Nová verzia modelu LLM od Microsoftu by mohla bežať na energeticky úsporných počítačoch.

Magazín The Verge informoval o novej verzii modelu umelej inteligencie označenej ako Phi-3. Učil sa z „príbehov na dobrú noc“ podľa iných modelov LLM. Ide o prvý z troch modelov, ktorý chce vydať. Pôjde o verzie ako Phi-3 Mini s používaním 3,8 mld. parametrov. Je podobný modelu GPT-4 od OpenAI a je k dispozícii na platformách Azure, Hugging FaceOllama. Ďalšie dve verzie sú Phi-3 Small, ktorý používa 7 mld. parametrov a Phi-3 Medium s využitím 14 miliárd parametrov.

Microsoft hovorí, že jeho model je menší a menej náročný na výkon a zvládne to, čo desaťkrát väčšie modely. Eric Boyd z Microsoft Azure AI Platform povedal pre The Verge, že Phi-3 Mini má rovnaký výkon ako GPT-3.5. Nástroj ChatGPT 3.5 môžete využívať zadarmo.

Firmy sa budú sústreďovať aj na tento typ modelov. Mnohé budú chcieť, aby ich AI bežala lokálne v smartfónoch alebo na počítačoch. Napríklad ako asistent nastavení alebo analýzy obsahu stiahnutého v počítači. To je cesta, ktorou sa vydáva aj Microsoft.

Aj keď by sa na prvý pohľad mohli nástroje javiť ako rovnaké alebo veľmi príbuzné, rozdiely nájdete. Napríklad modely Gemma 2B a 7B od Googlu sú vhodné na jazykovú analýzu, napríklad texty, odpovedanie a sú zároveň menej náročné na výkon ako iné modely. Meta so svojím modelom Llama 3 8B sa dá použiť pri programovaní. Vyskúšajte si aj Meta AI, ktorá ponúka vskutku pozoruhodne rýchle generovanie obrázkov.

Zdroj: The Verge

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.