Kam smeruje vývoj smartfónov?

2

Rok 2019 bol pre smartfóny celkom revolučný. Zatiaľ čo v roku 2018 to bol skôr evolučný vývoj zameraný na hľadanie správneho pomeru displeja, zvyšovanie počtu kamier v zadnej časti telefónu, teraz prišli naozaj podstatné zmeny

Skladacie displeje

Áno, skladacie či ohýbateľné displeje, po ktorých sme volali už dlho, sa naozaj ukázali v reálnych produktoch a dokonca sa takéto telefóny začali aj predávať. Je to veľká zmena a je celkom prirodzené, že ich príchod je sprevádzaný aj detskými chorobami.

O konkrétnych telefónoch so skladacím displejom sa začalo hovoriť už na začiatku roka 2019. Prvýkrát sme niečo takéto naživo videli pri uvedení telefónu Galaxy S10 v USA. Samsung sa dosť posnažil, aby ukázal takýto telefón verejnosti ako prvý, lebo to sa počíta a vojde do histórie. Telefón vyzeral v San Franciscu na prezentácii veľmi dobre, bolo jasné, že si to v Samsungu poctivo nacvičili. Galaxy Fold tak bol na svete a my sme sledovali živú demonštráciu s otvorenými ústami. Akurát naživo tento telefón na neskoršej prezentácii S10 nebol k dispozícii.

Pár dní na to sa uskutočnila výstava MWC v Barcelone a tu už Huawei svoj Mate X ukázal ľudom. Síce len za sklom, bez možnosti vyskúšať si ho, ale bol. To sú presne tie chvíle, keď technológia prichádza na trh, je o ňu obrovský záujem, ale nie je to dotiahnuté ešte do konca. Firmy tak musia byť opatrné.

Skladacie displeje predstavujú revolúciou v tom, že výsledný telefón je malý na nosenie a je veľký plochou svojej obrazovky vtedy, keď to potrebujeme. Ak napr. len telefonujete, vtedy je v zloženom stave a displej má uhlopriečku 4,6 palca (Fold) alebo 6,6 palca (Mate X). V rozloženom stave je to však niečo ako tablet a displej narastie na 7,3 palca (Fold) alebo až 8 palcov (Mate X).

Huawei Mate X v otvorenom stave, pričom veľkosť displeja v rozloženom stave je 8 palcov

Huawei Mate X v otvorenom stave, pričom veľkosť displeja v rozloženom stave je 8 palcov, Zdroj: TOUCHIT

Najkomplikovanejší na výrobu a namáhanie je pritom kĺb v displeji a časť displeja v mieste, kde sa ohýba. Fold funguje ako knižka s displejom vo vnútri a je v zloženom stave pomerne hrubý. Má totiž až 15,5 mm, čo je na držanie v ruke celkom dosť. Mate X sa otvára trochu inak a v zloženom stave je kompaktnejší – na hrúbku má len 11 mm. Telefón sa zatvára tak, že displej je na vonkajšej strane telefónu.

Nová rola displeja sa potom premieta aj do fotoaparátov, napr. Fold ich má rovno 6, aby sa dalo fotografovať v každej polohe displeja. Prirodzene, výrobcovia prispôsobili aj operačný systém Android 9 tomu, aby sa dal skladací displej dobre využiť.

Huawei Mate X

Čas bežal ďalej a oba telefóny sa dostali do našich rúk. Najprv to bol Huawei Mate X, ktorý slovenské zastúpenie tejto firmy dostalo na výstavu IXPO v Bratislave ešte na konci apríla a my sme si ho mohli vyskúšať. Môžeme konštatovať, že Mate X je zaujímavý koncept v tom, že samotný telefón vyzerá byť celkom pohodlný na každodenné používanie. Teda s výnimkou toho, keď vám telefón spadne na zem. Displej totiž pri Mate X tvorí v zloženom stave vonkajšiu časť telefónu. Prirodzene, testy odolnosti prebehli a odolnosť tohto displeja je síce vysoká, ale poriadny pád na kamienky nemá šancu prežiť. Len pripomeňme, že cena tohto telefónu je vyše 3500 eur. Predáva sa ale veľmi dobre, zatiaľ len v Číne. Displej bude pritom určite rozhodujúca časť ceny celého telefónu.

