Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Zo svetových miest bude počas nasledujúcich štyroch rokov okrem Sillicon Valley hlavným technologicko-inovačným centrom čínsky Šanghaj. Top globálnym vizionárom v oblasti technológií je podľa manažérov vo svete Elon Musk, medzi firmami dominuje Google. Najsľubnejším trhom pre inovácie a prelomové technológie sú po druhýkrát za sebou USA pred druhou Čínou. Tieto zistenia vyplynuli zo štúdie KPMG Global Technology Innovation Report 2018.

V rebríčku miest s najväčším potenciálom stať sa svetovým centrom technologických inovácií sa tento rok okrem amerických a čínskych miest objavili aj európske mestá. Za vedúcim Šanghajom nasleduje Tokio, Londýn a New York. V druhej päťke sa umiestnili Peking, Singapur, Soul, Tel Aviv, Bangalúr a Berlín.

„Vnímanie mesta ako centra technologických inovácií ovplyvňujú mnohé faktory. Do úvahy sa berie priaznivá vládna politika a stimuly, technologické parky, investície firiem, najmodernejšia infraštruktúra a v neposlednom rade aspoň niekoľko všeobecne veľmi známych príbehov úspešných firiem z tejto lokality,“ povedal Peter Laco, výkonný riaditeľ pre manažérske poradenstvo, KPMG na Slovensku.

Respondenti prieskumu Global Technology Innovation Report 2018 označili za top globálneho vizionára v oblasti technológií výkonného riaditeľa a zakladateľa spoločností Tesla a SpaceX Elona Muska. Druhým v poradí bol generálny riaditeľ Google Sundar Pichai a prvú trojicu uzatvoril generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg. Spomedzi firiem sa lídrom v oblasti technologických inovácií stal Google. Druhú, tretiu a štvrtú priečku si podelili Apple, Microsoft a Tesla.

Vedúci predstavitelia technologických firiem vo svete pre KPMG uviedli, že najlepším meradlom úspechu technologických inovácií v ich firmách je rast tržieb. Na prvom mieste nahradil patenty, ktoré v aktuálnom prieskume vypadli z prvej trojice. Na druhej priečke sa umiestnil  podiel na trhu, na tretej návratnosť investícií.

Viac ako 90 % respondentov prieskumu zároveň uviedlo, že v blízkej budúcnosti plánujú zamestnať až do 100 nových zamestnancov, čo značí prudký nárast oproti predchádzajúcemu roku, keď sa takto vyjadrilo 68 % opýtaných.

 

Značky: