Otázka čitateľa: Rád by som požiadal o radu ohľadom zálohovania svojich fotografií do on-line služieb. Momentálne mám fotky spolu s videami uložené na 2 TB pevnom disku a nemám ich zálohované. Som si vedomý, že disk môže prestať fungovať, takže premýšľam o zálohe. Viem, že by som mal mať dáta na dvoch alebo troch diskoch zároveň, ale príliš sa mi nechce ich kupovať. Premýšľam teda nad použitím služby Google Photos, na ktorej by som fotky a videá zálohoval. Oplatí sa to ale? Je to výhodné? Aké mám pri tejto službe záruky? Takisto mi nie je jasné, aký je rozdiel nahrať fotku v „originálnej“ a „vysokej“ kvalite. Čítal som, že v druhom prípade je limit na 16 Mpx fotografia a Full HD video. Je ale znížená aj kvalita dát?
Nad nutnosťou zálohovanie pravdaže uvažujete správne. Ak máte svoje dáta len na jednom úložisku, je celkom isté, že jedného dňa o ne prídete. Nič totiž nefunguje večne a pred zlyhaním žiadne varovanie nečakajte. Kombinácia vlastného lokálneho úložiska spolu s on-line službou je regulárna zálohovacia metóda, pričom hlavne v rámci fotografií dokáže byť aj veľmi výhodná. Ťažíte totiž z toho, že dát nie je príliš veľa (obvykle len pár desiatok či stoviek GB) a sú prístupné nonstop z viacerých zariadení.
Google Photos, respektíve Fotky Google je výborná služba tohto typu, ktorá vám vloží do rúk obrovské výhody a aj nesmierne užitočné nástroje. Je však nutné si byť aj vedomý toho, čo to vlastne všetko znamená a aké súvislosti a naviazanosti s týmito riešeniami a prístupmi vznikajú. Poďme sa teda na ne pozrieť, pretože na prvý pohľad nemusia byť každému jasné.
Najprv sa pozrime na výhody. Služba Google Fotky je naviazaná k vášmu Google účtu a je v základe celkom bezplatná. Podobne ako YouTube účet, ani ona nemá žiadny dátový limit na množstvo fotografií, ktoré do nej nahráte. Záloha vašich fotiek je teda celkom zdarma. Fotky máte prístupné zo všetkých svojich zariadení, pričom v základe sú viditeľné len pre vás. Poľahky ale môžete ktorékoľvek rýchlo zdieľať s priateľmi, rodinou či známymi. To je v rámci cloudových služieb a galérií sociálnych sietí pravdaže samozrejmosť.
Hlavnou výhodou, v rámci ktorej sa v rámci špeciálne zameranej služby tohto typu prejaví skutočný rozdiel, sú nadväzné pokročilé mechanizmy na používanie samotných dát. Ide predovšetkým o systémy hlbokých neurónových sietí, používané na triedenie, katalogizáciu a rozpoznávanie tvárí a objektov. Vďaka nim je vo vašej kolekcii fotografií možné vyhľadávať. Pri nahrávaní fotografií do služby systémy umelej inteligencie rozpoznávajú a označia rozličné osoby (nemajú žiadny problém ani s veľkým časovým rozpätím a správne asociujú mladšiu podobu so staršou), rozličné typy zvierat, konkrétne objekty (napr. auto, jedlo, Eiffelovu vežu) či udalosti (kúpanie v mori, narodeninová oslava).
To je mimoriadne užitočné najmä ak ste chronický netriedič a svoje fotky po odfotení nijako od seba neoddeľujete podľa druhu a obsahu. Systémy všetko vykonajú za vás, pričom ich katalogizujú podľa typu, času aj konkrétnej lokality a pripravia pre vás konkrétne galérie. Poskytnuté mechanizmy sú na vrcholovej úrovni a v rámci tejto služby prakticky prichádzate do styku so „state-of-the-art“, teda najlepšími možnými mechanizmami tohto typu, aké momentálne existujú.
To, že sú pre vás k dispozícii zadarmo a bez obmedzení je vskutku skvelé a Google Photos je právom považovaná za bezkonkurenčne najlepšiu službu tohto typu na svete. Aj vďaka tomu ju dnes používa až pol miliardy ľudí, ktorý do nej nahrajú viac ako miliardu fotografií každý deň.
Pred používaním služby je ale vhodné upozorniť aj na limity, nevýhody a nevyhnutné následky. Pozrime sa najprv na tie technické. Aj keď služba nemá limit na to, koľko fotiek do nej môžete zdarma nahrať, je obmedzená z hľadiska ich rozlíšenia a objemu.
Ten prvý faktor sa bežného používateľa prakticky vôbec netýka, pretože je nastavený na 16 megapixelov, čo je mimo rozsahu bežných smartfónov, vrátane tých, ktoré sú po fotografickej stránke považované za najlepšie. Ak chcete zistiť, aké majú rozlíšenie vaše fotky, ktorúkoľvek si otvorte a zobrazte si jej detaily. Ak má vaša fotka zo smartfónu napríklad 2268 x 4032 bodov, tieto čísla na kalkulačke jednoducho vynásobte. Výsledne číslo v miliónoch – v tomto prípade 9 144 576, znamená 9 Mpx. Súčasné špičkové fotografické smartfóny, vrátane Huawei P30, majú obvykle výstup na úrovni 10 Mpx.
To znamená, že žiadna súčasná smartfónová fotka, nahrávaná na službu Google Photos, nebude fyzicky zmenšená (v rámci webového rozhrania áno, ale vždy si budete môcť plné rozlíšenie fotografie stiahnuť kliknutím na tlačidlo stiahnutia v rozhraní).
Všetky nahraté fotky však prejdú novou stratovou JPEG rekompresiou. To v mnohých používateľoch môže vyvolať negatívne pocity, pretože vidia, že ich 4 MB fotografia má po stiahnutí zo servera Googlu napríklad už len 2,5 MB. Avšak realita je značne uspokojivejšia. Smartfóny bežne používajú JPEG kompresiu, nastavenú prakticky na úplné minimum, čím ju robia veľmi objemovo neefektívnu. Výsledkom je značne veľký súbor. Google používa trošku silnejšie, ale stále veľmi efektívne a z hľadiska dát bohaté nastavenie.
Ak pracujete s Photoshopom, úroveň použitej kompresie na Google Photos sa rovná nastaveniu „Maximum, factor 10“, čo je veľmi bezpečná hodnota z hľadiska zachovania kvality. Aj keď dátový rozdiel je veľký, efektivita JPEG je založená na slabinách ľudského zraku, pričom ani na veľkom 30“ monitore a pri plnom zobrazení nebudete schopní spoznať medzi fotografiami rozdiel. Až pod touto hranicou (faktory 5 až 8, ktoré by 10 Mpx fotku zmenšovali na zhruba 1 MB), by ste začali vidieť pribúdajúce artefakty a stratu ostrosti. Pri použitom faktore 10 ide zmenšenie hlavne na vrub efektivity JPEG, takže ani tohto limitu služby sa v zásade nemusíte obávať.
Google toto nastavenie označuje ako „vysoká kvalita“, pričom to je to, pri ktorom neexistuje žiadny limit na počet fotografií, ktoré do služby zdarma nahráte. Trochu citeľnejšie je toto nastavenie v prípade videí, pretože používatelia môžu dnes na smartfóny nahrávať aj 4K videá. V prípade služby Google Photos sú v rámci bezplatného režimu zmenšované na Full HD rozlíšenie, pričom sa podobne ako pri nahrávaní na YouTube rekomprimujú (avšak takisto veľmi citlivo a účinne).
Služba Google Photos obsahuje aj nastavenie, označované ako „originálna kvalita“, pri ktorej sa vašich fotiek a videí nebude nijako komprimačne dotýkať a nahrá ich na server tak, ako ich máte uložené na disku. Zdarma máte k dispozícii kapacitu 15 GB. Za viac si už budete musieť priplatiť.
Z tohto všetkého vyplýva, že na bežného používateľa nemajú tieto relatívne malé limity prakticky žiadny efekt a môže využívať Google Photos ako bezodné úložisko svojich spomienok úplne zadarmo.
Na záver však musíme spomenúť aj následky a princípy využívania cloudových služieb tohto typu, ktoré bežným používateľom nemusia byť zrejmé. Pre mnoho ľudí, a to najmä pre tých, pre ktorých je smartfón jediný typ vlastneného počítača, bude lákavé službu používať ako jediné úložisko svojich fotografií (pretože potrebujú v smartfóne uvoľniť miesto). A to nie je rozumné.
Pri používaní cloudových a iných on-line služieb musíte v hlave stále držať esenciálnu myšlienku. Vaše dáta neukladáte na žiadny virtuálny internetový obláčik. Vaše dáta ukladáte na ozajstné pevné disky, umiestnené v počítači niekde inde na svete (v serverovni). Vaše dáta sú teda uložené na počítači cudzieho človeka. A tomuto človeku za to neplatíte.
Tento človek vám tie dáta jedného dňa môže odmietnuť vydať. U takých veľkých spoločností ako Google pravdaže nehrozí bankrot, či strata dát z dôvodu nezálohovania, avšak možnosť zrušenia vášho účtu je plne reálna.
Zrušenie môže nastať z dôvodu, že porušíte pravidlá poskytovania služby. A to buď vedome, nevedome, alebo aj vôbec, pričom Google si bude len mylne myslieť, že ste ich porušili. Je jedno, ktorý z týchto prípadov nastane. Výsledkom je, že služba bude pre vás zrušená a vaše fotky budú navždy preč. Všetko prebehne náhle, bez upozornenia a s okamžitou platnosťou.
Keď sa niečo také stane, nikto a NAOZAJ NIKTO sa s vami nebude následne dohadovať a nebude sa vám snažiť službu znova obnoviť. Vaše fotky budú skrátka navždy preč a je jedno, ako veľmi budete kričať, plakať, prosiť na kolenách, alebo sa vyhrážať. Google nemá žiadnu povinnosť vám túto službu poskytovať a vaše dáta vám vracať. A je jedno, že všetko to bude len omyl (napríklad podozrenie zo šírenia detskej pornografie, po tom, ako chybne identifikuje fotku vášho dieťaťa pri kúpaní vo vaničke). Túto situáciu nerieši ani to, ak si za službu priplatíte, pretože Google vám skrátka len vráti peniaze. Nie je povinný vám vracať dáta.
Z tohto dôvodu je teda veľmi nerozumné, používať túto (alebo inú) on-line službu ako výhradné a jediné úložisko vašich dát. Google, Facebook, Amazon či iné služby majú na svojich kontách mnoho odstrašujúcich prípadov zrušení poskytovaných služieb. Táto hrozba je plne reálna a ak sa chcete o týchto prípadoch z minulosti dozvedieť viac, odporúčame vám naše nedeľné webové články „Uč sa ukladať dáta aj off-line chlapče“ a „Ako nám IT firmy začali predávať vzdušné zámky a ako máme právo držať h…“.
Okrem toho pravdaže netreba zabudnúť ani na to, že dáta opúšťajú váš počítač a sú permanentne prístupné z internetu. Zabezpečeniu svojho Google účtu preto venujte maximálnu pozornosť a určite voľte dvojfaktorové overovanie. Dobré zabezpečenie pravdaže neznamená, že fotky budete mať navždy prístupné len vy. Tak ako sa dá u týchto služieb predpokladať, dáta môžu byť sprístupnené napríklad americkým vyšetrovacím či tajným službám (týmto požiadavkám americké firmy obvykle pod nátlakom vyhovejú) a takisto aj samotnému Googlu, ktorý ich bude používať na analýzu vášho profilu a záujmov a následne na cielenú reklamu. V budúcnosti ich môže používať pravdaže aj na iné veci, o ktorých dnes ešte nemáme ani potuchy.