Naplniť, prefiltrovať a napiť sa – kdekoľvek.

Už nebude viac potrebné nosiť vodu so sebou. Jednoducho sa napijete z vodného zdroja tam, kde sa budete práve nachádzať. Filtračná fľaša Liberty je praktická predovšetkým preto, že si už nebudete musieť na viacdňové výlety brať so sebou veľké množstvo vody pre každého člena výletu. Jednoducho sa každý napije pri vodnom zdroji s práve prefiltrovanou vodou.

Filtračné kartuša odstráni z vody baktérie, mikroorganizmy aj vírusy. Filter funguje na princípe tlakovej nádoby s ručnou pumpou. Manipulácia s fľašou je po jej “aktivovaní” jednoduchá a intuitívna.

Súčasťou balenia je 1,5 metra dlhá hadica pre nasávanie vody priamo z ťažšie prístupného prírodného zdroja. Inak postačí fľašu zo spodnej strany odskrutkovať a nabrať vodu. Tento spôsob plnenia je praktický v prípade otvorených vodných plôch a aj k ďalšiemu jednoduchého prístupu k vodnému zdroju.

Filter je možné naskrutkovať priamo na väčšinu štandardizovaných fliaš so širokým hrdlom a dokáže prefiltrovať až 2000 litrov vody rýchlosťou cca 1,2 l/min. Týmto spôsobom sa dá Liberty používať ako prietokový filter, ktorým priamo naplníte inú fľašu. Za praktický prvok výbavy fľaše považujem systém Failsafe, čo je technológia automatického vypnutia systému, v prípade nutnosti vymeniť alebo vyčistiť filtračnú kazetu.

Pred prvým použitím je potrebné fľašu previesť krátkym “aktivačným” procesom. Tento krok určite nevynechajte a postupujte presne podľa návodu. Je potrebné vykonať niekoľko úkonov, ktorými sa fľaša aktivuje a následne je ju možné efektívne používať v teréne.

Pri plnení vody z otvorených vodných plôch je potrebné dbať na to, aby bolo vypúšťacie hrdlo zatvorené, aby sa nekontaminovalo naberanou vodou. Fľašu nenapĺňajte úplne po okraj. Po uzatvorení rukoväte čerpadla postačí iba trikrát napumpovať tlakovú nádobu a otvoriť vypúšťací ventil.

Počas procesu vyprázdňovania je potrebné pumpovať. Keďže prúd vody nie je príliš silný (používaním sa bude zosilňovať), tak odporúčam prefiltrovanou vodou naplniť inú nádobu, z ktorej sa poriadne napijete. Pokiaľ nemáte vodu kam preliať, k pitiu je samozrejme možné používať aj fľašu samotnú.

Na vyskúšanie kvality filtrácie som si vybral rybník, ktorý je dobrou zaťažkávacou skúškou pre fľašu. Množstvo rias a rybací zápach preverili filtračné schopnosti fľaše Liberty. Pokým naberaná voda bola značne znečistená a so zápachom, prefiltrovaná už bola číra a bez zápachu. Všetok zápach zo znečistenia zostal „uzamknutý“ vo fľaši a výsledkom bola už len čistá voda.

Technické parametre:

  • Filtračné kapacita: baktérie Log 6 (99,9999%), vírusy Log 4 (99,99%), mikroorganizmy Log 3 (99,9%)
  • Obsah balenia: vymeniteľná filtračná kazeta, vymeniteľný filter s aktívnym uhlím pre odstránenie zápachu a pachuti z vody
  • Hmotnosť fľaše: s filtračnou kazetou 425 gramov
  • Kapacita filtračnej kazety: 2000 litrov
  • Priemerný prietok: 1,2 litra/min
  • Obsah fľaše: 400 ml
  • Vyrobená vo Veľkej Británii a testovaná podľa najprísnejších hygienických noriem

Cena: 139 eur

Zapožičal: Moris design

Prečítajte si aj:

GoalZero Torch 500: Multifunkčné svietidlo a powerbanka do každej situácie (RECENZIA)

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.