Malý, spoľahlivý, výkonný s dobrou výdržou na batériu – to je v skratke Mifi2, druhá generácia mobilného hot-spotu (mini wi-fi routeru) od Novatel Wireless. Testovali sme toto šikovné zariadenie niekoľko dní a pocity z neho sú dobré. Parametrami a výkonnosťou je zariadenie blízko k tomu, čo výrobca deklaruje. Poskytuje pripojenie na internet rýchlosťou až do 42 Mbps, kdekoľvek na svete až v 150 krajinách. Pokročilé nastavenia zabezpečenia a ešte omnoho viac, to všetko táto malá „škatuľka“ ponúka.

about

To najdôležitejšie o Mifi2 a poznatky z testu

Po vložení microSIM karty do zariadenia ste takmer ihneď online. Zariadenie je pripravené na okamžité použitie s továrenskými nastaveniami, ktoré si môžete neskôr nakonfigurovať podľa vašich potrieb. K dispozícii sú dva sloty, jeden pre microSIM kartu a druhý pre microSD kartu do max. kapacity 32 GB. Tá poslúži na zdieľanie dát, na pravej strane zariadenia sa nachádza microUSB konektor a na ľavej strane tlačidlo napájania. V zadnej stene je ešte umiestnené vnútorné tlačidlo na reset Mifi2, ktorý je možné vykonať tenkým predmetom. Na prevádzku a nastavenia mifi2 nie sú potrebné žiadne aplikácie ani inštalácia programov.

Máte možnosť pripojenia na Wi-Fi Hot-spot (WiFi b/g/n) až 10 zariadení (notebook, smartfón, tablet, atď.) Najväčší krok vpred je však 2,8“ farebný, dotykový TFT kapacitný displej, ktorý predchodcovi chýbal. Reakcie na dotyk displeja sú dobré a pre takéto zariadenie postačujúce, tak isto aj čitateľnosť. Týmto sa vyriešil problém (oproti predchodcovi) s konfiguráciou zariadenia, ktoré je teraz cez dotykový displej možné sčasti nakonfigurovať podľa požiadaviek používateľa bez potreby okamžitého pripojenia a nastavovania cez web.

Mifi22

To ale bude nutné pri pokročilých nastaveniach, ako sú zmeny hesiel, názov siete, bezpečnosť pripojenia atď. Zariadenie Mifi2 má mnoho možností v nastaveniach cez Web a je možné ich prirovnať k nastaveniam klasického WiFi routra pri odmyslení niektorých položiek. Vďaka rozsiahlym bezpečnostným nastaveniam a VPN je vhodný aj do podnikovej sféry – na vzdialený prístup zamestnancov. Podpora SMS správ je vítaná, ale sklamaním je, že len na čítanie prijatých správ. Odpovedať na SMS nie je možné. Len ich čítanie a zmazávanie. Využiteľné to môže byť na informácie od operátora napr. o prečerpaní dátového balíku.

GPS

Mifi2 má integrovaný GPS prijímač, pričom súradnice ukazuje nielen na displeji, ale polohu prenáša cez Wi-Fi aj do pripojených zariadení. Táto funkcia nás ale príliš nenadchla, nakoľko nemá nejaké užitočné využitie. Nakoniec prijímač GPS signálu je dosť slabý a tak potrebujete skôr otvorený priestor.

GSMSiet

Mifi2 má k dispozícii jeden microUSB konektor a pripojením k PC poslúži ako káblové pripojenie k internetu alebo len na nabíjanie. Toto sa dá nastaviť priamo v zariadení. Aj pri káblovom pripojení k PC môžete Wi-Fi sieť naďalej zdieľať pre ostatných používateľov. Po pripojení k PC počítač nerozozná čítačku kariet v Mifi2 a tak je ku pamäťovej karte prístup len ako k sieťovému disku. To však nie je problém, nakoľko to funguje úplne bez problémov a stabilne.

Nastavenia

Mifi2 disponuje vlastným operačným systémom Mifi OS, ktorý má predinštalované viaceré aplikácie. Do zariadenia nie je možné pridávať ďalšie aplikácie, nakoľko nie je k dispozícii žiadny obchod s aplikáciami, ani možnosť ich stiahnuť. Jediná možnosť je len nová aktualizácia od výrobcu, ktorá by mohla potenciálne priniesť ešte viac zaujímavých funkcií. V dostupných aplikáciách nájdete všetko potrebné pre nastavenie a správne fungovanie zariadenia. Batéria má kapacitu 2900 mAh a to postačí na 14 hod prevádzky pri miernej záťaži, t. j. 2 až 4 pripojené zariadenia. To je dostatočné aj pre dlhšie výjazdy, napr. na rokovanie mimo kancelárie, výlet a pod. Výrobca deklaruje výdrž 16 hodín plnej prevádzky.

PokrocileNasavenia

Mifi2 je možné nabíjať mimo pribaleného adaptéru aj s pomocou power-banky alebo solárnej nabíjačky, čo je veľkou výhodou a zvyšuje sa tým doba používania mimo zdroja elektrickej energie až na niekoľkonásobok. Nabíjanie v elektrickej sieti z 0 na 100 % trvá cca 3 hodiny 45 minút. Výrobca deklaruje vysokú odolnosť a používanie zariadenia v extrémnych teplotných podmienkach (-20 až +60°C) a prítomnosť tvrdeného skla. Toto sme neodskúšali, keďže tu nejde o test odolnosti zariadenia, ale veríme v odolnosť. Konštrukcia Mifi2 je celoplastová s efektným vyhotovením.

Upozornenia/odporúčania

Ak máte SIM kartu chránenú PIN kódom, tak ten je možné zadať jedine cez web nastavenia. Odporúčame preto pred vložením SIM karty do Mifi2 deaktivovať ochranu PIN kódom v mobile. Postrehli sme aj jemné prehrievanie zariadenia pri zaťažení a nabíjaní. Odporúčame pri aktívnom používaní Mifi2 mať predplatený dostatočný objem dát od vášho operátora, ktorý budete potrebovať. Systém má podporu len dvoch jazykov – angličtina a francúzština, čo ale nebude veľký problém, nakoľko je menu veľmi šikovne spracované a nastavenia v angličtine zrozumiteľné aj pre menej jazykovo zdatných.

Najzaujímavejšie aplikácie a možnosti v Mifi2

Zariadenie pracuje na rôznych frekvenciách siete 2G/3G/4G/LTE. 4G/LTE pripojenie nie je u nás podporované, len v USA. Avšak pripojenie cez HSPA+ je bez problémové a dostatočne rýchle pre toto mobilné zariadenie.

Info : Nadstavby 3G siete, označované ako HSPA (High-SpeedPacket Access) a HSPA+, ktoré zvyšujú prenosové rýchlosti až na dnešných 42 Mbit/s na downloade.

Informácie na displeji – po rozsvietení ihneď vidíte počet pripojených zariadení, silu signálu, názov vášho operátora, čas, technológiu pripojenia k sieti, stav batérie, ktorý je len vykreslený nezobrazuje percentá batérie.

V nastaveniach nájdete možnosti na zapnutie a vypnutie dátového pripojenia, dátového roamingu, letového režimu.

K dispozícii je kontrola prenesených dát, štatistika odoslaných a prijatých dát a možnosť nastavenia určitého objemu dát, po ktorého prečerpaní budete upovedomení zvukovou signalizáciou, možnosti nastavenia sú od 20 MB po 15 GB alebo je možné kontrolu vypnúť.

Mifi media center je mediálne centrum, ktoré vám umožní zdieľať dáta z pamäťovej karty všetkým pripojeným používateľom a tak si môžu súbory na microSD karte prezerať, sťahovať alebo pridávať nové súbory a médiá. Slúži ako sieťový disk. Ďalšia možnosť je streamovanie médií cez DLNA s kompatibilnými zariadeniami s podporou tohoto štandardu. Zariadenie sme testovali so smart TV a všetko fungovalo bez problémov. V tejto aplikácii vidíte aj kapacitu vloženého média a dostupné miesto pre ďalší zápis.

WPS na rýchle pripojenie

K dispozícii sú informácie o pripojených zariadeniach a možnosť blokovania pripojených zariadení. V tejto položke máte všetky základné informácie o pripojených zariadeniach ako názov, MAC adresu, IP adresu a možnosť blokovať zariadenia. Blokované zariadenia sú vyobrazené pod pripojenými.

Connection info – zobrazuje názov Wi-Fi siete, heslo na pripojenie k sieti, zabezpečenie Wi-Fi a nakoniec web adresu a heslo pre konfiguráciu Mifi2 cez Web (základné prednastavené heslo je „admin“).

Samovoľné vypnutie zariadenia po vami nastavenej dobe nečinnosti v rozmedzí 5, 10, 30 min alebo zakázané samovoľné vypnutie.

Jednoduché nastavenia jasu podsvietenia, blokovania obrazovky, času podsvietenia, zvukových oznámení.

Zvukové oznámenia upovedomia pri prečerpaní dát, pripojení ďalšieho zariadenia, vybití/nabití batérie, o pripojení cez dátový roaming, po vložení microSD karty a aj po prijatí SMS. Tieto zvukové oznámenia sa dajú konfigurovať a je možné ich pre každú spomínanú položku zapnúť alebo vypnúť.

Informačná LED dióda znázorňuje pri zhasnutej obrazovke, že je pripojenie aktívne.

Pokročilá anténna technológia poskytuje stabilné pripojenie bez potreby externej antény, zvyšuje prenos videa, online hier, paralelné sťahovanie dát, prenos veľkých súborov bez výpadkov a plynulé streamovanie videa.

nabíjačka

Veľkosť zariadenia je ideálna a Mifi2 môže ísť s vami naozaj kdekoľvek, veď jeho rozmery sú len 99,5 × 73,1 × 8,8 mm a hmotnosť 120 gramov.

Obsah balenia

obsah balenia

V balení nájdete zariadenie NOVATEL WIRELESS Mifi2, cestovný nabíjací adaptér (výstup 1,1 A) s dvomi rôznymi koncovkami pre nabíjanie aj mimo EU, nabíjateľnú batériu 2900 mAh a základné informácie.

Využitie zariadenia

Využitie a potenciál výkonného mobilného Hot-spotu Mifi2 s veľkým množstvom pokročilých nastavení si nájde svojich priaznivcov, ktorý práve takéto zariadenie potrebujú a hľadajú.

Slot pre MicroSD

Pomocou neho ponúknete svojím zákazníkom, priateľom alebo obchodným partnerom viac možností. S Mifi2 im môžete poskytnúť bezplatný prístup na internet kdekoľvek a to aj bez prístupu k elektrickej sieti. Mifi2 má totiž veľmi dobrú výdrž na batériu a je možné ho nabíjať power-bankou alebo solárnou nabíjačkou. Využiteľné je pre malý obchod, taxi služby, prepravu osôb, školenia, výstavy, domácnosti, mobilné kancelárie alebo na pracovné stretnutia. Už nebudete potrebovať na prenos dát a ukážky vašich prác, prezentácií, médií nekonečné kopírovanie na USB, CD a pod. Jednoducho do Mifi2 vložíte microSD kartu do max. kapacity 32 GB a spravíte si vlastný sieťový disk, ku ktorému budú mať prístup všetci pripojení k vašej sieti. Využitie je po celom svete až v 150 krajinách. Jednoducho všade, kde má vás operátor dostupnosť siete, napr. aj na chatách v horských oblastiach.

slot pre microSim

Verdikt touchIT

Je pravdou že podobných mobilných Hot-Spot zariadení je na trhu viac, alebo si môžeme pripomenúť že aj skoro s každého smartfónu dokážeme spraviť Hot-spot a pripojiť viacero zariadení. Ale Mifi2 je výnimočné svojimi nastaveniami, pokročilým zabezpečením pripojenia a množstvom iných vychytávok, ktorými konkurencia nedisponuje a už vôbec nie smartfóny. Cena je vyššia, ale pri tom všetkom si musíme povedať, že po celý čas používania Mifi2 nenastal ani jeden problém s nejakým výpadkom alebo nestabilitou celého systému. Všetko fungovalo úplne presne a bez problémovo a to je pri takýchto zariadeniach nutnosťou a veľkým plusom. Mifi2 v podstate nemáme čo vytknúť a spomenuté detaily ako jemné prehrievanie, nešikovne umiestnený slot pre microSim kartu, slabý GPS prijímač sú popri tom, čo Mifi2 dokáže nepodstatné.

Cena Mifi2 je : 249 Eur, http://www.notebookshop.sk/mifi-2-global-touchscreen-intelligent-mobile-hotspot.html 

Zapožičal : Synetics  http://www.synetics.sk/

Hodnotenie

+ veľkosť, efektné spracovanie, stabilita systému, dobrá prenosová rýchlosť, vynikajúca výdrž na batériu, bezproblémový dotykový displej, možnosť pripojenia 10-tich zariadení, rôzne možnosti zabezpečenia, kontrola spotreby prenesených dát, zdieľanie súborov a médií vo vlastnej sieti, WPS rýchle pripojenie zariadení, blokovanie nechcených účastníkov v sieti

– SMS len na čítanie bez možnosti odpovede, mierne prehrievanie pri zaťažení a nabíjaní, nerozumne umiestnený slot pre MicroSim kartu, vyššia cena, slabý GPS prijímač s len malým využitím svojho potenciálu

Porovnanie Mifi2 s predchodcom si môžete pozrieť na www.mifi.sk

Kompletnú a podrobnú technickú špecifikáciu nájdete na http://www.synetics.sk/mifi.html

Autor: Miroslav Illéš

Značky: