Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké fotky sú vo virtuálnom svete úspešné?

Boduje len instagramovský štvorec a sýte farby? Vyskúšať však niečo iné, odlíšiť sa, to chce trochu odvahy a kreativity, ale výsledok stojí za to. Čo tak čiernobiela fotka?

Znie to možno retro alebo až príliš umelecky? Matej Michalík a jeho čiernobiela galéria sú dôkazom, že aj z výletu na Island sa dajú priniesť skvelé fotky a tak „trochu“ iné. Nám prezradil ako na ne.

Zdroj: Matej Michalík

Zdroj: Matej Michalík

Q: Kedy si začal fotografovať a čo ťa k tomu priviedlo?

A: Pred niekoľkými rokmi na dovolenke v Moskve. To mesto mi veľmi učarovalo. Keď som si potom doma pozrel fotky z kompaktu, bol som sklamaný a rozhodol som sa, že si kúpim poriadny foťák, zrkadlovku, konkrétne Nikon D90. Vtedy som ešte nemal potuchy, čo všetko bude nasledovať. Môj prvotný cieľ bol mať pekné, kvalitné fotky z dovolenky.

Q: Prečo si si vybral práve značku Nikon?

A: Odporučil mi ju jeden fotograf, s ktorým sme v práci spolupracovali pri našich projektoch. Veľmi rýchlo som na pochopil, že najdôležitejšie sú samotné objektívy. Vyhovuje mi, že Nikon má v každom rozsahu špičkové objektívy. A tie si stále držia cenu. Môžem si tak kúpiť aj drahší objektív, pokojne aj z druhej ruky a stále viem, že ak sa ho rozhodnem neskôr predať, tak nebudem veľmi stratový. Osobne však nepatrím k tým, čo obmieňajú celú výbavu pravidelne, našiel som si to, čo mi vyhovuje a viac nepotrebujem.

Q: Prečo si sa rozhodol všetko interpretovať v odtieňoch šedej?

A: Úplne si vystačím s čiernou a bielou. ČB mi učarovala už na začiatku mojej tvorby a zostal som jej verný doteraz. Držím sa princípu minimalizmu a čistých línií. Okrem toho predstava, že mám vstať ráno o 4 s neistým výsledkom, či východ slnka bude fajn, ma ničí. 🙂

Q: Nemyslíš, že vo farbe by mohli byť tvoje fotky obdivované širším publikom?

A: Je všeobecne známe, že farebné fotografie sa páčia širšiemu publiku, to je pravda. Avšak farba mne osobne nič nehovorí. Fotím hlavne pre seba, je to forma relaxu.

Q: Tvoje fotky sa vyznačujú starostlivou kompozíciou a minimalistickým obsahom. Snažíš sa nájsť ten pravý záber priamo na mieste, alebo urobíš veľa expozícii a doma vyberáš to najlepšie?

A: Snažím sa komponovať presne, aby som čo najmenej z fotky neskôr orezal. Keď prídem na miesto, najprv si spravím pár testovacích záberov a vyhodnotím, čo najviac funguje. Až potom rozkladám statív. Expozícia jednej fotky trvá priemerne 4 minúty. Často krát na jednom mieste stojím aj niekoľko hodín, aby mi správne vyšiel pohyb oblakov. V náhľadovom okienku na mieste nevidím úplne jasne, ktorá fotka je vydarená, preto vždy spravím niekoľko rôznych expozícií s rôznou dĺžkou a doma vyberiem tú najlepšiu.

Q: Prezraď nám čosi zo svojej kuchyne. Ako dlho trvá expozícia, aby fotograf dosiahol efektne rozmazané mraky alebo vodu?

A: Pre vodu všeobecne platí, že všetko nad 2 minúty je fajnovo vyhladené. Pri mori stačí aj minúta. Ak chcem však vidieť aj trošku štruktúry vo vode, tak volím napríklad 30 sekúnd. Čo sa oblakov týka je to obyčajne čas 3÷4 minúty.

Q: Ako často sa vyberieš na fotografovanie a ktoré je tvoje najobľúbenejšie obdobie, počas ktorého aj najviac tvoríš?

A: Fotím hlavne počas dovolenky, posledné roky si destinácie vyberám aj podľa toho, kde by som si mohol dobre „zafotiť“. Ako každý fotograf, svoje dovolenky už posledné roky vidím hlavne cez objektív. Čo sa týka počasia, dobré fotky mi väčšinou vyjdú, keď je vysoká oblačnosť a oblaky sa rýchlo hýbu. Na Slovensku to je obdobie väčšinou apríl až jún. Vo všeobecnosti mi nevyhovuje počasie, kedy je čistá obloha.

Niekoľko tipov od Mateja Michalíka, ako nafotiť nádherné čiernobiele cestovateľské zábery

Zdroj: Matej Michalík

Zdroj: Matej Michalík

1.Je dôležité čím fotíte

Sú zábery, na ktoré smartfón zatiaľ nestačí. Hlavne, ak ich chcete odlíšiť od ostatných. Na vyfotenie oblakov alebo vody rozmazanej pohybom potrebujete fotoaparát, ktorý dokáže fotografovať s niekoľko sekundovou expozíciou. Aby bol zvyšok fotografie ostrý, musí byť fotoaparát niekoľko sekúnd nehybný, na to budete potrebovať statív, pretože v rukách ho bez pohybu určite neudržíte. Diaľková spúšť alebo možnosť ovládať fotoaparát prostredníctvom smartfónu zaručí, že s ním nepohnete pri stačení spúšte. Dlhú expozíciu počas dňa dosiahnete pomocou ND filtra na objektíve.

Zdroj: Matej Michalík

Zdroj: Matej Michalík

2. Použite človeka ako mierku

Na fotografiách, ako je táto, je rozhodujúca mierka. Skógarfoss je jeden z najväčších vodopádov na Islande, je široký 25 metrov a vysoký 60 m. Ak do záberu umiestnite postavu, viac vynikne výška a hĺbka scenérie. Stekajúca voda je rozmazaná použitím dlhšieho času závierky. Človek sa počas niekoľko sekundovej expozície musí stáť bez pohnutia, inak by bol na zábere rozmazaný. Pri tejto fotografii to bolo 25 sekúnd.

Zdroj: Matej Michalík

Zdroj: Matej Michalík

3. Nájdite si opustené miesto

Vrak havarovaného amerického lietadla leží na islandskej pláži Sólheimasandur už od 1973. Je populárny, ale je náročné ho nájsť. Za tri hodiny, ktoré som pri ňom strávil, pri ňom nebolo nikdy viac ako 5 ľudí. Ak chcete mať dobré fotografie, vyberte sa na miesta, kde nechodí veľa turistov, aby ste mohli fotiť bez toho, aby ste neustále mali niekoho v zábere.

Zdroj: Matej Michalík

Zdroj: Matej Michalík

4. Nájdite zaujímavý hlavný objekt

Z útesu Dyrholaey je jeden z najkrajších výhľadov, aké som na Islande videl. Pláž so sopečným pieskom patrí medzi najkrajšie na svete. Na pláži leží obrovská skala, ktorá narúša čistú líniu pláže, ale zároveň je pôsobivým prvkom do kompozície fotografie. Hľadajte takéto zaujímavé objekty, ozvláštnia fotografiu.

Zdroj: Matej Michalík

Zdroj: Matej Michalík

5. Nezabúdajte na bezpečnosť

Majáky sú veľmi fotogenické. Tento v Dyrhólaey stojí už od roku 1927. Máloktorý fotograf by si ho nenafotil. Pri honbe za najlepším záberom nezabúdajte na svoju bezpečnosť. Nechoďte nikdy príliš blízko k okraju útesu, neprekračujte bezpečnostné ohradenia. Nestojí to ani za tú najlepšiu fotku.

Čiernobiela fotka je klasika, ktorú skôr či neskôr vyskúša takmer každý fotograf. Pripomína časy, ktoré patria do histórie, ale rovnako môže byť aj aktuálna a originálna. Čiernobiela fotografia je aj témou prvého kola fotosúťaže Fotka NIKONBLOGU 2021, ktorej hlavnou cenou je sympatický a praktický mirrorless od Nikonu Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR. Súťaž prebieha na facebookovej stránke @NikonSlovakia.

Autor: nikonblog.sk

 

Značky: