Výrobca JBL má v ponuke slúchadlá, s ktorými sa môžete kompletne ponoriť do vody.

Certifikácia IP68 sa vidí v tomto segmente málokedy, nehovoriac o spôsobe spracovania, ktorý je navrhnutý tak, aby slúchadlá vydržali vysoké športové nasadenie, zároveň aj nepriaznivé podmienky a nevypadli vám popritom z ucha.

K tomu všetkému ešte treba pripočítať technologickú výbavu a získate univerzálne slúchadlá nielen na športovisko, ale aj do kancelárie a cestovanie. Skrátka na celý deň bez ohľadu na to, čo robíte.

JBL Endurance Peak 3

Slúchadlá, s ktorými môžete plávať a pokojne sa aj ponoriť.

Výrobca totiž implementoval návrh tak, aby spĺňali vodo aj prachotesnú certifikáciu. Nezabudlo sa ani na kvalitný zvuk a slúchadla sa radia medzi univerzálne na každú činnosť. Zameranie na športovcovi je však zrejmé a práve tí z nich vyťažia najviac. Sú vhodné na behanie alebo na akčnejšie športy, pretože používajú špeciálny systém uchytenia poza ucho. Výrobca skombinoval dva prvky, ktoré udržia slúchadlo vo vašom uchu. Prvý je ohybný systém nazvaný Powerhook.

Ide o aretáciu, ktorá je navrhnutá tak, aby udržala slúchadlo pevne v uchu zároveň, aby sa používateľ nezranil v prípade, že by sa mu slúchadlo vytrhlo. Umiestnenie slúchadla do ucha zabezpečuje aj systém TwistLock, čo znamená, že vložením a pootočením slúchadla sa lepšie prichytí na vnútornej strane zvukovodu. Na pohľad to vyzerá zložito, avšak ide o jednoducho použiteľný systém. Slúchadlo stačí nasadiť, pootočiť a vonkajšia aretácia sa prispôsobí vášmu uchu.

JBL Endurance Peak 3Zdroj: TOUCHIT
JBL Endurance Peak 3

Tento systém má aktívny prvok a akonáhle vyberiete slúchadla z ucha, tak sa segment Powerhook magneticky prichytí k hlavnej časti a slúchadlá vypne. Nemusíte si robiť starosti s výdržou alebo sledovať, kde ste nechali slúchadlá ležať s obavou, že sa medzičasom vybijú. Na jedno nabitie vydržia približne 10 hodín a rozmerovo väčšia škatuľka dodá ďalších 40 hodín používania.

Rozmernejšie slúchadlá si aj vďaka spôsobu uchytenia za uchom vyžiadali prispôsobenie veľkosti škatuľky a tak kde o jednu z väčších na trhu. Ako odmenu máte predĺženú výdrž bez toho, aby ste potrebovali externý zdroj nabíjania. Odporúčame ich používateľom, ktorí so slúchadlami cestujú na turistiku alebo pre všetkých, ktorí nechcú stále myslieť na nabíjanie ďalšieho príslušenstva.

Po zvukovej stránke výrobca použil svoj overený systém JBL Pure Bass Sound. Skonštruovanie slúchadiel v súlade s touto technológiou tiež znamená to, že získavate univerzálne slúchadlá kdekoľvek ich potrebujete. Kúpou týchto slúchadiel nepotrebujete zároveň kupovať takzvane nešportový model.

Nechýba podpora aplikácie, ktorá umožňuje aktualizovať firmvér v slúchadlách a takisto nastaviť aj ďalšie vlastnosti. Ide napríklad o nastavenie zvané ako Ambient Sound Control zamerané na zvuky z okolia alebo hlasy. Pri pohybe na ulici vás nič nezaskočí, keďže budete vedieť, čo sa okolo vás deje. Funkcia TalkThru je tu na to, aby nebolo potrebné dávať slúchadlá z uší, keď sa s niekým rozprávate.

Endurance Peak 3 nemajú podporu aktívneho odhlučnenia, avšak pasívne prostredníctvom nadstavcov do uší je veľmi silné. Dosahuje podobných hodnôt ako aktívne odhlučnenie. V prípade, že športujete vo vonkajšom prostredí, určite odporúčame použiť ambientný režim, pretože zvukové tesnenie samotných návlekov je silnejšie ako obvykle.

Okrem toho sa dajú použiť na telefonovanie. Tým, že je tu veľmi silné pasívne odhlučnenie, chválime pridanie funkcie Voice Aware. Tá počas telefonovania zapne mikrofóny na slúchadlách, aby ste sa zároveň počuli zreteľne aj vy.

