Takto máte čisté výšky a mohutné basy.

JBL Authentics 500Zdroj: TOUCHIT.sk
JBL Authentics 500 zo zadnej časti

V celkovom hodnotení ide o luxusné zariadenie, ktoré sa hodí na kvalitné prehrávanie hudby na stabilnom mieste. Výhodou je hlasové ovládanie a tiež priame napojenie na streamovacie platformy.

JBL Authentics 500Zdroj: TOUCHIT.sk
JBL Authentics 500 a jeho basový reproduktor v spodnej časti

Cena: 629,99 €

Zapožičal: JBL.sk

Prečítajte si tiež

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.