Na farme v Babindole sme sa boli pozrieť ešte v roku 2017.

Odvtedy ubehli už viac ako dva roky a keďže čoskoro začne obdobie nevhodné na pestovanie zeleniny o ovocia bežným spôsobom, pozrite sa s nami znovu na to, ako sa pestujú paradajky aj v zime moderne a za pomoci technológií blízko Levíc.

Pamätáte sa? Voľakedy sme radšej kupovali produkty zo zahraničia s tým, že budú pravdepodobne kvalitnejšie ako tie naše, slovenské. Situácia sa ale zmenila, to čo je slovenské je dnes obyčajne zárukou kvality. A zmenili sa aj naše nákupné zvyklosti, radi kupujeme slovenské výrobky, aj keď sú drahšie ako tie zahraničné.

My sme navštívili Farmu Babindol, ktorá je zameraná na produkciu paradajok. Firma existuje dva roky, pracuje tu okolo 20 ľudí a pestovateľská rozloha skleníka je 2,2 ha. Mottom farmy je „Tak má chutiť paradajka“. Boli sme zvedaví, čo je za tým, že tieto paradajky sú jednoducho oveľa chutnejšie ako tie, ktoré sa k nám dovezú zo Španielska alebo z Maroka. Naše tušenie bolo správne, je za tým veľký kus nadšenia tunajších ľudí, precízna technika a moderná IT technológia. Ešte pripomeňme, že Babindol je obec, ktorá leží medzi Nitrou a Vrábľami, dobre ju vidno z hlavnej cesty.

Takto vyzerá časť skleníka, všimnite si otvorené strešné okná

Paradajky v skleníku vyzývajú na ich ochutnanie

Naša návšteva trvala 2 hodiny a pozreli sme si úplne všetko. Naším sprievodcom bol prevádzkový riaditeľ, Ing. Jozef Porubský, ktorému paradajky evidentne chutia. Ochutnávali ich sme spolu s ním, je to zaujímavý pocit vo februári sa cítiť ako v lete, vyraziť do záhrady a „popásť sa“ na paradajkách, odtrhnutých priamo zo stopky. A chutia naozaj výborne, na nerozoznanie od tých pravých – letných.

Takto vyzerajú paradajky odtrhnuté vo februári

Farma Babindol produkuje týždenne 15 ton paradajok a nestačí to. V piatok je podniková predajňa obyčajne zatvorená, lebo prednosť majú zazmluvnené objednávky do supermarketov. Práve preto už teraz budujú ešte väčšiu farmu v priemyselnom parku pri Leviciach. V ideálnom stave by mali potom produkovať 50 ton paradajok týždenne, a to by malo postačovať na uspokojenie požiadaviek na slovenskom a českom trhu. Mimo týchto dvoch republík totiž Farma Babindol svoje produkty nedodáva.

Kde je tajomstvo?

Čo je teda za tým, že tieto paradajky vyzerajú a chutia ako v lete? Je za tým príroda, v tejto farme sa príliš nekamarátia s umelými chemickými prostriedkami. Ale prírode treba pomôcť. Aby mohla paradajka rásť, potrebuje teplo, slnko, vlahu a živiny, a to všetko v optimálnom pomere. Vo Farme Babindol rastú paradajky na kokosovom substráte, ktorý je ideálny na rozvinutie koreňového systému paradajky. Substrát vplyvom vody nabobtná a zväčší svoj objem. Ku každému koreňovému systému pritom vedie kapilára s dodávkou tzv. denného menu. Jeho zloženie je presne vypočítané podľa toho, čo sa pestuje a aké sú skutočné podmienky.

Takto je to v detaile – koreňový systém sa rozmnoží v kokosovom substráte a hadičkou sa k lianám privádza denné menu

Medzi riadkami s paradajkami vedie systém potrubí, ktorým sa jednak k paradajkám privádza teplo a zároveň sa na ňom pohybuje aj manipulačný vozík na ošetrovanie rastlín. Tento vozík sa dá zdvihnúť do výšky a pohybuje sa aj po celej dĺžke radu. Takto je možné jednoducho paradajky zbierať, ale aj ošetrovať. V tejto farme sa pritom oberajú paradajky zásadne len v plnej zrelosti. Pri prechode medzi radmi si pracovníci dezinfekčným roztokom očistia ruky, aby neprenášali možnú nákazu medzi rastlinami. V súčasnosti sa tu pestujú dve odrody paradajok – McDreamy a Trammezzino. Sú to cherry paradajky, teda sú o niečo menšie.

Pomocou tohto vozíka sa potom paradajky oberajú a ošetrujú

Kompletný ekosystém

Ďalšou súčasťou ekosystému v skleníku sú čmeliaky, ktoré sa starajú o opeľovanie kvetov paradajok. Títo žijú v 60 papierových úľoch, dokopy sú tu tisícky čmeliakov. Aj títo sú pritom riadení cez počítač – vyletujú ku kvetenstvu a opeľujú ho vtedy, keď je to vhodné. Počítačom sa tiež sleduje ich aktivita a pokiaľ nie sú činné, tak sa úľ nahradí novým. Počítačový systém cez pneumatický systém otvorí úle vtedy, keď je vhodné svetlo (buď zvonka alebo cez žiarivky s podobným spektrom svetla). Večer sa čmeliaky prirodzene vrátia do úľa a tento sa zatvorí.

Ing. Jozef Porubský vysvetľuje, ako sa na diaľku otvárajú úle s čmeliakmi

Sezóna tu trvá jeden rok, paradajky sa pestujú 10 mesiacov a dva mesiace sú určené na dezinfekciu. Vtedy sa všetky rastliny zlikvidujú, uložia do kompostu a začne sa s novou výsadbou.

Denné menu bez stravných lístkov

V technologickej časti farmy sme si pozreli najprv prípravu denného menu. Potrebné živiny tu napríklad obohacujú aj o užitočné baktérie, ktoré sú schopné na seba viazať vzdušný dusík. V skleníku je okolo 100 000 paradajkových hláv a dostať v pravý čas denné menu ku každej z nich je mimoriadne dôležitá úloha. Preto sa aj používa systém dvoch vzájomne redundantných čerpadiel. Výživa sa tak určite dostane k rastlinám. Tu dopestované paradajky potom obsahujú toľko vitamínu C, že 3 až 4 kusy pokryjú dennú potrebu tohto vitamínu pre dospelého človeka. Bohato je tu zastúpený aj lykopén (červené farbivo) vzniknutý prirodzenou cestou. Reziduá pesticídov v týchto paradajkách nenájdete.

Systém redundantných čerpadiel dopravuje denné menu ku koreňom paradajok

Základom je energia a IT riadenie

Energiu v tomto skleníku vyrába kogeneračná jednotka. Je to vlastne motorgenerátor značky CAT, ktorý vyrába 2,2 kW elektrickej energie za hodinu. Výhodou pre farmu je to, že prebytočnú energiu môžu odpredať do verejnej elektrickej siete. Všetko je domyslené dopodrobna a napríklad teplo získané z chladenia kogeneračnej jednotky sa ďalej využíva na ohrev skleníka.

Za výrobou energie stojí táto kogeneračná jednotka

Celý systém riadi počítač a hlavný agronóm je neustále informovaný o stave skleníka. Cez internet má k dispozícii celý informačný systém aj na smartfóne a môže rozhodnúť o realizácii zásahu na farme. Počítačový systém pritom vyhodnocuje celý rad parametrov a vytvorí optimálne podmienky pre rast paradajok.

Hlavný agronóm riadi celý skleník cez počítač a v prípade problému zasiahne. Všetko dokáže riadiť aj cez smartfón

Tak to je zhruba celé tajomstvo týchto paradajok. Po našej návšteve konštatujeme, že vo vnútri to ako na typickej farme príliš nepôsobí. Určite nie v technologickej časti, čo je skôr priemyselný podnik s centrálnym riadením cez počítač. Všade je navyše čisto a poriadok. A tie paradajky naozaj dobre chutia.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom marcovom vydaní TOUCHIT č. 3/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

VIDEO TOUCHIT: Paradajky pestované v zime chutia ako v lete. A za všetkým je IT. Samozrejme, Made in Slovakia (doplnené)

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.