Alternatívny Android bude obsahovať aplikácie a služby od Microsoftu.

CyanogenMod je modifikovaná verzia operačného systému Android, ktorá nevyužíva obchod Google Play ani ostatné služby od Googlu. Operačný systém je atraktívny najmä pre čínsky trh, kde obchod Google Play nie je k dispozícii a väčšej popularite sa tešia riešenia tretích strán.

Spolupráca Microsoftu s Cyanogenom zabezpečí, že súčasťou zariadení s týmto systémom budú aplikácie, ako je Skype, Office, Bing alebo Outlook. Aplikácie budú špeciálne prispôsobené pre potreby systému, rovnako, ako to bolo v prípade MS aplikácií pre Fire OS od Amazonu.

Služby od Microsoftu však nemusia byť v zariadeniach priamo predinštalované a používatelia budú mať možnosť jednoducho ich zmazať. Aplikácie sa majú stať súčasťou systému v priebehu aktuálneho roka.

Dodajme, že o partnerstve medzi oboma spoločnosťami sa už dlhšie špekulovalo. Dávnejšie sa totiž objavila informácia, že Microsoft podporí startup investíciou vo výške 70 miliónov dolárov. Potvrdenie zaujímavej spolupráce však prichádza v čase, kedy Google vyšetruje Európska únia – aj kvôli systému Android.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit