Túto otázku bude riešiť mnoho používateľov.
Pokiaľ zvažujete kúpu nových Garmin hodiniek a máte rozpočet stanovený na úroveň 250 až 300 eur, pravdepodobne si budete vyberať z dvojice Garmin Forerunner 165 a Garmin Forerunner 255. Niekto bude možnože zvažovať aj kúpu hodiniek Vivoactive 5, avšak na účely tohto článku budem porovnávať práve Forerunnery.
Rozdielov medzi modelmi Forerunner 165 a Forerunner 255 je niekoľko. Tým najdôležitejším rozdielom z používateľského hľadiska je použitý displej. FR 165 majú dotykový AMOLED displej (dotykové ovládanie si môžete vypnúť v prípade potreby, resp. vypnúť iba v režime monitorovania cvičenia), Forerunner 255 majú nedotykový MIP displej.
Pokiaľ neviete, aký je rozdiel medzi týmito displejmi, prečítajte si môj starší článok, v ktorom som porovnával tieto technológie a hodnotil ich výhody a nevýhody.
Tréningové funkcie a presnosť GPS
Pokiaľ je vám jedno, aký displej máte v hodinkách (resp. sa vyslovene nebránite MIP displeju), tak Forerunner 255 predstavujú lepšiu voľbu z hľadiska tréningových funkcií, športových režimov a presnosti záznamu GPS.
Forerunner 255 ponúkajú všetky funkcie, ktoré nájdete aj vo Forerunner 165. Vo výbave však navyše majú aj funkcie Tréningový stav a Zameranie tréningovej záťaže, ktoré FR 165 nemajú. Forerunner 255 tiež ponúkajú denné odporúčania cyklistických tréningov a podporujú pripojenie cyklistického merača výkonu.
Forerunner 255 majú dvojpásmové GPS, ktoré si v náročných situáciách poradí lepšie so záznamom GPS ako jednopásmové GPS vo výbave Forerunner 165.
Športové režimy
Pre niektorých používateľov môže byť kľúčovým rozdielom ponuka športových režimov. Hodinky Forerunner 165 majú chudobnejšiu ponuku a za mňa je škoda, že chýbajú akékoľvek zimné či tímové športy.
Posúďte sami, či vám bude vyhovovať ponuka športov v hodinkách Forerunner 165 alebo si vyberiete radšej Forerunner 255. Forerunner 165 ponúkajú športy:
- behanie – beh, dráhový beh, bežiaci pás, cezpoľný beh, ultra beh, krytá hala, virtuálny beh
- bicyklovanie – bicyklovanie, bicyklovanie v interiéri,
- telocvičňa – kardio, sila, HIIT, stúpanie po schodoch, eliptický trenažér, stepper, skákanie cez švihadlo
- ostatné aktivity a športy – chôdza, chôdza v interiéri, turistika, plávanie v bazéne, otvorená voda, tenis, pickleball, padel, joga, pilates, dýchanie, iné
Hodinky Forerunner 255 majú všetky vyššie uvedené športy a navyše aj tieto športy:
- bicyklovanie – bicykel eBike, horský bicykel, eMTB
- telocvičňa – veslovanie na trenažéri, boxovanie, zmiešané bojové umenia
- ostatné aktivity a športy – triatlon, lukostreľba, inline korčuľovanie, stolný tenis, platformový tenis, squash, raketbal, bedminton
- zimné športy – lyžovanie, snowboard, bežecké lyžovanie klasickou technikou, klzisko
- vodné športy – pádlovanie na surfovej doske, veslovanie/príťahy
- tímové športy – pozemný hokej, ľadový hokej, americký futbal, lakros, rugby, kriket, softbal, bejzbal, basketbal, volejbal, futbal, ultimate frisbee
Verdikt
Forerunner 165 aj Forerunner 255 sú skvelé hodinky, ktoré patria medzi najlacnejšie športové hodinky v portfóliu Garminu. Tieto hodinky majú mnoho spoločných vlastností a funkcií, avšak Forerunner 255 lákajú najmä bohatšou ponukou funkcií, športových režimov a presnejším záznamom GPS. Vyššiu presnosť využijete v špecifických podmienkach, na miestach, ktoré sú náročnejšie na príjem GPS signálu.
Hlavný rozdiel medzi oboma hodinkami spočíva v type displeja. Sú ľudia, pre ktorých je prvoradé, aby mali hodinky dotykový AMOLED displej a práve pre nich sú určené hodinky Forerunner 165. Ide o cenovo najdostupnejšie Garmin hodinky s AMOLED displejom, športovými funkciami a barometrickým výškomerom vo výbave.
Garmin Forerunner 255 s MIP displejom zaujmú najmä používateľov, ktorí boli z minulosti zvyknutí na tento typ displeja, resp. ocenia jeho výhody, ktoré sa naplno prejavia v rámci cvičenia vonku počas slnečného dňa.
Forerunner 255 tiež odporúčam používateľom, ktorí bez ohľadu na typ displeja hľadajú najvýhodnejšie cenovo dostupné Garmin hodinky z hľadiska pomeru cena/výbava.
Prečítajte si aj: