Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Internet už dávno nie je priestorom iba pre mladšie generácie. Čoraz viac ľudí vo veku na 55 rokov sa stáva digitálne aktívnymi a dokážu si vychutnávať naplno výhody internetu rovnako ako ich mladší príbuzní. Tým však leží na srdci ich bezpečnosť. Podľa prieskumu Kaspersky Lab sa k obave o internetovú bezpečnosť starších rodinných príslušníkov priznalo až 60 % respondentov, pričom 44 % už muselo riešiť incident zameraný na starších členov rodiny. Aj napriek tomu, tretina z nich nerobí nič preto, aby tieto obavy premenila na skutočnosť a ochránila ich pred stupňujúcimi sa kybernetickými hrozbami, pre ktoré sú práve používatelia internetu nad 55 rokov atraktívnym cieľom. 

Online aktivity majú čoraz väčší vplyv na naše bežné životy, čo dnes platí rovnako pre mladšie, ako aj tie staršie generácie. Podľa prieskumu spoločností Kaspersky Lab a B2B International až okolo 84 % používateľov vo veku nad 55 rokov sa dnes pripája na internet z domu niekoľkokrát za deň, pričom 44 % je online minimálne 20 hodín týždenne. Podľa údajov z druhej polovice roka 2017 vlastnila táto veková skupina v priemere až 4 pripojené zariadenia na domácnosť, zväčša vrátane 2 počítačov a 2 mobilných zariadení.

Napriek mnohým výhodám prameniacim z tejto úrovne konektivity medzi staršími používateľmi internetu, je tu niečo, čo robí vrásky na čele ich mladším príbuzným. Viac ako polovica (60%) respondentov v prieskume sa priznala, že má obavy o bezpečnosť ich starších členov rodiny, pričom 44 % uviedlo, že sa už stretli s internetovou hrozbou zameranou na ich starších príbuzných – 15 % sa stalo obeťami online scamov, 15 % zasiahla infekcia malvérom alebo iným vírusom, 13 %  bolo zase sledovaných nelegálnym škodlivým softvérom a pod.

Zdá sa, že strach a obavy o bezpečnosť starších príbuzných u mladej generácie narastajú aj vzhľadom na stupňujúce sa riziko, ktorému sú v online prostredí vystavení. Prieskum však ukázal, že tieto obavy ich nemotivujú dostatočne k tomu, aby uskutočnili opatrenia na ich ochranu. Len asi tretina (34 %) z respondetov nainštalovala antivírovú ochranu do zariadení starších členov rodiny a tiež len zhruba tretina (32 %) sa s nimi pravidelne rozpráva o možných rizikách a hrozbách, s ktorými sa môžu stretnúť na internete. Tých, čo nerobia nič preto, aby ochránili generáciu našich rodičov a starých rodičov je tiež až tretina (33 %), čím zvyšujú riziko ich potenciálneho ohrozenia kybernetickým útokom.

Ľudia nad 55 rokov patria k najzraniteľnejšej skupine na internete, a preto sú často atraktívnym cieľom pre kyberzločincov, špeciálne ak ide o malvéry, softvéry na sledovanie či podvodné e-maily známe ako scamy,“ tvrdí Dmitry Aleshin, viceprezident pre produktový marketing spoločnosti Kaspersky Lab, a dodáva: „Jediný spôsob ako bojovať proti tejto neustále sa rozvíjajúcej hrozbe je inštalovať naozaj efektívne bezpečnostné riešenia – účinný antivírový program, ktorý zabezpečení ochranu pre všetky zariadenia, vrátane smartfónov či iných mobilných zariadení. To je minimum, ktoré môžeme urobiť preto, aby sme ochránili našich príbuzných či priateľov vo vyššom veku pred nástrahami súčasného digitálneho sveta.“

Zdroj: Prieskum 2017 Consumer Security Risks Survey: Not logging on, but living on realizovaný spoločnosťou Kaspersky Lab

Vzhľadom na zvyšujúci sa podiel času, ktorý trávia ľudia online a narastajúci počet kybernetických rizík, je nevyhnutné mať zabezpečenú ochranu aj pred aktuálnymi hrozbami. Efektívny spôsob ochrany pred kybernetickými hrozbami v reálnom čase poskytuje aj riešenie Kaspersky Total Security. Ide o multifinkčnú technológiu, ktorá chráni každý aspekt digitálneho života používateľov a zároveň poskytuje ochranu všetkým zariadeniam, ktoré používajú. Členovia rodiny tak môžu medzi sebou bezstarostne komunikovať a nemusia sa obávať o ich bezpečnosť. Používatelia Windows zariadení majú k dispozícii aj bezplatný nástroj Kaspersky Free, ktorý blokuje nebezpečné súbory, webstránky či aplikácie s cieľom ochrániť osobné údaje používateľov.

Viac informácií o spôsobe ochrany proti kybernetickým hrozbám nájdete aj na webovej stránke spoločnosti Kaspersky Lab.

Kompletné výsledky prieskumu sú k dispozícii na stiahnutie TU: 2017 Consumer Security Risks Survey report: „Not logging on, but living on.“

Značky: