Podmosrské káble viacerých veľkých IT spoločností sú aktuálne na konci životnosti a stoja pred dilemou ako s nimi ďalej. Microsoft oznámil partnerstvo s telekomunikačnými spoločnosťami na vytvorenie nového prepojenia postaveného na kábloch umiestnených na morskom dne.

Celkovo budú tri takéto siete a budú spájať územie USA s Európou, Čínou a Južnou Kóreou. Prvá sieť s označením New Cross Pacific (NCP) bude poskytovať lepšie pripojenie so zákazníkmi a rozvoj cloudového spôsobu práve v oblasti Ázie. Prvá časť tejto siete bude hotová v septembri.  Sieť Hiberia Express potom bude spájať  oblasť New Yorku a Írska a Veľkej Británie.

Plán je za 12 rokov vytvoriť veľmi spoľahlivú sieť, ktorá na prekonanie vzdialenosti Londýn – New York potrebuje len 60 milisekúnd a dokáže preniesť po jednom kábli dátový tok do 10 Tbit/sek . Prvá časť investície zo strany Microsoftu sa odhaduje na 300 miliónov dolárov. Microsoft túto sieť bude využívať na aktuálne výrazne rastúce služby ako je platforme Azure, Office 365 ale tiež na pripravovaný Windows 10.

Zdroj: Techcrunch

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.