Bill Gates, Mark Zuckerberg, blahej pamäti Steve Jobs. O tom, že sú alebo boli kráľmi informačných technológií, sa dnes už nepolemizuje, je to fakt uvedený v rebríčkoch, v encyklopédiách, v učebniciach. Ale kto má najväčší vplyv v IT sektore na Slovensku? Kto drží v rukách digitálne smerovanie našej krajiny a možnosť dlhodobo úspešne získavať a ovplyvňovať zákazky?
Kým pred pár rokmi by sme nad týmito otázkami iba nostalgicky odfrkli, dnes sú relevantné. Počítačová gramotnosť Slovákov utešene rastie, rovnako počítačová vybavenosť a s ňou vplyvná IT oligarchia.
Na základe podrobného prieskumu sme určili desiatku najvplyvnejších a najrešpektovanejších osobností v tejto oblasti u nás. A dôležitosť sa nie vždy rovná výške konta. Teda nie všetko sa dá kúpiť za peniaze. Tak rozhodli opýtaní respondenti, ktorí pôsobia v danej sfére a mená v našom rebríčku im nie sú cudzie.
S pomocou odborníkov
„V prieskume sa hodnotila schopnosť ovplyvňovať celkové trendy v IT, schopnosť získať veľké zákazky, schopnosť rokovať s politikmi, ekonomickými inštitúciami aj odbornou verejnosťou, schopnosť ovplyvňovať legislatívu podstatnú pre IT sektor, schopnosť vyvolať celoslovenské témy a záujem médií a schopnosť získať si rešpekt odbornej verejnosti,“ zhrnula základné body Dana Kršáková, výkonná riaditeľka ITAPA.
Vplyv aj vo sfére informačných technológií má rôzne podoby a generuje sa v rôznych oblastiach, preto respondenti vyberali v rôznych kategóriách vplyvu. Prvou kategóriou boli verejní predstavitelia (1. otázka). Ďalšou ľudia z IT firiem (2. otázka), treťou predstavitelia rôznych záujmových asociácií, respektíve akademickej sféry (3. otázka). Posledná kategória bola vyhradená pre osobnosti, ktoré nemožno zaradiť do predchádzajúcich troch. A kto teda vyhral?
-Išlo o otvorené otázky, na ktoré mali respondenti podľa vlastného uváženia uviesť pri každej otázke maximálne päť mien.
-Ktorí predstavitelia verejných inštitúcií majú podľa vás najväčší vplyv na sektor IT u nás?
-Ktoré osobnosti z IT firiem, prípadne konzultačných firiem, hrajú podľa vás rozhodujúcu rolu v IT sektore na Slovensku?
-Ktorí ľudia z profesijných a záujmových združení, asociácií a platforiem, prípadne z akademickej sféry sú podľa vás vplyvní a rešpektovaní (IT sektorom, odbornou verejnosťou alebo médiami)?
-Ktorým ďalším osobám (bez nutnosti zaradenia) by ste ešte priradili významný vplyv na IT na Slovensku?
1. Peter Pellegrini
Očakáva sa, že práve v jeho kompetencii budú najbližšie štyri roky verejné IT projekty a prerozdeľovanie eurofondov.
Peter Pellegrini: Som polichotený Bývalý minister školstva a neskôr predseda parlamentu sa prvenstvu v našom rebríčku najvplyvnejších potešil. Aktuálny podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini to považuje za prejavenú dôveru.„Vnímam to s rešpektom a je to pre mňa zároveň záväzok urobiť v oblasti digitalizácie a informatizácie všetky potrebné kroky na to, aby Slovensko poskytovalo svojim občanom digitálne služby na úrovni 21. storočia a aby bola naša krajina príťažlivá aj v zahraničí,“ uviedol Pellegrini. Podľa vlastných slov sa vždy snažil pôsobiť korektne a konštruktívne.
Víťazstvo pripisuje práve tomu. „Mojou snahou bolo vždy hľadať možnosti na úspešnú spoluprácu a posúvať veci dopredu. A nie vymýšľať spôsoby, ako sa niečo nedá.“ A ako je Peter Pellegrini zbehlý v informačných technológiách v bežnom živote? „Dnes si už ani neviem predstaviť, že by som nemal smartfón alebo tablet. Množstvo vecí sa snažím vybavovať cez internet, elektronicky, a myslím si, že som zdatný používateľ najmodernejších technológií. Na druhej strane však musím povedať, že si ešte vždy rád zájdem na poštu, kde si človek môže s paňou za okienkom podebatovať.“
2. Mário Lelovský
3. Pavel Bojňanský
4. Michal Truban
„Je to skôr slovensko.digital, ktorého som členom, a asi preto ma nominovali. Z tohto pohľadu ma teší, že tento portál je rešpektovaný už po pár mesiacoch svojej existencie,“ zdôvodnil Truban svoje umiestnenie. Ako najväčšieho kritika štátnych inštitúcií a jedného z najkomunikatívnejších persón v rebríčku sme sa Trubana opýtali, čo hovorí na víťazstvo Pellegriniho. „Doteraz nemal žiaden vplyv. Je to výsledok centralizácie správy štátneho IT, ktorého sa stal šéfom a ktoré sme navrhovali aj my v slovensko. digital. Uvidíme, ako vplyv teraz využije.“
Keby mal Truban sám vyhodnotiť najmocnejšieho človeka v informačných technológiách na Slovensku, bol by to podľa neho niekto z pozadia. „To sú tí, ktorých mená nemôžu byť vyslovené. Ako lord Voldemort v Harrym Potterovi. Ľudia, ktorí vedia zabezpečiť schválenie projektu, hoci dáva zmysel iba ich dodávateľom.“
5. Denisa Saková
„Prišli sme aj s biometrickými pasmi, so zmenami v dokladovej agende, keď sme zaviedli nové technické preukazy k autám,“ pochválila sa raz v rozhovore Saková, ktorá sa dnes podieľa na informatizácii štátu za stovky miliónov eur. Na kandidátku Smeru sa vraj dostala vďaka Robertovi Kaliňákovi – čo aj sama priznala v rozhovore pre parlamentnelisty.sk. Hovorilo sa o nej i ako o adeptke na post ministra vnútra.
6. Martin Sůra
7. Peter Weber
Je čestným členom Americkej obchodnej komory v SR, pôsobí vo vedení Podnikateľskej aliancie Slovenska, ako aj v Prezídiu IT Asociácie Slovenska. Je členom Rady pre spoluprácu s priemyslom pre Fakultu informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity, Správnej rady Žilinskej univerzity a Vedeckej rady Fakulty managementu Univerzity Komenského.
Od roku 2010 sa venuje problematike cloud computingu, pričom na ministerstve financií pro bono vedie pracovnú skupinu pre zavedenie cloud computingu do IS VS. Jeho profesionálne pôsobenie zdobia nielen úspechy v podobe obchodných výsledkov spoločností, v ktorých pôsobil, ale aj cena IT osobnosť roka.
8. František Jakab
9. Milan Ištván
V súčasnosti je členom Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy, poradného orgánu Digitálneho lídra SR, monitorovacieho výboru pre operačný program Integrovaná infraštruktúra, riadiaceho výboru pre Prioritnú os 7 Informačná spoločnosť OPII a Partnerstva pre politiku súdržnosti.
K výsledkom našej ankety sa vyjadril stručne: „Ťažko to komentovať, nepoznám ani jej účastníkov, ani konečné počty. Ťažko tu hľadať nejakú reprezentatívnosť, skôr ide o zaujímavý uhol pohľadu.“ V každom prípade, svoje umiestnenie berie ako povzbudenie. „Víťaz je logický, veď Peter Pellegrini je už tri roky digitálnym lídrom SR. Podobne je to aj so šéfom ITAS Máriom Lelovským či generálnym riaditeľom sekcie informatizácie spoločnosti pánom Bojňanským. Tak to má byť,“ dodal s úsmevom.
10. Miroslav Trnka
„Peniaze človeka šťastným neurobia. Ich úlohu nebagatelizujem, dobre sa pamätám na časy, keď som ich mal veľmi málo a musel som obracať každú korunu. Peniaze sú jedným z vedľajších produktov práce človeka, a keď ich dostáva, nie je na tom nič nemorálne a zlé,“reagoval Trnka pred časom. Napriek obrovskému majetku však v našom rebríčku obsadil poslednú priečku. Z toho možno usudzovať, že húževnatý milovník techniky sa radšej realizuje vo svojich záľubách, akoby mal bažiť po moci.