Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Analytický tím z Picodi.com skontroloval štatistické dáta zo 105 krajín a vypočítal, koľko peňazí minú vo svete ľudia na jedlo.

KOĽKO PEŇAZÍ SA MINIE ZA JEDLO VO SVETE

Zozbierané dáta ukazujú, že sa náklady na potraviny môžu v závislosti od krajiny líšiť od pár percent, až po takmer polovicu výdavkov spotrebiteľa. Napríklad, menej ako desatinu výdavkov na jedlo a nealkoholické produkty na spotrebu doma, môžeme nájsť v krajinách, ako USA (6,7%), Singapur (8,4%), Spojené kráľovstvo (8,7%), Írsko (9,2%) a Švajčiarsko (9,9%).

V tomto rebríčku sa Slovensko umiestnilo na 43. mieste zo 105 možných – jedlo a nealkoholické produkty tvoria 19,6% výdavkov. To je podobný výsledok, ako v Chorvátsku (tiež 19,6%), Bulharsku (19,3%) alebo v Poľsku (17,2%).

Medzi krajinami z tohto rebríčka je najvyššie percento nákladov na potraviny v Nigérii (59%), Mjanmarsku (56,6%) a v Keni (56,1%).

Koľko peňazí sa minie na jedlo v Európe?

Najvyššie výdavky na potraviny v Európe môžeme nájsť vo Švajčiarsku (325 € na mesiac), ktoré nasleduje Nórsko (308 € na mesiac) a Dánsko (281 € na mesiac), čo však môže byť vysvetlené celkovými vysokými cenami v týchto krajinách.

Priemerný Slovák minie za mesiac na potraviny 177 €.

Najnižšie výdavky na potraviny nájdete v Európe na Ukrajine (98 € na mesiac), v Bielorusku (89 € na mesiac) a v Moldavsku (88 € na mesiac).

KOĽKO PEŇAZÍ SA MINIE ZA JEDLO V EURÓPE

Metodológia

V prieskume sa použili najnovšie štatistiky spotreby potravín a nealkoholických nápojov v domácnostiach z Euromonitoru a oficiálnych vládnych webových stránok. Na prevod meny sme použili údaje o priemernom výmennom kurze zo služby Google Finance za apríl 2023.

Picodi

Značky: