Nájsť nejakú inšpiráciu nebude nakoniec také náročné, ako by sa mohlo zdať. Využiť môžete mobilné aplikácie alebo webové stránky.

My vieme, že mnohí majú radšej webové stránky. Tu si totiž môžete prečítať tipy, rôzne články na zaujímavosti alebo pozrieť detaily na mape. Výber nejakého námetu poznáte sami a niekedy je to o rekordnom počte otvorených webových stránok. Tu sú naše tipy.

Mapy

Možno vás to prekvapí, no nie vždy, keď sa povie mapa to znamená tie od Googlu. Ak máte radi turistiku a chcete sa poobzerať po okolí, odporúčame iné mapy. Napríklad tie od Zoznamu alebo Mapy HERE. Na adrese mapa.zoznam.sk nájdete topografickú mapu Slovenska (a sveta), ktorá vychádza z formy tradičných papierových máp. Na výlety do prírody sú tieto mapy lepšie spracované, ako tie od Googlu. Tie ale využijete, ak sa budete chcieť niekde zastaviť na občerstvenie alebo kávu. Takže do prírody so Zoznamom a do kaviarne s Googlom.

mapa.zoznam.sk

mapa.zoznam.sk

Tipy na cestovanie

Podobne ako je to pri Googli, mapy na Zozname sú prepojené na ďalší informačný zdroj. Tu ide o server Dromedár, ktorý poskytne ďalšie tipy. Odporúčame ho aj ako primárny zdroj informácií o cestovaní. Ideálne vtedy, keď hľadáte cenné typy ešte pred cestou na Slovensku alebo do sveta.

Podobne ako funguje aplikácia, tak je k dispozícii aj web TripAdvisor.sk. Je to dobrý spôsob, ako nájsť nielen ubytovanie alebo dobrú reštauráciu či kaviareň. Sú tu typy na rôzne atrakcie a pamätihodnosti. Spomeňme zopár filtrov do šikovného hľadania. Na tomto webe nájdete hrady a zámky, sochy, fontány, cintoríny, lokality historického významu alebo architektonicky zaujímavé budovy. Skrátka, je to dobrý bod, od ktorého sa môžete odraziť. Budete prekvapení, čo všetko máte na okolí a zvládnete v rámci jednodňového výletu.

V rámci tipov na výletu je tu možno o niečo lepšia či prehľadnejšia mapa. Dostanete sa k nej na adrese SlovenskyCestovatel.sk/map/pamiatky. Skutočne výborne spracovaná mapa, v ktorej sa ľahko vyznáte. Hľadáte hrad? Žiadny problém. Je na vás, čo si budete filtrovať. Pamiatky, cyklotrasy, golfové ihriská atď. Stačí kliknúť na ikonu objektu a zobrazia sa ďalšie detaily.

SlovenskyCestovatel.sk

SlovenskyCestovatel.sk

Plánovanie výletov

Dobré tipy sú aj na stránkach tipnatrip.com alebo PodmeVon.sk. Tu dokonca okrem tipov na konkrétne výlety nájdete turistickú alebo cyklistickú mapu. Dá sa tu vytvoriť vlastný výlet a trasa s detailmi. Treba byť ale prihlásený a potom si vytvoríte hoci aj pešiu túru so všetkými zastávkami pri zaujímavých miestach. Nakoniec ani stránku Slovakia.travel by ste nemali vynechať. Nájdete tu dôležité informácie o cestovaní, plánovač a tipy na cestu autom, vlakom alebo autobusom.

Vo dvojici alebo osamote, no mnohí z vás budú hľadať niečo vhodné na výlety s deťmi. Začnite na webe sDetmi.com. Stále bude na vás, kam ich vezmete, no tu sú trochu iné kategórie. Je síce fajn vidieť hrad alebo náučný chodník. Rodičov ale zaujíma niečo iné. Budú tam zvieratká? Čo tak niečo k vode? Je vstup zadarmo? Kam ísť, keď je zlé počasie? Okrem toho na stránke nájdete aj tábory a krúžky. Tábory ste možno už nestihli, no krúžky budú nádejná alternatíva.

sDetmi.com

sDetmi.com

Vyskúšať môžete aj web s príznačným názvom KrasneSlovensko.eu alebo KamNaVylety.sk. Web patrí už medzi slovenskú klasiku, kde hľadať informácie tohto typu.

KamNaVylety.sk

KamNaVylety.sk

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.