Cena: 99,90 eur

Technické parametre

Názov modelu / Technické parametreJBL Endurance Peak 3
TypBluetooth 5.2
Veľkosť meniča [mm]10
Odhlučnenienie
Funkcia handsfreeáno
Frekvenčný rozsah [Hz]20 – 20 000
Audio konektorN/A
NFCnie
Nabíjací konektorUSB-C
Výdrž batérie [hod.]10 + 40
HodnotenieJBL Endurance Peak 3
Vlastné odhlučnenie5/5
Odhlučnenie od okolia4/5
Kvalita reprodukcie5/5
Pomer cena / celkové možnosti5/5
Cena [EUR s DPH]99,90

JBL Reflect Aero

Slúchadlá, ktoré sú priamo určené pre športovo aktívnych používateľov. Aj tu si dal výrobca záležať a navrhol ich uchytenie v uchu cez špeciálne aretačné výčnelky. Stačí ich do ucha vložiť a jemne pootočiť. Tým poskytnú zaručenú odolnosť proti vypadnutiu. Tu výrobca použil aj oválne trubice Oval Tubes, ktoré sú určené na pohodlné nosenie. Videli sme ich pri niektorých slúchadlách JBL už v minulosti.

Dajú sa nosiť celý deň a nijakým spôsobom vás nebudú obmedzovať. Na rozdiel od Endurance Peak 3 podporujú aj ANC režim ako aj priepustnosť okolitých zvukov cez funkciu Ambient Aware alebo zameranie na hlasy cez voľbu TalkThru.

Aj tento model má certifikáciu IP68, čo znamená, že sú odolné voči dažďu alebo ponoreniu do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Zašpinené slúchadlá stačí poumývať.

JBL Reflect AeroZdroj: TOUCHIT
JBL Reflect Aero

Na dosiahnutie čo najlepšej zvukovej kvality je vhodné použiť sprievodcu v aplikácii, ktorý zmeria správne vloženie v uchu. Na základe toho budete vedieť, že máte slúchadlá vložené správne a povolí sa aj niektorá z vyššie uvedených aktívnych zvukových technológií napríklad ANC.

Akonáhle nebudú slúchadlá vložené tak, ako majú byť, nebude sa dať aktivovať žiadna z doplnkových funkcií. Táto technológia je vhodná aj na to, aby ste sa naučili slúchadla, vkladať si do ucha správne. Týmto spôsobom dosiahnete najlepšie pasívne aj aktívne odhlučnenie a kvalitu zvuku.

V rámci detailných nastavení je možné nastaviť aj kompenzáciu zvukového kanálu a vykonať test na základe okolitých zvukov. Súčasťou je aj prispôsobenie si dotykového ovládania ľavého a pravého slúchadla. V prípade, že niekomu nevyhovuje dotykové ovládanie, dá sa kompletne vypnúť.

Na pohľad sa slúchadlá javia ako rozmernejšie a viac vystupujú z ucha. Faktom ale je, že ich aretačná vložka skutočne chráni proti vypadnutiu. Nosia sa stabilnejšie ako menšie slúchadlá, ktoré takéto doplnky nemajú. Na jedno nabitie vydržia prehrávať hudbu až 8 hodín a 16 ďalších hodín získate z nabíjacej škatuľky.

Po zvukovej stránke poskytujú výborný zážitok a konkurujú drahším slúchadlám na trhu. Výrobca použil 6,8 mm meniče ladené technológiou JBL Signature Sound.

Cena: 149,99 eur

Technické parametre

Názov modelu / Technické parametreJBL Reflect Aero
TypBluetooth 5.2
Veľkosť meniča [mm]6,8
OdhlučnenieANC
Funkcia handsfreeáno
Frekvenčný rozsah [Hz]10 – 20 000
Audio konektorN/A
NFCnie
Nabíjací konektorUSB-C
Výdrž batérie [hod.]8 + 16
HodnotenieJBL Reflect Aero
Vlastné odhlučnenie5/5
Odhlučnenie od okolia5/5
Kvalita reprodukcie5/5
Pomer cena / celkové možnosti5/5
Cena [EUR s DPH]149,99

Verdikt

JBL Endurance Peak 3 sú zamerané hlavne pre vysoko aktívnych používateľov, ktorí chcú mať bystrú, že im slúchadla nevypadnú z ucha. Premyslená konštrukcia a kvalita zvuku z nich robí veľmi dobre vybavené slúchadlá. Či už na aktívny šport ako je beh alebo skákanie, či priamo plávanie.

JBL Reflect Aero majú takisto zameranie na šport, avšak tu výrobca prináša rozšírenú technologickú výbavu v podobe aktívneho odhlučnenia a ďalších funkcií na vyladenie zvuku. Vhodné sú predovšetkým pre používateľov, ktorí neuprednostňujú aretáciu poza ucho a chcú voľnejšie pôsobiace slúchadla.

Zapožičal: www.jbl.sk

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.