Očný lekár Andrew Bastawrous upozorňuje na nežiaduce účinky používania smartfónov.
Podľa Bastawrousa môžu smartfóny spôsobovať zmenu tvaru našich očí a môžu byť hlavnou príčinou toho, že oveľa viac ľudí je dnes krátkozrakých, ako tomu bolo pred 10 rokmi. Tento trend postihuje celý svet, avšak najvýraznejšie sa prejavuje v Ázii. V krajinách, ako je Singapur, je v dobe ukončenia školskej dochádzky viac ako 90% detí krátkozrakých. Oko pritom obvykle prestáva rásť koncom -nástych rokov, avšak v poslednej dekáde tomu tak nie je. Oko rastie ďalej a predlžuje sa.
Oční lekári za tento stav vinia smartfóny a fakt, že ľudia ich používajú príliš často. Neustále sledovanie obrazovky telefónu totiž spôsobuje zmenu tvaru oka, ktoré sa predlžuje a stáva sa krátkozrakým, aby sa prispôsobilo potrebám svojho prostredia. V tomto prípade považuje za dôležitú potrebu sledovanie displeja telefónu, pretože na tento účel je využívané nadmerne často.
Podľa lekárov dochádza k zmene tvaru oka príliš rýchlo, takže vylučujú genetické predispozície alebo environmentálne vplyvy. Dôvodom je podľa nich používanie smartfónov a fakt, že vonku trávime čoraz menej času. Matematika je jednoduchá – oči používame čoraz viac na sledovanie blízkych objektov na obrazovkách smartfónov a mobilných zariadení a čoraz menej na sledovanie vonkajších objektov v diaľke.
Predlžovanie oka a s tým súvisiaca krátkozrakosť sa môže týkať každého človeka. Rizikovou skupinou sú samozrejme detí, ktorým sa oko prirodzene vyvíja počas dospievania. Bastawrous taktiež upozorňuje, že kvôli smartfónom sa ľudia na seba dívajú menej často, čo z dlhodobého hľadiska môže ovplyvniť aj našu empatiu a sociálne cítenie.
Zdroj: CultofMac