Čoraz viac modelov v nástrojoch AI môže vyvolávať zmätok.
Nielen samotné spoločnosti, ktoré vydávajú vlastné modely umelej inteligencie, ale aj agregátory služieb, poskytujú čoraz viac modelov. To však môže mnohých používateľov pomýliť až tak, že si nebudú vedieť vybrať.
Tejto téme sa venoval príspevok na webe Ars Technica, ktorý reagoval na kritiku od profesora Ethana Mollicka na sieti Bluesky. Otázkou je, prečo by ste si vyberali iný než najlepší model AI, ktorý máte v konkrétnom nástroji dostupný?
Používatelia bezplatných verzií majú o starosť menej. Aj tu sa však nástroje snažia konkurovať a ponúkajú na výber viacero modelov, hoci tie pokročilé majú limity napríklad na 3 či 5 dopytov za deň alebo hodinu. Spoločnosť OpenAI dokonca vydala návod na to, ako sa vyznať v poskytovaných možnostiach a vybrať si ten správny model na konkrétnu úlohu.
Vybrať si najrozsiahlejší a zdanlivo najlepší nie je vždy zárukou úspechu. Treba počítať s tým, že objemné modely, ktoré sú vhodné na pokročilú analýzu, spracovávajú vaše zadanie dlhšie. Rádovo tak hovoríme o desiatkach sekúnd až minútach.

Už je to ako v pizzerii
Pozrime sa teraz na situáciu v ChatGPT. Používatelia s predplatným Pro majú k dispozícii až 9 modelov AI. Ku každému je síce zobrazená krátka charakteristika, no z nej si bežný používateľ nedokáže spoľahlivo vybrať. Opäť je tu otázka, ktorá už zaznela, teraz však inej modifikácii.
Prečo by si niekto vyberal starší, hoci objemnejší model vhodnejší na väčšiu analýzu ako novší model, ktorý je charakterizovaný ako napríklad mini? Aký je rozdiel medzi novým modelom mini a starším robustnejším modelom, ktorý nie je „mini“?
Všetko to dáva zmysel, avšak potrebujete sa vyznať v nástrojoch a ich princípoch, fungovania modelov. Tiež poznať parametre, ako je napríklad kontextové okno alebo počet tokenov. A to sa používateľom naozaj nechce. Chcú dostať svoju odpoveď podobne ako pri vyhľadávaní na Googli. Rýchlo a bez zbytočného tápania.
Zmätky s novou verziou
Neschopnosť vyznať sa v jednotlivých modeloch pribudla s uvoľnením najnovšej verzie označenej ako 4.1. Tá bola dostupná v minulosti iba na základe prístupu API cez samostatné poplatky. Teraz je súčasťou rozhrania a rozšírila portfólio dostupných modelov.
Čo teda dokáže verzia GPT-4.1? Môžete spracovávať kontextové okno s 1 miliónom tokenov. Preložené do ľudskej reči to znamená spracovanie približne 3000 strán textu v rámci jednej konverzácie.
Nejde o to, aby ste vložili takto veľké zadanie naraz, ale mohli postupne diskutovať a rozvíjať svoj problém a zároveň sa zahrnuli aj všetky predchádzajúce odpovede. Takto kontextové okno bude narastať až do svojho limitu.
Prichádza nová verzia
Dobre teda, tak znova, nová verzia má byť skutočne nová, no už teraz je ohlásený model GPT-5. Ten reflektuje na sťažnosti používateľov ohľadne pomenovávania produktov od OpenAI. Samotný riaditeľ OpenAI Sam Altman uznal, že pomenovávanie ich produktovej línie môže byť komplikované.
Ako z toho von?
Na každodenné úlohy a bežné otázky sa najlepšie hodí model 4o. Je veľmi rýchly a používatelia, ktorí chcú pokročilejšie riešenie, majú k dispozícii model o1 pro. Tí čo vyžadujú najnovšiu verziu, no zároveň preferujú rýchlosť, majú k dispozícii model GPT-4.1-mini.
Najlepšie bude, keď si každý používateľ vyskúša model, ktorý mu najviac vyhovuje. Myslite však na to, že či používate staršiu a výkonnejšiu verziu alebo novšiu a rýchlejšiu, stále sa nedá stopercentne spoľahnúť na modely umelej inteligencie. Všetky poskytnuté informácie je potrebné preverovať.
Zdroj: Ars Technica
Prečítajte si aj: