Logistika prechádza hlbokou premenou. Automatizujeme, robotizujeme, digitalizujeme, umelo „zinteligentňujeme“.
Cieľ je jasný – vyššie výkony, efektivita, spoľahlivosť, presnosť, nespochybniteľnosť, absencia chýb, predikovateľnosť, škálovateľnosť. Tieto trendy však vyvolávajú otázky o úlohe človeka v logistike – zmiznú modré goliere, vytratia sa biele goliere, zostanú robotické ruky s AI mozgom v cloudovom centre? Bude človek dohliadať na stroj alebo stroj na človeka? Aj o tom bude reč na 17. ročníku logistického kongresu SLOVLOG, ktorý sa bude konať v tradičnom čase, a to 28. a 29. novembra 2024 v priestoroch hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave. V týchto dňoch budú na webe www.slovlog.sk, ako aj na sociálnych sieťach postupne odhaľované mená rečníkov. Registrovať na kongres sa môžete už teraz: https://slovlog.sk/registracia/
Organizátorom najväčšieho logistického podujatia jesene je spoločnosť ATOZ Group a časopis Systémy Logistiky je už tradičným mediálnym partnerom kongresu.
Má človek v logistike budúcnosť?
„Automatizácia a digitalizácia menia tvár logistiky. Otázkou však nie je, či človek v tomto odvetví bude mať miesto, ale skôr akú úlohu bude zohrávať. Aj preto sme sa tento rok zamerali na “človeka”. Logistika je svedkom rýchlych zmien. Zatiaľ čo roboty preberajú stále viac rutinných úloh, človek zostáva nenahraditeľný pri riešení komplexných problémov a budovaní vzťahov so zákazníkmi. Budúcnosť logistiky patrí tým, ktorí dokážu spojiť technologické inovácie s ľudským faktorom. Kľúčom k úspechu bude schopnosť adaptovať sa na neustále meniace sa podmienky,“ hovorí Tatiana Koššová, country manager spoločnosti ATOZ Group pre Slovensko.
„Minulý rok rekordný počet 420 účastníkov ukázal enormný záujem o logistickú udalosť roku SLOVLOG. Reflektujeme potrebu ľudí z oblasti logistiky dozvedieť sa nové trendy a vízie spojené s automatizáciou, digitalizáciou a robotizáciou,“ dodáva Tatiana Koššová s tým, že automatizácia otvára nové dvere pre ľudí v logistike. Namiesto manuálnej práce sa zamestnanci môžu sústrediť na kreatívne riešenia, analýzu dát a riadenie procesov.
Úvod kongresu otvoríme prezentáciou viedenského profesora Sebastiana Kummera.
Dozvieme sa, ako automatizácia a umelá inteligencia zásadne menia podobu logistiky, pričom ovplyvňujú nielen samotné procesy, ale aj ľudí, ktorí v tomto odvetví pracujú. V prezentácií sa dozvieme, ako technológie a procesy zmenia logistiku, aké sú nové kompetencie manažérov logistiky, aké sú nové kompetencie pre pracovníkov v logistike a ako sa pripraviť na tieto zmeny.
Kongres pokračuje inovatívnymi prezentáciami troch kľúčových dodávateľov. Štefan Maňúr zo spoločnosti HOPI SK predstaví digitálny informačný vzdelávací systém HOPI. Peter Mačuš zo spoločnosti Jungheinrich bude hovoriť o adaptívnom zásobovaní výrobných liniek autonómnymi robotmi (AMR). Jakub Velko zo spoločnosti 108 Real Estate predstaví interaktívnu mapu pozemkov, priemyselných a logistických nehnuteľností na Slovensku. Tento blok zameraný na inovácie bude moderovať Martina Le Gall Maláková, ktorá je okrem iného zakladateľkou Priemyselného inovačného klastra (Industrial Innovation Cluster).
Za hranicou AI – Ľudská hodnota v logistike budúcnosti
Na kongrese SLOVLOG nebude opäť chýbať pestrý sprievodný program vrátane inšpiratívnych panelových diskusií. Hneď prvá z nich sa bude venovať ľudskej hodnote v logistike budúcnosti. Automatizácia a umelá inteligencia prinášajú do logistiky nevídanú efektivitu, no zároveň vyvolávajú obavy o budúcnosť ľudských zamestnancov. Aká je úloha človeka v tejto novej ére logistiky? Aké zručnosti budú v budúcnosti najžiadanejšie? Na tieto otázky odpovedia poprední odborníci z odvetvia v úvodnej panelovej diskusii – Jan Miklosovic (Lenovo), Jakub Randa (PROLOGIS), Bibiána Buková (ŽILINSKÁ UNIVERZITA V ŽILINE, Katedra železničnej dopravy), Andrea Rebejová (IAC Group, Slovakia), Peter Okenka (DHL Supply Chain Slovensko). Diskusiu bude moderovať Tatiana Koššová.
„Speed-datingové“ stretnutia BizLOG pre jednoduchšie plánovanie stretnutí
Počas obeda čakajú na účastníkov logistického kongresu už klasické a obľúbené desaťminútové „speed-datingové“ stretnutia BizLOG. Ide o ideálny spôsob stretnutia zákazníkov a dodávateľov na neutrálnej pôde, kde obe strany rýchlo zistia, či má zmysel rozvinúť rokovania do konkrétnejšej podoby. Účastníci si opäť budú môcť vybrať stretnutia.
„Tak ako minulý rok, aj tento rok sme pripravili rezervačný systém, kde sa účastníci môžu spojiť s dodávateľmi cez rezervačný systém. Rezervačný systém je spojený s profilmi partnerov, kde sa môžete oboznámiť bližšie s ich službami,“ dodáva Terézia Radková, project manager spoločnosti ATOZ Group. Počas obeda prebehne aj obed členov Klubu logistických manažérov v reštaurácií CLOUD.
Nové výzvy riadenia SCM a dopravy: Na križovatke kamiónov, ľudí a technológií
Po skončení obedňajšej prestávky bude nasledovať odborný workshop zameraný na tému Dopravy a riadenia dodávateľského reťazca (SCM). Účastníci sa môžu tešiť na prípadové štúdie z oblasti dopravy a správy vozového parku a taktiež na panelovú diskusiu. Vystúpia Lucia Nemček (ČESMAD), Ján Franek (Správca zálohového systému) a prípadovú štúdiu predstavia spoločnosti TIMOCOM a SPED TEMPUS.
Digitalizácia a automatizácia menia tvár riadenia dodávateľského reťazca a dopravy. Ako sa s týmito zmenami vyrovnávajú firmy? Aké sú nové požiadavky na kvalifikáciu vodičov?
Ako prilákať mladých ľudí do tohto odvetvia? Tieto a ďalšie otázky budú témou panelovej diskusie Doprava a SCM.Panelovej diskusie sa zúčastnia Martin Hubeňák (PORT OF ANTWERP-BRUGES), Juraj Rimeš (METRO Cash & Carry), Tadeáš Kos (FM Logistic), Viktorie Malsagova (Royal Canin Europe) a Daniel Krč (ECO-BAGS). Moderovať diskusiu bude šéfredaktor Systémov Logistiky Vladimír Maťo.
SÚ HALY PRIPRAVENÉ NA AUTOMATIZÁCIU A ROBOTIZÁCIU?
Účastníci sa môžu tešiť na paralelný popoludňajší blok zameraný na Skladovanie a development. Dodávatelia spolu s užívateľmi opäť ukážu na konkrétnych príkladoch, že budúcnosť jednoznačne patrí digitalizácii a robotizácii tak vo výrobe, ako aj v logistike.
Po prípadových štúdiách bude nasledovať panelová diskusia zameraná na intralogistiku. Predmetom diskusie bude pripravenosť hál na automatizáciu a digitalizáciu. Panelovej diskusie sa zúčastnia – Jakub Pelikán (Mountpark), Helena Lišková (Dr.Max Holding SK), Alexandra Gačevičová (BHM Group), Martin Palenčík (MTBIKER), Ivan Pastier (CTP), Miroslav Vajda (Jungheinrich). Prípadové štúdie predstavia František Beták (CORPLEX) a Miroslav Kirinovič (Lear Corporation Seating Slovakia), Jindřich Kadeřavek (ELEMENT LOGIC) a Dalibor Cicman (GYMBEAM), Bohumil Tejnický (VERTIFLEX) a Bohuslav Kaněra (eD SYSTEM), Marek Maťovčik (SYSTECH Group) a Filip Bobula (RUDOS RUŽOMBEROK).
Okrúhly stôl pre HR manažérov a manažérky v logistike a doprave
Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov je jednou z hlavných výziev pre logistický sektor. Ako sa s tým vyrovnať? Aké nové pozície vznikajú v súvislosti s digitalizáciou a automatizáciou? Na tieto otázky budú hľadať odpovede HR manažéri a manažérky z logistických firiem. Diskusiu bude moderovať Roman Molek (Transearch International).
Cirkulárna ekonomika v logistike: medzi udržateľnosťou a ekonomickými výzvami
Udržateľnosť sa stáva kľúčovým faktorom úspechu v logistike. Aké sú možnosti pre cirkulárnu ekonomiku v tomto odvetví? Aké sú ekonomické dôsledky prechodu na udržateľnosť? Tieto a ďalšie otázky budú témou záverečnej panelovej diskusie. Poslednú časť programu otvorí Peter Molnár (ERNST & YOUNG SLOVENSKO) s témou ESG a logistika – ako prepojiť biznisovú s udržateľnou stratégiou. Panelovej diskusie sa zúčastnia Milan Svejkovský (Coca-Cola HBC Česko a Slovensko), Jaroslav Beneš (Plzenský Prazdroj), Michaela Hletková Ploszeková (VOLKSWAGEN SLOVAKIA & ZVÄZ AUTOMOBILOVÉHO PRIEMYSLU SR), Peter Vörös (HOPI), Jiří Zita (Panattoni), Slavomír Sýkora (LPR). Diskusiu bude moderovať Marta Jančkárová (Rozhlas a televízia Slovenska STVR).
Možnosti pre nové kontakty
Po skončení kongresového programu vás čaká Logistický Business Mixer, mimoriadne obľúbený vrchol kongresového dňa. Je to totiž ideálne miesto nielen na relaxáciu, ale aj na nadviazanie nových obchodných kontaktov či posilnenie už tých existujúcich. Môžete sa tešiť na pivnú degustáciu od Plzenského Prazdroja, ale aj na miešané drinky od spoločnosti Coca-Cola, na DJ Karmu a mnoho ďalšieho.
Logistika v praxi
Na druhý kongresový deň sa opäť uskutoční exkurzia v rámci programu SEELOG, ktorého cieľom je predstaviť „logistiku v praxi“ a sprostredkovať informácie o zaujímavých projektoch na Slovensku. Organizátori už čoskoro prezradia, kam sa pôjde tentokrát.
Len pre zaujímavosť pripomenieme, že účastníci minuloročného kongresu navštívili 3 logistické prevádzky – moderný sklad poprednej siete drogérií dm, predajcu elektroniky NAY a výrobcu pneumatík Continental. Tento rok majú účastníci možnosť navštíviť 3 prevádzky – nový robotický sklad MTBIKER, automatizované distribučné centrum Sport Vision West EU
A nové depo spoločnosti Packeta.
Kongres sa stretáva s veľkým záujmom zo strany partnerov a účastníkov, ktorí sa registrujú na www.slovlog.sk/registracia. Pre bližšie informácie o registrácii či o aktuálnom vývoji programu sledujte webovú stránku www.slovlog.sk a registrujte sa aj k odberu newslettera SLOVLOGu. Ako každoročne, je vstup na celý kongres pre užívateľov logistických služieb zdarma.
Podrobný program, aktuality a registrácia na kongres: www.slovlog.sk
Novinky na sociálnych sieťach:
LinkedIn: systemylogistiky
Facebook: systemylogistiky