Prečo?

Myslím si, že toto je vhodná otázka. Pravdepodobne napadne mnohých čitateľov, ktorí sa rozhodli prečítať si tento článok. Rôznych názorov na tento telefón je veľmi veľa, no však pre mňa je Gépäťka super spoločník a tu sú moje dôvody.

Predchodca

LG G5 by som si asi nekúpil nebyť jednej veci a to posledného výdychu môjho milovaného telefónu LG G4. G4 dodnes považujem za jeden z najlepších telefónov, aké boli kedy vyrobené. Žiaľ jedného rána už nenaštartoval a pre mňa nastala veľká dilema a to voľba jeho nástupcu. Dlho som rozmýšľal nad opätovnou kúpou G štvorky, ale nakoniec som predsalen volil vtedy nový model G5.

Môj každodenný spoločník

LG G5

Mám rád všetky svoje veci a patrične sa o ne aj starám. Pri voľbe je veľmi dôležitý pomer cena/výkon, funkcie a celkový dojem. V dobe, keď som vyberal telefón bolo mnoho adeptov, ale nakoniec moja voľba bola predsalen opäť LG s následníkom mojej obľúbenej Géštvorky.

Pri čítaní recenzií boli názory rôzne. Niektoré veľmi pozitívne a niektoré veruže aj nie. No však pri porovnaní s vtedajším lídrom na trhu Samsungom S7 padla moja voľba (a risk) práve na kontroverznú G päťku. Mal veľmi podobné funkcie, vymeniteľnú batériu a nemalú rolu zohral aj spomínaný pomer cena/výkon a jeden z najlepších fotoaparátov v telefóne tej doby. Risk sa oplatil a telefón mám dodnes.

Zvolil som plnohodnotný variant a nie SE model. Čipset od Qualcommu, konkrétne Snapdragon 820 so 4 jadrovým procesorom, 4 GB RAM, grafikou Adreno 530 a 32 GB vnútornou pamäťou s možnosťou rozšírenia pamäte. S týmto „železom“  telefón nie je dýchavičný ešte ani dnes. Ochrana do budúcna bola aj vymeniteľná batéria, ktorú však už plánujem vymeniť.

Always on display a fotoaparát

Mimo funkcie, ktoré mali len vtedajšie vlajkové lode ako napríklad Infra červený port (cez ktorý stále ovládam aj televízor), silný čipset , procesor a čo ma v tej dobe zaujalo a neprestalo mi neustále pomáhať je always on display, na ktorý sa môžem spoľahnúť. A keďže som hľadal aj kvalitný mobilný fotoaparát, tak už som dlhšie ani nerozmýšľal. Mierne sklamaný som bol zo zmenšenia obrazovky z 5,5-palca na G4 na 5,3-palca na G5, ale dalo sa na to postupom času zvyknúť. Teší aj detailné rozlíšenie obrazovky 1440×2560 pixelov.

Fotoaparát na nezaplatenie

Veľmi ma baví vytiahnuť z vrecka telefón a odfotiť zaujímavé veci a okamihy. Teší ma potom pozrieť si fotky a zaspomínať na daný moment. Fotoaparát v mojom telefóne ešte dodnes považujem za nadpriemerný a v dobe kúpy sa jednalo o niečo naozaj špičkové. Fotky sú aj dnes vynikajúce a ostré, farby verné a poteší aj možnosť ultra širokého záberu, s ktorým prišiel LG G5 na trh ako prvý. Laserové zaostrovanie funguje perfektne. Kvôli fotoaparátu nemám potrebu telefón meniť.

Má aj svoje muchy

Redakčným vtipom sa stal môj výrok: „Tento týždeň už ten telefón budem reklamovať!“ Telefónu „uspal“ GPS čip a tým pádom bol celkom problém používať navigáciu. No však ja si nerád zvykám na nové veci a teda reklamáciu som stále odďaľoval. Keď prišla aktualizácia na Android 8.0, tak problémy zmizli. Stále tomu nerozumiem.

Telefón som resetoval niekoľkokrát a to bez zmeny, ale po softvérovej aktualizácií sa situácia zmenila a ja teda stále bežím na pôvodných komponentoch bez opravy a teraz už aj s navigáciou. Veľa ľudí telefónu vyčíta jeho revolučnú a kontroverznú modularitu, nedoliehanie krytu a malý odskok krytu. Podľa mňa sú toto len detaily, ktoré neničia celkový dojem. Modulárne doplnky som nemal nikdy potrebu ani len vyskúšať. Za mňa tento telefón podstatné nedostatky asi ani nemá.

Budúcnosť

Vidím to tak, že s týmto telefónom ešte spolu prežijeme niekoľko dobrodružstiev. Tento týždeň dostal upgrade v podobe 64 GB pamäťovej karty a teda s voľným miestom na dlhší čas nebude problém. Výmeny sa dočká asi aj batéria, ktorá už vykazuje známky času. No a čo teda do budúcna? Myslím, že ešte to nejakú dobu spolu potiahneme a potom vám odporučím nejaký iný telefón. Alebo budem ešte stále verný mojej G päťke?😊

Kompletný seriál TOUCHIT odporúča hľadajte TU.

Autor úvodnej fotografie: Peter Hupka

Prečítajte si aj:

Peter odporúča: Hudba moja každodenná