Nasledujúca generácia modelu Mate X by mohla obsahovať aj dotykové pero, ktoré sa bude vkladať do rámu. Vylepšenie príde aj pri čipovej sade, v modeli 2020 by mal byť moderný a výkonný Kirin 990.

Huawei Mate X je v zloženom stave relatívne tenký

Huawei Mate X je v zloženom stave relatívne tenký, Zdroj: TOUCHIT

Samsung Galaxy Fold

Skladací telefón od Samsungu má za sebou celkom turbulentnú cestu. Prvé testy tohto telefónu nedopadli dobre, komerčné spustenie bolo pritom viackrát odložené. Problémy boli napr. s prenikaním nečistoty do hlavného kĺbu s následkom nesprávneho obrazu na displeji. Tento telefón sme tak držali v našich rukách počas výstavy IFA v Berlíne v septembri 2019. Aktuálne je na svete vylepšená verzia tohto telefónu, aktuálna cena je okolo 2500 eur za 5G verziu.

Samsung Galaxy Fold v rozloženom stave s displejom s uhlopriečkou 7,3 palca

Samsung Galaxy Fold v rozloženom stave s displejom s uhlopriečkou 7,3 palca, Zdroj: TOUCHIT

Spôsob jeho predaja je podobný, ako sa predávajú luxusné šperky alebo autá – je to v podstate slávnostné stretnutie, na ktorom sa budúci zákazník detailne zoznamuje so spôsobom používania tohto nového typu telefónu. Samsung v tomto prípade používa vo vnútri telefónu dve batérie, ktoré sú vzájomne prepojené tiež v kĺbe. Jej celková kapacita je 4380 mAh.

Konštatujeme, že v oboch prípadoch týchto telefónov je vidieť miesto, kde sa ohýba displej a po vyrovnaní displeja túto plochu vidíte ako nie celkom dokonale rovnú.

Samsung Galaxy Fold je v zloženom stave dosť hrubý telefón

Samsung Galaxy Fold je v zloženom stave dosť hrubý telefón. Zdroj: TOUCHIT

Motorola Razr v3

Ako posledná prišla so sklápacím telefónom Motorola. Na európskom predstavení novinky sme boli v Londýne v novembri a boli sme prekvapení tým, ako dobre je vypracovaný kĺb tohto telefónu. Displej je v mieste sklápania naozaj rovný. Motorola Razr je pritom vzkriesenie V-čkového telefónu, ktorý tu bol už pred 15 rokmi a bol veľmi populárny.

Motorola Razr v najnovšej verzii je dotiahnutý zatiaľ najviac. Stále je to V-čkový telefón, ale v novom šate

Motorola Razr v najnovšej verzii je dotiahnutý zatiaľ najviac. Stále je to V-čkový telefón, ale v novom šate, Zdroj: TOUCHIT

Výrobca sa kvôli tomu, aby bol tento telefón naozaj tenký, rozhodol pre radikálny krok. Bývalý 3,5 mm jack pre slúchadlá je dávno preč, ale teraz už chýba aj slot na SIM kartu. Znamená to, že tento telefón sa dá použiť výhradne u takého operátora, ktorý už podporuje eSIM. Pripomeňme, že na Slovensku je to aktuálne len Orange Slovensko, ktorý e-SIM ponúka pre inteligentné hodinky od Samsungu a pre najnovší iPhone.

Cena tohto telefónu je 1599 eur, na trh príde niekedy na začiatku budúceho roka. V otvorenom stave je to telefón s displejom s uhlopriečkou 6,2 palca, v zatvorenom je to 2,7 palca. Kapacita batérie je len 2510 mAh, ale podľa tvrdenia zástupcov Motorola s touto kapacitou batérie telefón vydrží celý deň prevádzky. Za takouto výdržou je použitie efektívneho procesora a celkové prispôsobenie telefónu.

Motorola Razr v zatvorenom stave. Pokojne si ho dáte do vrecka

Motorola Razr v zatvorenom stave. Pokojne si ho dáte do vrecka, Zdroj: TOUCHIT

Kamery sú v telefóne Razr len dve. Jedna hlavná, s rozlíšením 16 Mpx, funguje v zatvorenom stave telefónu ako selfie. V prípade, že telefón otvoríte, funguje táto kamera ako zadná kamera. Znamená to, že selfie a zadná kamera majú v tomto prípade rovnaké parametre. Okrem toho je tu aj menšia kamera na vnútornej strane displeja. Tá je s rozlíšením 5 Mpx a používa sa napr. na videokomunikáciu.

Najlepšia vlastnosť na tomto telefóne je jednoznačne jeho mobilita. V zatvorenom stave ho naozaj necítite. Podľa našich testov sa na ňom zachytávajú odtlačky prstov a treba ho stále utierať. Kvalita fotografií vyzerá byť na 16 Mpx rozlíšenie v poriadku. Výdrž batérie môžeme hodnotiť až vtedy, keď budeme mať tento telefón reálne na test.

Ak sa pýtate na výdrž telefónu pri otváraní displeja, tak výrobca garantuje dlhodobú výdrž. Ako sme videli, intenzívne ho testovali a displej by mal vydržať počas celej doby životnosti telefónu. Uvidíme, záruka je 2 roky a tam by sa už prípadné chyby mali prejaviť.

Operačný systém je Android 9, procesor je Qualcomm Snapdragon 710, 2,2 GHz. Celková hmotnosť telefónu je len 205 gramov.

Ďalšie smery vývoja

Skladací displej sa zdá byť najsilnejším trendom ďalšieho vývoja smartfónov. V ďalšom roku sa objaví telefón Galaxy S11. Očakávame, že sa tak stane už vo februári. Jedným z jeho hlavných lákadiel by mal byť fotoaparát – naznačuje to zdrojový kód systémovej aplikácie Fotoaparát, a to záznamom videa v rozlíšení až 8K.

Od vlajkovej lode od Samsungu sa očakáva fotenie v rozlíšení 108 Mpx. Pritom na trhu už existuje  niekoľko telefónov s takýmto fotoaparátom.

Z hľadiska prednej kamery, preč sú už rôzne výrezy, účelom je dosiahnuť čo najväčšiu plochu displeja. Je možné, že sa ešte viac presadí systém s kamerou vyskakovacou z tela telefónu. Zdá sa, že z hľadiska spoľahlivosti je hlavný problém vyriešený. Z hľadiska pomeru strán sa očakáva presun k pomeru strán 20 : 9. Rámiky nad a pod displejom budú čoraz tenšie. Takto sa zväčší veľkosť displeja pri zachovaní jeho šírky.

Veľkou témou je 5G komunikácia. Je pravda, že vlajkové lode od dôležitých výrobcov sú vždy už aj vo verzii 5G. V roku 2020 bude podpora pre 5G čoraz viac štandardom. Rovnako očakávame väčší prienik telefónov, ktoré bude možné na sieť pripojiť len pomocou eSIM, teda bez skutočnej SIM karty. Operátori sa zatiaľ do podpory eSIM príliš nehrnú, lebo je to nové rozdávanie kariet a úplne sa týmto mení aj správanie sa používateľov pri roamingu.

Z hľadiska portov ostávame pri USB-C ako jedinom spôsobe káblového pripojenia. Veľký dôraz bude aj na zvýšení výkonu bezdrôtového nabíjania telefónu. Qi štandard je dnes jednoznačným kráľom a takéto nabíjačky sa presadzujú napr. aj v automobiloch.

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

2 komentáre

  1. Pavol Medveď on

    Dobrý deň, p. Macko. Nepovažujete za nekvalifikovanú diskusiu o sledovaní tf. účastníkov cez mobily? Každý kto nechce byť odsledovateľný si práve pri nevhodnom správaní vypne mobil. Mali by ste to zverejniť kým nie je neskoro. PM.

    • Otvorene povedané, nepochopil som, čo presne ste chceli povedat. Su tam dva zapory – „Nepovazujete a nekvalifikovanu“. Skuste to v zrozumitelnejsej podobe napisat

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>