Oxymetre ako špecializované zariadenia na meranie okysličenia krvi tu už boli dávnejšie, v súčasnosti je ich význam ďaleko väčší. Pomocou oxymetra sa totiž dá odhaliť, že máte niečo s dýchaním aj vtedy, ak zatiaľ nemáte typické príznaky pre chorobu COVID-19 ako je kašeľ, dýchavičnosť či zvýšená telesná teplota. A aj pri odhalení tejto choroby viete pomocou neho zistiť, ako nakoľko je to s vami vážne.

My sme si vyskúšali meranie saturácie krvi jednak pomocou špecializovaného oxymetra, ale zároveň sme vyskúšali aj niekoľko inteligentných hodiniek.

Ako funguje meranie saturácie krvi kyslíkom?

Oxymetre fungujú na princípe neinvazívneho merania okysličenia krvi. Pritom používajú optické pulzy na presvietenie cievy na končeku prsta. Okrem hodnoty saturácie krvi SpO2 merajú oxymetre aj pulz a tzv. Pi koeficient (perfúzny index).

Primárnou úlohou tohto zariadenia je však zmerať obsah oxyhemoglobínu v arteriálnej krvi. Táto hodnota SpO2 vyjadrená v percentách potom hovorí nielen o chorobe COVID-19, ale aj ďalších chorobách ako je srdcová nedostatočnosť, priedušková astma, chronická obštrukčná choroba pľúc či syndróm spánkového apnoe.

Ako špecializovaný oxymeter sme testovali zariadenie MANTA AFK YK010 s OLED displejom, ktoré pohodlne v domácich podmienkach zmeria všetky tri hodnoty. V podstate je to niečo ako štipec, ktorý sa nasadí na koniec prsta a spustí sa meranie. Výsledky sú pripravené už do 5 sekúnd. Na OLED displeji pritom vidíte aj grafickú podobu pulzu.

Oxymeter MANTA AFK YK010. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Oxymeter MANTA AFK YK010. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Aká je normálna hodnota SpO2?

Pokiaľ si nameriate hodnotu od 93 po 99 %, ste s najväčšou pravdepodobnosťou v poriadku. Hodnota pod 93 % ale nad 90 % je už na návštevu lekára a pokiaľ je to pod 90 %, je to alarmujúci stav s nutnosťou okamžitého riešenia. Ľudia s vážnym priebehom choroby COVID-19 majú koeficient SpO2 aj hlboko pod 70 % a to je už veľmi vážny stav, ktorý ukazuje na poškodenie pľúc.

Ďalšie merané hodnoty

Ďalším údajom je pulz a spomenutý perfúzny index. Hodnota perfúzneho indexu je v prípade tohto zariadenia od 0,3 % po 25 % a je to intenzita ako sa dostáva krv od srdca až po konček prsta. Čím vyššie, tým lepšie. Zariadenie má aj akustickú signalizáciu dosiahnutia hraničných hodnôt, ktoré sa dajú presne nastaviť. Súčasťou dodávky zariadenia je aj šnúrka na krk. Pri meraní by ste nemali mať nalakované nechty na rukách, to ovplyvňuje presnosť merania.

Prístroj vám umožní presne a rýchlo zmerať tieto hodnoty a dá sa používať v každodennom živote aj celou rodinou. Včasné zistenie tichej hypoxie potom umožňuje rýchlu reakciu a predídete tak ďaleko väčším komplikáciám. Oxymeter je napájaný dvoma batériami AAA, batérie nie sú súčasťou balenia.

Prirodzene, hodnotu SpO2 merajú aj niektoré inteligentné hodinky ako je napr. Garmin VENU, Amazfit GTR 2 alebo aj veľmi lacné Maxcom FW20 Soft. A meranie je aj tu pomerne perné, ale trvá o poznanie dlhšie ako na tomto špecializovanom prístroji.

Cena: 14,89 eur, k produktu dostanete aj balenie 10 kusov chirurgických rúšok

Zapožičal: Agem Computers

Viac o saturácii krvi

Saturácia krvi kyslíkom (SpO2): Prečo je dôležitá a čo o nej treba vedieť?

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.