Trvalo celých 10 dní, kým sa pôvodný zdroj odstránil.

O téme, kedy sa na GitHube objavili zdrojové kódy rôznych verzií Windows vrátane XP sme informovali v samostatnom článku. Odozva zo strany ochrancov autorských práv a Microsoftu na seba nenechala dlho čakať. Úsmevné na tom je, že práve GitHub patrí tejto firme. Je to však prirodzené a ide o úložisko kódov pre programátorov.

V praxi je to skôr náhoda a samotný výrobca systému nemal možnosť zabrániť nahratiu zdrojových kódov. Zaujímavosťou je, že systém stále používa 0,8 % počítačov. Aj keby ste si tieto kódy a zostavy stiahli, používanie starých systémov by bolo priveľké bezpečnostné riziko.

Zbaviť sa distribuovaného balíka je prakticky nemožné. Síce sa dá vyhľadať cez hashový súčet, no jeho rýchle alebo úplné odstránenie z obehu nebýva vždy jednoduché ak vôbec nemožné. Mnoho odkazov totiž viedlo na stránky, kde sa obsah nachádzal, no nie priamo.

Použiť sa dali napríklad linky typu magnet, ktoré nájdu daný obsah, no priamo klikateľný nie je. Organizácia na ochranu autorských práv DCMA poslala GitHubu žiadosť o odstránenie tohto obsahu. V správe z 8. októbra sa uvádza, že konala aj na základe podnetu zo spoločnosti Microsoft Security Incident Response.

Zdroj: TorrentFreak

Prečítajte si aj:

Windows 7: Kto stále používa tento systém?

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.