O firme BBK Electronics ste možno nepočuli, ale o ich značkách určite áno – Oppo, Vivo a OnePlus.

Spoločnosti BBK sa v Číne podarilo poraziť Apple. Kým kalifornská firma sa na tamojšom trhu medziročne prepadla o 23%, BBK má v rebríčku najpredávanejších značiek v Číne hneď dvoch výrobcov.Vtip je v tom, že BBK len nevytvára značky, ale rovno zakladá celé firmy, ktoré si navzájom konkurujú.

Majiteľ spoločnosti Duan Yongping začal s výrobou pevných liniek, potom obyčajných mobilných telefónov. Jeho firma BBK Electronics (v Číne známa aj ako Bu Bu Gao, „vyššie s každým krokom“) začala neskôr vyrábať aj automaty na mlieko, varné dosky, atď. Problém nastal s popularitou smartfónov, keď Duan zvažoval že firmu zavrie. Namiesto toho však založil Oppo.

Oppo v roku 2004 založil Duan a Tony Chen. Firma najprv predávala DVD a Blu-Ray prehrávače, potom začala vyrábať smartfóny. Od roku 2010 expanduje aj na trhy mimo Číny, hlavne do Thajska, Vietnamu, Indonézie a Indie.

Vivo v roku 2009 založil Duan a Shen Wei. Firma začala vyrábať smartfóny v roku 2011, s cieľom vytvoriť hi-fi zvuk v super-tenkých mobiloch. Podobne ako Oppo, aj Vivo začalo s rýchlou expanziou do susedných krajín.

OnePlus v roku 2013 založil bývalý viceprezident z Oppa, Pete Lau, spolu s Carl Peiom. Jedná sa o dcérsku firmu Oppa, a zameriava sa na online predaj po celom svete.

Kým Duan s BBK Electronics doslova ovládol čínsky trh, inde vo svete stále vládnu Apple a Samsung. S rastúcou popularitou telefónov z jeho firiem, ktoré sa odlišujú hlavne výbornými parametrami a agresívnymi cenami, však BBK môže spraviť dieru do sveta.

Zaujímavé je, že Duan Yongping od roku 2001 býva v Kalifornii v Palo Alto, nie veľmi ďaleko od nového sídla Apple. Duan zároveň vlastní veľa akcií Apple, ešte z čias, kým firma nezačala trhať rekordy na trhu.

Ďalšou zaujímavosťou je to, ako sa jeho firmy vyhýbajú číslu štyri, ktoré je v Číne považované za nešťastné. Napríklad Vivo preskočilo z modelu V3 rovno na model V5 a očakáva sa, že OnePlus prejde z modelov 3 a 3T rovno na model 5.

Zdroj: ZDNet

Detailná recenzia: OnePlus 3T je štvrtý „Flagship Killer“ od OnePlus