Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Štandard 802.11ax prináša citeľné zlepšenie výkonu a veľmi efektívne dokáže zaistiť spoľahlivé pripojenie všetkých užívateľov v prostredí s veľkým počtom zariadení. Patrick Hirscher, manažér spoločnosti Zyxel pre rozvoj trhu bezdrôtových technológií v regióne EMEA, však zákazníkov upozorňuje na fakt, že medzi prístupovými bodmi, ktoré ponúkajú WiFi 6, existujú podstatné rozdiely.

„Kedy dvere nie sú dvermi? Keď sú otvorené.“ Väčšina z vás už zrejme túto hádanku, ktorá má svoj pôvod v zábavnej slovnej hračke v angličtine, niekedy počula.

Keby ste mi ale položili otázku, „kedy WiFi 6 nie je WiFi 6?“, musel by som celkom vážne odpovedať, že niektoré produkty nesúce označenie WiFi 6 bohužiaľ úplne neodpovedajú WiFi 6 a neposkytnú vám všetky jej výhody. Mnohé z dostupných produktov totiž štandard 802.11ax podporujú iba v pásme 5 GHz, a rozhodne nie v pásme 2,4 GHz. V dôsledku toho je možnosť užívateľov pripojiť sa pomocou WiFi 6 obmedzená iba na tieto prístupové body, pretože väčšina ostatných zariadení sa bude pripojovať k signálu 2,4 GHz, takže bude schopná využívať iba predchádzajúci štandard 802.11ac.

Skutočná WiFi 6

Najskôr je potrebné zdôrazniť, že všetky prístupové body WiFi 6 od spoločnosti Zyxel umožňujú využívať WiFi 6 naplno. Naše prístupové body série WAX sú skutočné WiFi 6 zariadenia, ktoré konektivitu podľa štandardu 802.11ax zaisťujú v pásme 5 GHz aj 2,4 GHz. To znamená, že môžete na maximum využívať výhody technológií OFDMA (dynamické zoskupovanie jednotlivých subnosných do menších blokov) a BSS (farbenie Basic Service Set). Vďaka týmto technológiám je WiFi 6 omnoho efektívnejšia než predchádzajúca verzia štandardu WiFi.

Technológia OFDMA umožňuje súbežné odosielanie viacerých signálov po rovnakej linke alebo kanáli, čím efektívne zjednodušuje spojenie a umožňuje viac prenosov bez toho,  aby medzi nimi dochádzalo k súpereniu. Podobne funguje aj farbenie BSS, ktoré sa však používa ku skráteniu oneskorení medzi prístupovými bodmi, a nie na samotnom pripojení. Kombinácia týchto technológií prináša najlepší možný výkon WiFi viacerým užívateľom, čo je skutočná výhoda WiFi 6, vďaka ktorej užívatelia nezaznamenajú v dôsledku pripojenia veľkého počtu zariadení do siete žiadny pokles výkonu. V prípade WiFi 6 už by nemalo na počte pripojených užívateľov či zariadení záležať, pretože kvalitné pripojenie bude k dispozícii všetkým.

Keď sa chcete vyhnúť poklesu rýchlosti…

A práve tu začínajú problémy se zariadeniami, ktoré štandard 802.11ax podporujú iba v pásme 5 GHz. Tieto zariadenia nedokážu využívať všetky výhody WiFi 6, pretože pri zvýšení prevádzky v pásme 5 GHz užívatelia okamžite zaregistrujú pokles rýchlosti pripojenia.

A práve preto zdôrazňujeme, že séria WAX od spoločnosti Zyxel ponúka „skutočnú WiFi 6“, čo určite nemôžeme povedať o prístupových bodoch, ktoré štandard 802.11ax podporujú iba v pásme 5 GHz a plne neodpovedajú najnovším špecifikáciám. Takéto zariadenia sú síce lacnejšie, ale keď už umožňujú používanie štandardu 802.11ax v pásme 2,4 GHz, neposkytujú všetky výhody WiFi 6.

Dôvodom je fakt, že tieto zariadenia sú vybavené starším chipsetom v1, ktorý podporuje len skoršiu verziu štandardu 802.11ax. Spoločnosť Zyxel ale zvolila inú cestu, a tak miesto toho, aby ponúkala prístupové body s obmedzenou konektivitou WiFi 6, radšej si počkala na verziu v2 štandardu, ktorá pripojenie WiFi 6 naplno umožňuje v pásme 2,4 GHz, aj pásme 5 GHz. Výsledkom je omnoho lepší výkon a vynikajúca funkcionalita v prostredí s vysokým počtom pripojených zariadení, ako sú hotely, školy a konferenčné centrá.

Koniec koncov, hádanky sú len hádankami, t.j. nevinnou zábavou, ktorá však môže byť v rozpore s realitou. Dvere zostávajú dvermi, aj keď sú otvorené, a všetky výhody WiFi 6 ponúka len skutočná WiFi 6. A presne to vám prinášajú produkty značky Zyxel. Prečo sa zmieriť s niečím horším?

Značky: