Pevné disky, rokmi najpomalší komponent v počítači a výrobcovia sa na tom nechystajú nič zmeniť. Trend pomalých HDD dostal ďalšiu ranu, keď sa Seagete rozhodol ukončiť výrobu pevných diskov so 7200 otáčkovými platňami pre veľkosť 2,5“. Dôvodov bolo niekoľko. Jedným z nich aj to, že rýchlosť nebola dramaticky vyššia k pomeru rýchlosti vtedajších SSD diskov (+- 30 MB/s pri sekvenčnom zápise a čítaní). Nech je ako chce, pre výrobcov je lacnejšie dodávať 5400 otáčkové disky. Boli tu síce výstrelky v podobe 10 000 otáčkových diskov, no tie bolo treba chladiť a aj keď používali 2,5“ disk, form factor bol 3,5“ kvôli rebrovaniu chladiča.

 

WD VelociRaptor - Pevný disk s 10 000 otáčkami za minútu.

WD VelociRaptor – Pevný disk s 10 000 otáčkami za minútu.

Hybridné disky sú akosi odpoveďou na zánik 7200 ot. modelov. Vyššie zahrievanie diskov prinášalo riziká poruchovosti, hoci aj tu spĺňali vysoké časy MTF. Nevýhodou nie je ani tak prevažné zastavenie výroby týchto diskov, ale segmentovanie používateľov na dva tábory. Tých, ktorí to s pomalým diskom musia pretrpieť a tých, ktorí „na to majú“. Tu je priestor na použitie s SSD diskom. Aktuálna móda je integrovať do notebooku 1 TB disk s 5400 otáčkami. Je to podobné ako pri fotoaparátoch a vyššie číslo predáva. Nedá sa povedať, že by to nemalo zmysel. Je veľa používateľov, ktorí chcú veľkokapacitné disky z dôvodu potreby prenášať so sebou grafické a CAD súbory. Drvivá väčšina však vystačí s 256 GB SSD diskom. Vtedy popri nainštalovanom systéme a programoch zostane priestor aj na dáta. Ostatné, samozrejme, na externom diskom. Kombinácia nemusí byť vhodná pre každého, no tá pohoda, že väčšina dát je mimo notebooku – to je na nezaplatenie.

HDD

Dva klasické disky s 5400 otáčkovými platňami

 

Keď už sme pri cenách. Klasický pevný disk s kapacitou 1000 GB stojí v priemere 65 EUR. SSD disk s kapacitou 240 GB stojí zhruba 115 EUR. Do istej miery možno podobné ceny, najmä ak vezmeme najvyšší 2 TB model HDD a porovnáme so 128 GB modelom SSD. No vychádza to zatiaľ na 8-násobný nárast ceny v neprospech SSD. Bavíme sa však aj o náraste rýchlosti. Kým bežný HDD má prenosové rýchlosti okolo 100 MB/s, SSD začína spravidla na 3-násobku hodnoty. Znamená to, že počas prenášania dát medzi notebookom a napríklad externým diskom môžete spúšťať aplikácie a prakticky nepoznáte spomalenie. Zatiaľ, čo pri práci s bežným diskom spustenie kopírovacieho procesu na niekoľko GB dát spoľahlivo odstaví celý počítač. Áno aj tie modely pýšiace sa Core i7 procesorom.

HDD out

Popravde, čo sa týka rýchlosti a komfortu pre naozaj vyťažených používateľov, toto je ideálna zostava. klasický disk mimo pracovného počítača 🙂

Jedno je jasné, ceny SSD diskov sú umelo držané vo vyšších rozpätiach. Argumenty o zložitosti výroby a drahých čipoch neobstoja, keď si zoberieme technologický proces bežného disku a špeciálnych platní plus mnoho iných komponentov, ktoré sú náchylnejšie na poruchy ako tie v SSD diskoch.

samsungEVO

Modelové ceny 2,5“ diskov:

WD Blue Mobile, 5400 ot., 500 GB – 55 EUR

Seagate Laptop SSHD, 5400 ot., 500 GB + 8 GB SSD – 75 EUR

Seagate Momentus, 7200 ot., 320 GB – 55 EUR

Kingston SSDNow V300, 120 GB – 105 EUR

Intel 530 SSD, 120 GB – 80 EUR

Samsung 850 Pro SSD, 1000 GB – 600 EUR

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.