Samostatný mikrofón od JBL je praktické riešenie pre každého, kto potrebuje spoľahlivo nahrávať videá alebo audio.

Ak vynechám detaily ako je kvalita zvuku, je jednoduchosť použitia a spoľahlivosť to najlepšie na testovanom mikrofóne. Okrem verzie pre konektor USB-C existuje aj verzia s konektorom Lightning. Verzia s USB-C je vhodná už aj pre používateľov s iPhone 15. Konektor som testoval na smartfóne s Androidom a takisto aj na počítači. V oboch prípadoch bolo použitie nadmieru jednoduché a takisto v oboch prípadoch máte k dispozícii špecializovanú aplikáciu.

JBL Quantum Stream WirelessZdroj: TOUCHIT
JBL Quantum Stream Wireless s USB-C a Lightning

Skoro ako slúchadlá JBL

Značka je známa svojimi úplne bezdrôtovými slúchadlami a tento prenosný mikrofón sa minimálne nabíjacou škatuľkou na takéto niečo podobal. Vo vnútri však nie sú slúchadlá, ale modul na príjem signálu a mikrofón s možnosťou pripnutia. Oba tieto komponenty sa po vložení do škatuľky magneticky prichytia. Škatuľka je nielen na to, aby ste ich nestratili, ale aj na nabíjanie. Balenie navyše obsahuje aj nadstavec proti vetru.

Hardvérový kľúč pripojený do USB-C môže poslúžiť na simultánne nahrávanie a zároveň nabíjanie smartfónu. Na boku má konektor USB-C, takže si nemusíte robiť starosti o výdrž batérie v telefóne. Mikrofón má výdrž približne 6 hodín, čo je dostatočné dlhá doba na vytváranie dlhších nahrávok. V prípade potreby máte k dispozícii rýchle nabíjanie, ktoré umožní behom 15 minút nabiť mikrofón na hodinové použitie. Nabíjacie puzdro poskytne ďalších 18 hodín, takže celkovo je k dispozícii 24 hodín.

Aplikácia JBL Headphones

Na prispôsobenie vlastností mikrofónu sa dá použiť aplikácia JBL Headphones. Prvotné spárovanie vyžaduje hardvérový kľúč mikrofónu pripojiť do konektoru k smartfónu. Pripojenie a celkové spárovanie je jednoduchšie, keďže stačí zasunúť kľúč do konektora. Následný prenos funguje vo vlastnom 2,4 GHz pásme nie je potrebné aktivovať Bluetooth spojenie. Dosah zariadení je 100 m, čo dáva skutočnú voľnosť pri tvorbe videa. V aplikácii je vidieť aj kvalita signálu.

Telo mikrofónu má klipsňu na pripnutie k oblečeniu a tlačidlo na stlmenie mikrofónu. Aplikácia umožňuje nastaviť intenzitu LED, ktorá signalizuje jeho pripojenie alebo stlmenie. Počas korektného spojenia svieti na bielo alebo načerveno. Podľa toho, či je povolený zvuk alebo nie. Svetelnú signalizáciu je možné úplne vypnúť, aby nerušila, avšak to bude platiť aj pre stlmený mikrofón. Pri takomto nastavení nebude vidieť, či je mikrofón stlmený alebo nie.

Na nahrávanie vo veterných podmienkach sa dá použiť tlmiaci nadstavec. Na vytváranie nahrávok v rušivom prostredí, je možnosť aktivovať funkciu ENC. Vybrať sa dajú 3 stupne intenzity odrušenia okolitého hluku. Výhodou mikrofónu je, že tak ako sa jednoducho pripája, dá sa aj jednoducho používať. Prakticky nie je potrebné zasahovať do nastavení. Sú ale prípady, kedy budete potrebovať zvýšiť intenzitu mikrofónu, napríklad v prostredí, kde musíte hovoriť potichu. Všetko potrebné nájdete v aplikácii.

S počítačom

Na rovnakom princípe funguje aj počítačová aplikácia. Tú vám Windows navrhne automaticky behom niekoľkých sekúnd po pripojení hardvérového kľúča k počítaču. Operačný systém takisto prepne pre všetky aplikácie tento kľúč ako štandardný vstupný prvok na nahrávanie hlasu. Po odpojení kľúča sa systém nastaví na svoje predvolené zariadenie. Aj tu platí, že ide o nadmieru jednoducho použiteľné riešenie.

jbl quantum stream wireless usb-c appZdroj: TOUCHIT
Aplikácia pre Windows

Mikrofóny pre hráčov

Okrem bezdrôtových s USB-CLightning existujú ďalšie varianty. Každý si môže vybrať podľa aktivity a potrieb. Na domáce použitie je tu model JBL Quantum Stream Studio za 149,99 eur. Určený je pre hráčov, korí potrebujú kvalitný záznam zvuku pri streamovaní. Zaujímavosťou je RGB VU merač a štyri režimy snímania hlasu.

Lacnejší je variant JBL Quantum STREAM za 99,90 eur. Má dva režimy snímania hlasu, odolné vyhotovenie a signalizáciu vypnutého zvuku. JBL Quantum Stream Talk za 49,99 eur má jeden vzor snímania hlasu a predstavuje úspornú alternatívu pre hráčov alebo každého, kto chce domáce riešenie na kvalitný záznam zvuku.

Verdikt

JBL Quantum Stream Wireless USB-C je praktický doplnok pre každého, kto chce nahrávať vlogy alebo potrebuje streamovať a mať istotu kvalitného záznamu hlasu. S veľkým dosahom sa môžete sústrediť na nahrávanie obrazu bez rizika poklesu kvality hlasu. Výborné riešenie na nahrávanie hlasu jednej osoby.

Technické parametre

Názov modelu / Technické parametreJBL Quantum Stream Wireless USB-C
Typ2,4 GHz frekvenčné pásmo
Dynamicý rozsah86 dB @ 1 kHz
Citlivosť-36 dBV/Pa@1kHz
Bitová hĺbka16 bitov
Frekvenčný rozsah [Hz]20 – 20 000
Vzorkovacia frekvencia ENC off [kHz]48
Vzorkovacia frekvencia ENC on [kHz]16
Nabíjací konektorUSB-C
Výdrž batérie [hod.]6
Cena [EUR s DPH]99,90

Prečítajte si aj:

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.