Ľudia pracujúci počas pandémie z domu objavili niektoré drobné radosti, ktoré by si radi ponechali.

Vyplýva to z najnovšieho globálneho prieskumu[1] realizovaného pre spoločnosť Kaspersky, ktorý bol zameraný na správanie zamestnancov malých a stredných podnikov. A keď už hovoríme o príležitostiach, ktoré priniesla práca z domu, 11 % respondentov uviedlo, že sa im páčilo pracovať bez oblečenia. Medzi ďalšie novinky, ktoré sa zamestnancom pozdávali, patrí zdriemnutie počas pracovného dňa (36 %), sledovanie ponuky Netflixu zaradom (23 %) či zriadenie pracoviska vonku na záhrade či balkóne (27 %).

Keď sa naše pracovné prostredie počas globálnej pandémie presunulo z bezpečných kancelárií za kuchynské stoly, narazili sme na mnoho problémov pri zosúlaďovaní pracovného a súkromného života. Podľa Svetového ekonomického fóra čelili zamestnanci, ktorí v tomto roku pracovali na diaľku, výzvam v oblasti duševného zdravia a pohody, rovnako tak aj tlaku ohľadom starostlivosti o deti či digitálnej konektivite. Niektorí zamestnanci, ktorí prešli z práce v kancelárii na prácu z domu si však túto zmenu užívali a objavili drobné radosti, ktoré by si radi ponechali.

Okrem možnosti pracovať v nahom šate, čo je však stále ďaleko od najpopulárnejších želaní, väčšina respondentov profitovala z toho, že mohli pracovať v pohodlnom oblečení – 48 % pracovníkov si na tento životný štýl vyslovene zvyklo a želalo by si ho nastaviť ako pracovnú normu v budúcnosti. Rozlúčka s dochádzaním do práce takisto  uobila zamestnancov šťastnejšími, pretože sa mohli zobudiť päť minút pred začiatkom práce, zatiaľ čo mnohí si tiež zdriemli počas dňa (36 %).  Ľudia však aj naďalej objavujú výhody nového normálu. Napríklad 27 % respondentov sa páčilo, že si mohli pracovisko zriadiť vonku či už na záhrade alebo na balkóne a 23 % dokázalo popri práci sledovať streamovaciu službu Netflix. Medzi ďalšie výhody, ktoré zamestnanci uprednostňujú, patrí aj viac času na videohry (18 %), donáškové obedy (16 %) a menej sprchovania (8 %).

Táto novoobjavená otvorenosť však nevedie len k ziskom, ale aj k istej úrovni zodpovednosti týkajúcej sa digitálnej bezpečnosti. Spoľahlivé bezpečnostné riešenia naprieč zariadeniami budú mať zásadný význam pre ochranu nášho individuálneho súkromia, zatiaľ čo si užívame nové spôsoby odreagovania sa.

 „Lockdown ukázal ľuďom, ktorí pracujú z domu, dve strany mince. Na jednej strane mali zamestnanci konečne šancu zabudnúť na nevýhody života vo veľkomeste a mohli pracovať v príjemnejšej atmosfére. Na strane druhej však čelili mnohým výzvam, zatiaľ čo sa snažili zostať produktívni, reorganizovali si pracovný priestor a vyvinuli nové návyky. Počas práce z domu je vaše súkromie vystavené väčšiemu riziku, a preto je nevyhnutné, aby ste pamätali na starostlivosť o svoju digitálnu bezpečnosť,“ upozorňuje Miroslav Kořen, generálny riaditeľ Kaspersky pre východnú Európu.

 Aby ste sa ubezpečili, že vaše zariadenia zostanú bezpečné počas ich pracovného aj súkromného využívania, spoločnosť Kaspersky odporúča dodržiavať nasledovné:

  • Nezdieľajte osobné údaje ani nepovoľujte tretím stranám prístup k svojim účtom, pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné. Takto minimalizujete šance, že ich bude možné nájsť na internete.
  • Bez ohľadu na to, či rád pracujete nahý, alebo si len ceníte svoje súkromie, používajte prekrývač webkamery alebo použite integrovanú ochranu webkamery (napríklad pomocou riešenia Kaspersky Security Cloud), ktorá zabráni neoprávnenému prístupu k vašej webkamere. Toto kompletné bezpečnostné riešenie zaisťuje ochranu vášho súkromia, dát a finančných aktív pomocou komplexnej sady nástrojov vrátane VPN, ochrany platieb, ochrany hesiel, čistenia PC, monitorovania domáceho Wi-Fi a rodičovskej kontroly.
  • Začnite používať Privacy Checker na konfiguráciu svojich profilov na sociálnych sieťach podľa vami preferovanej úrovne ochrany osobných údajov. Pre tretie strany tak bude náročnejšie nájsť citlivé osobné údaje bez vášho vedomia.
  • Zabezpečte svoje Wi-Fi. Pretože väčšina routerov má predvolené používateľské meno a heslo, predvolené nastavenia vášho routera môžu byť ľahko dohľadateľné na internete. Odporúčame preto nastaviť nové heslo a aktualizovať firmvér routera.
  • Použite spoľahlivé bezpečnostné riešenie, ako napríklad Kaspersky Password Manager na generovanie a zabezpečenie jedinečných hesiel pre každý účet a odolajte tak pokušeniu používať opakovane to isté heslo.

Celú správu nazvanú „Zabezpečenie práce budúcnosti“ si môžete prečítať tu.

[1] Prieskum pre spoločnosť Kaspersky realizovala nezávislá prieskumná agentúra Censuswide medzi 8 076 zamestnancami malých a stredných podnikov (10 – 250 zamestnancov) v Brazílii, Belgicku, Číne, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Japonsku, Luxembursku, Malajzii, Mexiku, Holandsku, Rusku, Španielsku, Južnej Afrike, Turecku, Spojených arabských emirátoch, Spojenom kráľovstve a USA v októbri 2020.