Dlhé roky hovoríme o tom, že L&D musí byť partnerom pre biznis. A zdá sa, že to ide!

11.10.2023 sa v bratislavskom Lindner Hotel Gallery Centrál stretli vzdelávači zo Slovenska aj Českej republiky, aby nazbierali inšpiráciu a navzájom sa podelili o svoje skúsenosti. 

Na konferencii e-learnmedia CAFÉ 2023 zazneli príspevky, ktoré ešte viac zdôraznili dôležitosť strategickej pozície oddelení vzdelávania a rozvoja. Dnes umelá inteligencia zrýchlila už aj tak rýchlo sa meniaci svet. Preto sa zdá, že jedinou konštantou je neustála zmena a našou najlepšou reakciou bude práve vzdelávanie. Nie však hocijaké. Ale také, ktoré je priamo naviazané na potreby firmy a jej smerovanie.

Nezostali sme však len pri teórii. Nahliadli sme priamo do firiem, kde sa s nami spíkri podelili o svoj unikátny prístup k prepojeniu vzdelávania na celkové strategické fungovanie organizácie.

V Orange majú prístup založený na častej komunikácii a challengovaní požiadaviek na vzdelávanie. V Pixel Federation je súčasťou rozvojových rozhovorov tzv. craft owner, čo je človek zodpovedný za konkrétnu dodávanú oblasť (programovanie, herný dizajn…). V Plzeňskom Prazdroji zas začínali ako marketéri a obchodníci a vzdelávanie u nich vyplynulo ako odpoveď na potrebu rastu celej firmy.

Hneď po obede sa v panelovej diskusii otvorila horúca téma AI. Hostia zodpovedali otázky o príležitostiach aj hrozbách umelej inteligencie pre L&D a dotkli sa aj celkového spoločenského rozmeru AI. Na koniec sa všetci zhodli, že bez ohľadu na to, aké sú naše pocity k tejto technológii, treba sa téme umelej inteligencie aktívne venovať.

Pozitívnou správou bolo aj meranie spoločnosti LMC, kde v porovnaní s rokom 2017 sa výrazne zmenila motivácia zamestnancov vzdelávať sa. Dnes sa skoro polovica zamestnancov vzdeláva preto, aby sa posunuli k zaujímavejšej práci a približne štvrtina pretože je to povinnosť. Pred šiestimi rokmi bol tento pomer obrátený. Aj to dáva zaujímavý signál firmám a viac argumentov do rúk L&D oddeleniam.

Neoddeliteľnou súčasťou konferencie bol aj po 13-ty raz priestor na networking, ktorý účastníkom poskytol možnosť zdieľať svoje skúsenosti, načerpať inšpiráciu a riešiť svoje výzvy so vzdelávačmi z rôznych odvetví biznisu. 

Sprevádzaná dobrou kávou, príjemnými stretnutiami a inšpiratívnymi myšlienkami sa podvečer konferencia nachýlila ku koncu. Téma pre tento rok znela “L&D ako partner pre biznis” a veríme, že každý príspevok alebo rozhovor poskytol inšpiráciu ako sa k tomu priblížiť. 

Viac o konferencii a konkrétnych príspevkoch sa môžete dozvedieť v epizóde podcastu e-learning žije! Konferencia nielen o digitálnom vzdelávaní e-learnmedia CAFÉ sa bude konať opäť o rok 9. októbra 2024.

Článok bol uverejnený v rámci mediálnej spolupráce.

Prečítajte si aj:

Značky: