Sieťová neutralita – koniec slobody na internete?

6

Koniec sieťovej neutrality?

Americká federálna komisia (FCC) v podobe 5-člennej komisii vo štvrtok prijala pravidlá, ktoré zaradia pevné aj mobilné internetové služby do kategórie telekomunikačných služieb. Pomer hlasujúcich bol 3:2, čo ale postačilo na to, aby mala vláda väčší dosah na poskytovateľov internetu. To bude v konečnom dôsledku znamenať jeho reguláciu.
Aby toho nebolo málo, v tomto „spore“ sú štyri strany. Regulátor v podobe FCC – poskytovateľ služieb (napríklad Netflix) – poskytovateľ internetu a koncový zákazník.

Tom Wheeler, predseda Federal Communications Commission, USA

Tom Wheeler, predseda Federal Communications Commission, USA

Odporcovia regulačného zákona sa jednoznačne zhodujú na tom, že ide o najväčší zásah do slobody internetu za posledných 20 rokov. Odsúhlasenie nových pravidiel by znamenalo aj to, že nebudú môcť stanoviť rôzne ceny pre poskytovateľov obsahu a v konečnom dôsledku pre používateľov. Všetci si majú byť rovní. Nenastane situácia, kedy si pozriete film radšej cez Netflix ako na Amazon Prime z dôvodu, že obsah z prvej služby sa prenáša pomalšie. FCC komentuje svoj počin ako krok smerom k používateľovi. Celý problém začal byť vnímaný už v roku 2005, keď sa objavil na trhu YouTube a prenos videí pokryl väčšinovú časť šírky prenosového pásma. Rovnako tak sa pridal k vyťaženiu linky aj Netflix a ako požičovňa filmov sa stal rapídne obľúbenou službou.

Veľká vlna nevôle z radu poskytovateľov sa dvíha najmä kvôli obmedzeniu blokovania rýchlosti a služieb. Kým poskytovateľom služieb by mohla regulácia pomôcť, operátorom nastávajú ťažké časy. Nebudú môcť upravovať šírku prenosového pásma pre vybrané služby. To na druhú stranu môže byť nevýhodné pre používateľov, ktorí napríklad nevyužívajú služby ako sledovanie videa. Otvorene sa dá však povedať, že táto skupina nie je tak dramaticky ohrozená na rýchlosti a stovky milisekúnd pri načítaní stránok pre ne tak zásadnú rolu nehrajú. Problém však visí práve nad dvomi konkurenčnými poskytovateľmi internetového pripojenia. FCC by malo chrániť poskytovateľov obsahu, aby nemuseli platiť väčšie poplatky svojmu poskytovateľovi internetu. FCC takisto tvrdí, že nebude zasahovať do tvorby cien internetového pripojenia. Avšak tvrdenia sú jedna vec, reálne právomoci novým začlenením internetových služieb pod telekomunikačné, sú vec druhá. Úrad tak bude môcť legálne prešetrovať praktiky cenotvorby a riešiť podnety od používateľov, ktorí budú mať podozrenie z nekalej tvorby cien a uplatňovania skrytých pravidiel na „doručovanie“ obsahu.

Koniec slobodného internetu?

Aká bude vlastne realita v slobodnom poskytovaní obsahu? Prestáva byť internet pomaly ale isto slobodný, alebo je to len prirodzený evolučný krok modernej doby? Na tieto, ale aj ďalšie otázky, sme sa zhovárali v Televízii TA3. Sledujte náš komentár, ktorý ukazuje, že nič nie je čiernobiele a regulácia v istej podobe tu vždy bola.

Sledujte našu diskusiu od 9:00 min.

Značky:

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

6 komentárov

  • Je aj nie je. To, o čom sa debatuje, sú snahy o vyhrotenie nových pravidiel na čiernu alebo bielu. Ani jedna z „farieb“ nebude fungovať. Ideálne ak to celé zostane v sivej zóne…..a práve preto otázka, potreboval internet takúto reguláciu? Internet nie, operátori nie, dokonca ani ublížene sa tváriaci poskytovatelia obsahu nie, štát a vláda – áno.

  • František Urban on

   Ja som naopak z presadení dodržiavania sieťovej neutrality v USA nesmierne nadšený a považujem to za obrovské víťazstvo. Som rád, že USA sa pridáva na stranu EU, kde sa situácia vybrala správnym smerom už v minulom roku. Dobojované každopádne ešte nie je. Sieťová neutralita a jej slogan „všetky dáta sú si rovné“ je nesmierne dôležitým prvkom pre slobodný internet. Advokátmi sieťovej neutrality sú dlhodobo významné internetové a softvérové spoločnosti, ako Microsoft, Amazon či Yahoo a takisto organizácie na presadzovanie práv zákazníkov. Oponentmi sú zväčša telekomunikačné spoločnosti a internetový poskytovatelia. Sieťovú neutralitu som propagoval v niekoľkých svojich minuločných článkoch a myslím si, že možnosť poskytovateľov umelo spomaľovať vaše dáta (napríklad P2P prevádzku) a mafiánsky nútiť internetové služby k plateniu za to, aby sa im „náhodou“ neprihodilo nejaké spomaľovanie, je obrovský jed, ktorý treba z internetu nadobro odstrániť.

   Michal prezentoval iný názor a na regulácie nazerá aj z tej negatívnej stránky. To samozrejme nie je na škodu, pretože vždy je dobré nazerať na vec z viacerých stránok. Pre mňa osobne je vynútené dodržovanie sieťovej neutrality vítanou a nesmierne dôležitou reguláciou, podobne ako zákaz rasovej diskriminácie.

 1. Pingback: Koniec roamingu v EÚ do leta 2017. Zlacňovanie začne už o rok | touchIT

 2. Pingback: Americkí internetoví giganti opäť bojujú za dodržanie sieťovej neutrality | TOUCHIT

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>