Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Mnoho turistov považuje práve začiatok jesene za najlepšie obdobie pre horské túry. S ochladením však prichádza na horách často k rýchlej zmene počasia a aj pri zdanlivo nenáročnom výstupe sa môžete ľahko dostať do problémov. Dokazujú to každoročne prípady turistov, ktorí majú problémy pri návrate z výpravy. Ľudia si často neuvedomujú, že ak nie sú poistení, záchrannú akciu na Slovensku budú musieť uhradiť. Výnimkou sú len deti do 18 rokov, kde to prepláca štát.

„V UNIQA sme riešili takéto prípady, išlo napr. o transport klienta vrtuľníkom z vysokohorského terénu  kvôli ťažkostiam s dýchaním vo vysokej nadmorskej výške. Žiaľ, riešili sme aj veľmi tragický prípad pádu zo skaly so smrteľnými následkami a komplikovaným prevozom ľudských pozostatkov,“  hovorí manažérka poistenia osôb UNIQA Eva Trajboldová.

Turistika na Slovensku a zásah horskej služby

Ak sa zraníte v slovenských horách, lekárske ošetrenie máte pokryté zo zdravotného poistenia. Ak sa však dostanete do problémov a pomáhať vám bude Horská záchranná služba, akciu budete musieť zaplatiť – výnimku tvoria iba deti. Za zásah horskej služby sa platí priemerne okolo 350 EUR, ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie s nasadením vrtuľníka, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc EUR.

Tí, ktorí vyhľadávajú náročný terén, by si preto určite nemali zabúdať na poistenie do hôr, ktoré pokrýva práve náklady na zásah horskej služby vrátane prepravy vrtuľníkom. Pripomíname, že poistenie zásahu horskej služby v SR je automaticky súčasťou rozsahu poistného krytia všetkých balíkov cestovného poistenia UNIQA, bez ohľadu na to, či uzatvárate tuzemské cestovné poistenie alebo cestovné poistenie do zahraničia.

Aj zdanlivo nenáročná túra sa môže skončiť záchrannou akciou, stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne, zraníte sa alebo vás jednoducho dobodá hmyz a máte alergickú reakciu a je nevyhnutný zásah horskej služby,“  hovorí manažérka poistenia osôb UNIQA Eva Trajboldová.

Aj poistení milovníci vysokohorskej turistiky by však mali chodiť po vyznačených chodníkoch a pri náročnejších výstupoch  dodržiavať pokyny horskej služby. V prípade, že sa pri niektorých výstupoch vyžaduje sprievodca, musia to turisti rešpektovať.

Do hôr v zahraničí nechoďte bez cestovného poistenia

Ak obľubujete vysokohorskú turistiku v zahraničí, určite si uzatvorte cestovné poistenie. V rámci poistenia liečebných nákladov máte kryté aj náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách.Klienti nemusia za záchranné práce platiť miestnym záchranným zložkám, úhradu rieši priamo s týmito zložkami asistenčná služba poisťovne.

Pripomíname, že horolezectvo či skalolezectvo do 5000 m.n.m. sa dá zväčša poistiť iba za prirážku na poistnom. „V prípade uzatvorenia poistky online na našom webe www.uniqa.sk alebo na našich pobočkách je horolezectvo do nadmorskej výšky 5000 m.n.m kryté automaticky,“  hovorí E. Trajboldová z UNIQA.

V prípade zranenia má poistený nárok na prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia priamo z miesta vzniku udalosti, t.j. buď zo svahu v horách alebo z vody. 

„V prípade zachraňovacích akcií sú však z plnenia vylúčené škody vzniknuté vplyvom alkoholu či návykových látok,“ upozorňuje E. Trajboldová z UNIQA.

A ešte niekoľko rád na záver, ktoré sa na prvý pohľad javia ako samozrejmosť, ale ľudia na niektoré často zabúdajú:

  • Základom každej prípravy na turistiku, aj ten málo náročnej, je vhodná obuv, ktorá  dokáže zabrániť pádom a pošmyknutiam.
  • Nezabudnite si pribaliť nepremokavé oblečenie, pretože počasie v horách vie byť zradné.
  • Dostatok vody a malé občerstvenie v ruksaku by malo byť samozrejmosťou.  
  • Ľudia často zabúdajú na lekárničku s aspoň základným vybavením, ktoré dokáže pomôcť pri ľahších zraneniach či pri uštipnutí hmyzom.
  • Pred cestou do hôr si tiež nezabudnite poriadne nabiť mobil a uložiť si čísla na záchranárov a horskú službu.

Značky: