Dvadsiaty druhý ročník oceňovania najvýznamnejších osobností Slovenska sa nezadržateľne blíži. O laureátoch Krištáľového krídla za rok 2018 sa rozhodne už túto nedeľu 27. januára v Novej budove Slovenského národného divadla. Slávnostný galavečer s veľkolepým programom odvysiela v priamom prenose o 20.30 Jednotka RTVS. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Zástupkyňa novej kategórie – startupy

Už po 22-krát si uctíme výnimočné osobnosti kultúrnej, vedeckej, hospodárskej i umeleckej sféry. O nominovaných v desiatich kategóriách rozhodli odborné poroty v tajnom hlasovaní. Prestížne ocenenie tak majú na dosah skupiny IMT Smile a Hex, publicista Gregor Martin Papucsek, operný spevák Miroslav Dvorský, paralympijské zjazdárky Henrieta Farkašová a Natália Šubrtová, speváčka Katarína Knechtová a ďalší.

„Medzi nominovanými je čoraz viac úspešných mladých ľudí. Majú energiu, zdroje, informácie a chuť pracovať na svojom zdokonaľovaní. Sú otvorení novým myšlienkam a nápadom. Teší ma to, pretože Krištáľové krídlo nie je len ocenením celoživotného diela, ale v prvom rade vyzdvihuje konkrétny počin za daný rok,“ uviedla autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová a dodala: „tradícia je putom životaschopných a Krištáľové krídlo má stále väčšiu hodnotu. Oceňuje ľudí, ktorí zostali žiť, pracovať a tvoriť na Slovensku.“

Do top trojice v tohtoročnej novej kategórii Inovácie a startupy sa dostal aj mladý doktor Tomáš Brngál, spoluautor aplikácie VIRTUAL MEDICINE, ktorá umožnila desaťtisícom ľudí z viac ako 150 krajín sveta nahliadnuť na tie najdetailnejšie zákutia ľudského tela pomocou virtuálnej reality. „Počas štúdia na skúšku z anatómie som kreslil po svojom tele štruktúry, svaly, cievy a predstavoval som si, že by som mal zariadenie, ktorým by som sa pozrel na ruku a videl ich,“ vysvetlil Tomáš.

Mená laureátov 22. ročníka Krištáľového krídla sa dozvieme na veľkolepom galavečere v priamom prenose 27. januára 2019 o 20.30 na Jednotke. „Zatiaľ sú všetky obálky zapečatené. Otvoria sa až krátko pred začiatkom galavečera za prítomnosti predsedov jednotlivých porôt a médií,“ upresnil predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla a predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár. Známa je laureátka mimoriadnej ceny za celoživotné dielo. Tú si v tomto ročníku prevezme MUDr. Kristína Križanová, odborníčka pre paliatívnu medicínu na Slovensku.

Slávnostný 22. ročník prinesie divákom okrem nových laureátov aj bohatý kultúrny zážitok. Hostiteľmi galavečera sú Karin Haydu a Libor Bouček. V sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša v programe uvidíte Andreu Zimányiovú, Carmel Paradise, Moniku Bagárovú, Miroslava Žbirku a Katarínu Knechtovú.

„Rok 2018 sa niesol v duchu osláv a pripomínania si 100 rokov vzniku Československa. V tomto pompéznom duchu si tanečná skupina Old School Brothers na slávnostné otvorenie galavečera pripravila nevídanú vizuálnu šou. Veľkou perlou v programe je aj svetoznáme hudobné zoskupenie Janoska Ensemble. Takisto vnímame, že rok 2018 bol smutným rokom. Opustilo nás veľa úžasných osobností. Uctíme si ich spomienkovým medailónom v sprievode kultovej piesne Lipová lyžka, ktorá je známa vďaka jej dlhoročnému interpretovi, milovanému celým Slovenskom. Je ním Michal Dočolomanský,“  priblížil režisér galavečera Nikita Slovák.

„Tento ročník je pre mňa magický. 22 je majstrovské číslo, symbolizujúce  energiu, intuíciu, inteligenciu, rovnováhu, harmóniu. Je znakom idealizmu, osobnej moci a Filantropie. Nie nadarmo sa mu hovorí anjelské číslo. A týmto chcem poďakovať mojim anjelom- dlhoročným partnerom, porotcom, nominovaným, oceneným, účinkujúcim, všetkým mojim spolupracovníkom a ľuďom participujúcim na  všetkých  22. ročníkoch Krištáľového krídla,“ dodala na záver Mária Vaškovičová.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

Značky: