Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Z výsledkov štúdie KPMG Organic Growth Barometer 2018 vyplynulo, že za predchádzajúci finančný rok sa priemerná ročná miera rastu medzi spoločnosťami v sektore spotrebného tovaru mierne znížila – o 0,5 % na aktuálnych 2,5 %. Rast zaznamenali iba luxusné, prémiové produkty v segmentoch potravín, nápojov a krásy. Potvrdzuje to aj rebríček firiem s najvyšším organickým rastom – v prvej trojici sa umiestnili Phillip Morris International, predajca prémiových vín, pív a destilátov Constellation Brands a prestížna kozmetická značka Estée Lauder.

Podľa výsledkov tejto štúdie manažéri chápu, aký veľký vplyv má správne vedenie ľudí, podnikateľské prostredie a skúseností zamestnancov a zákazníkov na rast tržieb ich firiem. Dvaja z piatich generálnych riaditeľov v spotrebiteľskom odvetví si však nemyslia, že ich podnikanie je aktuálne pripravené na inovatívne zmeny, ktoré hýbu trhom.

 „Firmy v sektore spotrebného tovaru musia zápasiť naraz s viacerými výzvami. Jedným z nich sú inovácie. Digitálne technológie sú aktuálne hlavnou hybnou silou tých najlepších. Vďaka nim môžu vyrábať a dodávať inovatívne produkty, ktoré rezonujú na súčasnom spotrebiteľskom trhu,“ hovorí Ivana Mazániková, partnerka KPMG na Slovensku, zodpovedná za sektor maloobchodu a vyroby spotrebneho tovaru.

Viac ako 55 % respondentov štúdie sa vyjadrilo, že tie kamenné predajne, ktoré sa do roku 2020 nezmenia a neprispôsobia trendom, neprežijú. Viac ako polovica oslovených manažérov si tiež myslí, že mnohé obchody v blízkej budúcnosti zatvoria pre nedostatočný výkon. Do popredia sa totiž derie e-commerce a priame spotrebiteľské kanály.

Aj na Slovensku zaznamenávame rastúci význam online maloobchodov a spotrebiteľov, ktorí nakupujú priamo od značiek prostredníctvom ich vlastných distribučných kanálov,“ uzatvára I. Mazániková.

Tab.1 – Top 10 firiem s najvyšším organickým rastom 

PoradieNázov spoločnostiMiera organického rastu v %
1Philip Morris International9,4 %
2Constellation Brands9,0 %
3The Estée Lauder Companies6,7 %
4Davide Campari-Milano SpA6,3 %
5Coca-Cola HBC5,9 %
6Beiersdorf AG5,7 %
7Rémy Cointreau SA5,5 %
8AB InBev5,1 %
9Heineken NV5,0 %
10L’Oréal SA4,8 %

 

 

 

 

 

 

 

Značky: