Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Mercedes-Benz dnes v Mannheime otvorila prvé vlastné nabíjacie centrum v Nemecku.

Spoločnosť Mercedes-Benz plánuje, že do konca desaťročia bude mať na celom svete viac ako 2 000 vlastných nabíjacích parkov s viac ako 10 000 rýchlonabíjacími bodmi. Nový nabíjací park v regióne Rhein-Main-Neckar sa nachádza v jednom z najdôležitejších dopravných koridorov v Nemecku a je súčasťou globálneho záväzku spoločnosti týkajúceho sa rozširovania nabíjacej infraštruktúry. Spoločnosť Mercedes-Benz tým určuje nové štandardy rýchleho, bezpečného a zeleného nabíjania elektrických vozidiel.

V Mannheime vodiči elektrických vozidiel môžu teraz pre svoje osobné a úžitkové vozidlá využiť rýchlonabíjanie na šiestich rýchlonabíjacích bodoch, pričom každý z nich má nabíjací výkon 300 kW. Každá nabíjačka má len jednu prípojku, aby bolo zaručené, že sa do nabíjaného vozidla dostane maximum energie. Vďaka inteligentnému manažovaniu nabíjania možno každé vozidlo nabíjať s využitím aktuálne maximálnej dostupnej energie. Určité modely elektrických vozidiel sú už v súčasnosti schopné nabíjania z 10 % na 80 % za menej ako 20 minút.

Spoločnosť Mercedes-Benz si okrem toho stanovila cieľ, aby zastávky na nabíjanie predstavovali pre vodičov nanajvýš príjemný zážitok. Ako partnera pri budúcej výstavbe a prevádzkovaní siete rýchlonabíjacích staníc Mercedes-Benz v Európe si spoločnosť Mercedes-Benz vybrala experta na energetiku a mobilitu, ktorým je spoločnosť E.ON.

Nabíjacie centrá Mercedes-Benz sú verejne prístupné pre všetky veľkosti vozidiel od malých vozidiel až po úžitkové vozidlá, ako aj pre všetky značky vozidiel. Zákazníci značky Mercedes-Benz môžu navyše profitovať aj z atraktívnych podmienok, napríklad z uvítacej tarify. Tá vo všetkých nových nabíjacích huboch Mercedes-Benz umožní počas prvých mesiacov bezplatné nabíjanie prostredníctvom nabíjacej služby Mercedes me Charge.

“Otvorenie prvého nabíjacieho parku Mercedes-Benz v Nemecku je dôležitým krokom na našej ceste k jazdeniu bez emisií. Rozširovaním rýchlonabíjacej infraštruktúry uľahčujeme našim zákazníkom prechod na elektromobilitu a zároveň určujeme nové štandardy pri nabíjaní elektrických vozidiel.“ Franz Reiner, výkonný riaditeľ Mercedes-Benz Mobility AG

Dr. Volker Wissing, spolkový minister pre digitálne záležitosti a dopravu pri príležitosti slávnostného otváracieho ceremoniálu v Mannheime ocenil angažovanosť spoločnosti Mercedes-Benz a privítal úzku spoluprácu medzi hospodárstvom a politikmi pri podpore rozvoja elektromobility v Nemecku:

„Nabíjanie musí byť rovnako jednoduché ako tankovanie. Len tak sa zvýši ochota prejsť na ekologické elektrické vozidlá. Spoločným cieľom politiky a hospodárstva je, aby sa elektromobilita stala pre občanov atraktívnou a bežnou. Potrebujeme angažovaný automobilový priemysel, ktorý s nami potiahne za jeden koniec povrazu a okrem expedície elektrických vozidiel prispeje aj k perspektívnej výstavbe nabíjacej infraštruktúry. Náš tohtoročný cieľ 100 000 verejných nabíjacích bodov sme už úspešne dosiahli. To je pre nás podnetom, aby sme naďalej tvrdo pracovali na odstraňovaní nedostatkov. Nabíjací park Mercedes-Benz v Mannheime je dôležitým krokom k zvýšeniu hustoty nabíjacej infraštruktúry. Osobitne ma teší, že je otvorený pre všetkých používateľov.“ Dr. Volker Wissing, spolkový minister pre digitálne záležitosti a dopravu

Winfried Hermann, minister dopravy Bádenska-Württemberska, sa v Mannheime tiež jasne zaviazal podporovať elektromobilitu:

„Na urýchlenie rastu elektromobility potrebujeme celoplošnú nabíjaciu infraštruktúru, ktorá bude uspokojovať aktuálny dopyt. Ochota investovať do vysokovýkonnej nabíjacej siete je preto pozitívnym signálom pre budúcnosť elektromobility v našej krajine. Skutočnosť, že sa automobilový priemysel angažuje pri ďalšom rozširovaní tejto siete, je dobrým a správnym krokom.“

Winfried Hermann, minister dopravy spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko

Rozširovanie celosvetovej siete rýchlonabíjacích staníc Mercedes-Benz napreduje

Po Atlante (USA), Čcheng-tu (Čína) a Fo-šane (Čína) je Mannheim už štvrtým rýchlonabíjacím parkom, ktorý spoločnosť Mercedes-Benz uvádza do prevádzky. Ďalšie budú spustené do konca roka okrem iného aj v USA a Číne. Popri ďalších prevádzkach v Nemecku bude spoločnosť Mercedes-Benz od roku 2024 otvárať aj ďalšie nabíjacie parky, okrem iného v Taliansku, Španielsku a Francúzsku. Globálna sieť rýchlonabíjacích staníc Mercedes-Benz bude do konca roka 2024 rozšírená na viac ako 2 000 nabíjacích bodov, z toho viac ako 200 v Európe. Do konca desaťročia je na celom svete plánovaných viac ako 2 000 vlastných nabíjacích parkov s viac ako 10 000 rýchlonabíjacími bodmi. Spoločnosť tak rozhodujúcim spôsobom prispieva k rozvoju celoplošnej nabíjacej infraštruktúry, pričom sa zameriava na potreby zákazníkov s cieľom dosiahnuť komfortné nabíjanie.

Strategické partnerstvo so spoločnosťou E.ON pri budovaní vlastných nabíjacích parkov v Európe

S cieľom zabezpečiť prvotriedne nabíjanie sa výrobca vozidiel Mercedes-Benz spolieha na svojho strategického európskeho partnera, ktorým je spoločnosť E.ON. Spoločnosť E.ON bude v budúcnosti poskytovať podporu pri hľadaní vhodných lokalít, ako aj pri plánovaní, výstavbe, prevádzke a poskytovaní sprievodných služieb pre plánované rýchlonabíjacie parky v Európe. Do tejto kategórie patria aj inteligentné riešenia, napríklad predvídavá údržba nabíjacej infraštruktúry založená na umelej inteligencii a perspektívne aj ďalšie komfortné funkcie pre zákazníkov – od predbežnej rezervácie až po funkciu Pripojiť a nabíjať. Spoločnosť E.ON ako jeden z najväčších dodávateľov energie v Európe bude prispievať aj svojimi odbornými poznatkami a obsiahlymi znalosťami trhu v oblasti inteligentného manažmentu energie a zároveň poskytne podporu v oblasti napájania energiou.

„Spoločnosť E.ON si dala za úlohu urýchliť energetickú transformáciu a zabezpečiť čo najkomfortnejší a najjednoduchší prechod na elektromobilitu. Partnerstvo so spoločnosťou Mercedes-Benz je míľnikom na tejto ceste: vybudovaním rýchlonabíjacích parkov v Európe spoločne významne prispejeme k dekarbonizácii.“

Patrick Lammers, člen predstavenstva spoločnosti E.ON pre oblasť zákazníckych riešení

Komfortné rýchlonabíjanie so značkou Mercedes-Benz

Bezbariérový nabíjací park Mercedes-Benz na adrese Gottlieb-Daimler-Straße v Mannheime bol starostlivo vybraný tak, aby poskytoval nadštandardný zákaznícky zážitok. Veľkoryso navrhnuté parkovacie miesta a možnosť prejazdu prispievajú k pohodlnému nabíjaniu aj väčších úžitkových vozidiel, napríklad Mercedes-Benz eSprinter, to všetko bez toho, aby sa vodič musel zdržiavať manévrovaním alebo otáčaním vozidla. Okrem toho sa zákazníci môžu zdržiavať aj v pobočke Mercedes-Benz v bezprostrednej blízkosti. Strecha nabíjacieho parku je vybavená fotovoltickými prvkami, čiže nielen chráni pred nepriaznivým počasím, ale aj prispieva k získavaniu energie z obnoviteľných zdrojov. Osvetlené prvky, napríklad svetelná lišta s LED, očíslované nabíjacie miesta a dynamická lišta s LED na indikáciu stavu ponúkajú ďalší komfort a poskytujú informácie o dostupnosti príslušného nabíjacieho stojana, ako aj o stave nabíjania. Keď sa nabíjací park nevyužíva, jeho osvetlenie sa stlmí, čo prispieva k šetreniu zdrojov. Architektúra nabíjacieho parku sa vyznačuje premysleným dizajnom. Celkový vzhľad dokresľujú charakteristické prvky značky, napríklad ikonická pochrómovaná 3D hviezda značky Mercedes-Benz, ako aj kvalitný strieborný vzhľad. Nabíjacie stojany sa tiež vyznačujú dizajnom typickým pre značku.

Zákazníci Mercedes-Benz majú pri nabíjaní výhody

Nabíjacie parky Mercedes-Benz sú pre zákazníkov úplne integrované do digitálnej nabíjacej siete Mercedes me Charge. Navigačný systém v elektrických vozidlách Mercedes-Benz zobrazuje presnú polohu a aktuálnu dostupnosť nabíjacích bodov. Navigácia s Elektrickou inteligenciou využíva tieto informácie na výpočet komfortnej a časovo efektívnej trasy vrátane zastávok na nabíjanie.

V nabíjacích parkoch Mercedes-Benz budú mať zákazníci značky Mercedes-Benz v budúcnosti k dispozícii funkciu rezervácie, ktorá im umožní vopred rezervovať nabíjacie body. Na nabíjacom stojane prebehne autentifikácia prostredníctvom zobrazenia v multimediálnom systéme MBUX, aplikácie Mercedes me, nabíjacej karty Mercedes me Charge alebo v budúcnosti priamo prostredníctvom funkcie Pripojiť a nabíjať [1]. Všetko ostatné je organizované úplne automaticky prostredníctvom služby Mercedes me Charge. Zákazníci môžu využívať výhody uloženej zmluvy o nabíjaní. Každé nabíjanie je automaticky zúčtované – aj v iných európskych krajinách. Zákazníci môžu využívať tarifný systém nabíjania Mercedes me Charge. Jeho súčasťou sú aj inteligentné tarify nabíjania S, M a L, ktoré ponúkajú vhodné riešenie pre každú potrebu zákazníka. Takto si zákazníci môžu tarifu prispôsobiť svojmu individuálnemu správaniu pri nabíjaní, čo prináša aj optimalizáciu nákladov. Spoločnosť Mercedes-Benz tak vytvára maximálnu transparentnosť v oblasti nákladov.

V rámci služieb Mercedes me Charge spoločnosť Mercedes-Benz len v Európe združuje viac ako 1 100 poskytovateľov služieb nabíjania. Vodiči plnoelektrického vozidla alebo hybridného vozidla dobíjateľného zo siete od značky Mercedes-Benz tak majú v Európe pohodlný prístup k viac ako 550 000 nabíjacím bodom. Služba Mercedes me Charge s viac ako 1,4 miliónom nabíjacích bodov na celom svete predstavuje jednu z najväčších nabíjacích sietí.

Rozšírenie globálnych možností nabíjania

Popri viac ako 1,4 milióne nabíjacích bodov v rámci služby Mercedes me Charge spoločnosť Mercedes-Benz kontinuálne rozširuje svoju aktuálnu ponuku výstavbou vlastných nabíjacích parkov Mercedes-Benz. Balík opatrení spoločnosti Mercedes-Benz na rozvoj rýchlonabíjacej infraštruktúry zahŕňa aj spoločný podnik IONITY, ktorý už prevádzkuje približne 3 000 rýchlonabíjacích bodov v Európe, ako aj nedávno založený spoločný podnik so šiestimi ďalšími výrobcami automobilov, ktorý sa zameriava na rozšírenie severoamerickej siete rýchlonabíjacích staníc. Ďalším dôležitým krokom v stratégii elektrifikácie spoločnosti je vlastná nabíjacia sieť Mercedes-Benz, ktorú tvoria vlastné nabíjacie parky. Všetky podniky, ktoré sú spojené s nabíjacím ekosystémom, budú začlenené do spoločnosti Mercedes-Benz Mobility AG.

[1] K dispozícii pre konštrukčné rady vozidiel Mercedes-Benz EQA, EQB, EQE a EQS, ako aj pre verzie hybridných vozidiel dobíjateľné zo siete v rámci Triedy C, Triedy S a GLC so systémom nabíjania jednosmerným prúdom (DC-Charging).

Značky: