Rok 2019 sa bude na obidvoch stranách niesť v tmavom režime.

Či už pôjde o Google a jeho Android Q alebo Apple a iOS 13, obidve spoločnosti implementovali do svojich najnovších verzií OS a vybraných aplikácií tmavé režimy, pre dosiahnutie lepšej výdrže smartfónov na jedno nabitie.

Portál iFixit, ktorý sa venuje demontáži a opravám elektronických zariadení publikoval článok, v ktorom odkryl niektoré zaujímavé hodnoty tejto problematiky.

Je zrejmé, že vzhľadom na rôzne technológie, nie všetky displeje môžu dosahovať alebo aj dosahujú rovnaké výsledky. Smartfóny s OLED displejmi dokážu ušetriť oveľa viac energie ako LCD displeje, ktoré neustále osvetľujú celý panel a to dokonca aj v prípade zobrazovania iba čiernej farby. Pri AMOLED paneloch každý pixel zobrazuje vlastné svetlo a nevyžaduje podsvietenie, ako je tomu v prípade LCD panelov.

Google poskytol niektoré zaujímavé výstupy, ktoré odhaľujú, že v prípade používania Google Máp s tmavým režimom je možné ušetriť až 63% energie. Počas používania aplikácie Reddit s tmavou témou sa spotrebovalo o 41% menej energie, zatiaľ čo Dark Mode na iPhone dokázal v priemere ušetriť 60% energie.

To samozrejme neznamená, že spotreba smartfónu sa zníži o 60% obvyklého používania. Údaje zozbierané spoločnosťou iFixit sa týkajú spotreby súvisiacej s displejom a nezohľadňujú všetky ostatné faktory, ktoré môžu ovplyvniť celkovú výdrž batérie na jedno nabitie.

Tmavá téma nevyčaruje v okamihu supersmartfón a rovnako nebude mať ani magicky vplyv na extra dlhú výdrž batérie. V konečnom dôsledku môžeme očakávať v priemere o hodinu dlhší čas používania, čo nie je zlé.

Dávate prednosť tmavému režimu alebo predvolenému svetlému?

Zdroj: AndroidPit

Prečítajte si aj:

DUEL: Necháme sa očipovať?

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.