Inteligentné okuliare zobrazujú rozšírenú realitu, ktorá je špeciálne prispôsobená pre vodičov.

Okuliare Google Glass sľubovali revolúciu, ale svoj potenciál (zatiaľ) nedokázali naplniť. Technológia predbehla svoju dobu a mala viacero problémov, ktoré Google nedokázal vyriešiť. Koncept inteligentných okuliarov je však stále atraktívny a spoločnosti s ním naďalej experimentujú.

Jednou z takýchto firiem je automobilka Mini, ktorá spadá pod BMW. Tá v spolupráci so spoločnosťou Qualcomm vytvorila okuliare, ktoré sú určené vodičom a majú predstavovať head-up displej budúcnosti.

Okuliare rozšírenej reality Mini (Autor: ArsTechnica)

Je zrejmé, že hlavný rozdiel oproti existujúcim technológiám spočíva v tom, že informácie sa nezobrazujú na čelnom skle auta, ale premietajú sa do okuliarov. Tie sú s automobilom prepojené bezdrôtovo. Systém pozostáva z viacerých senzorov a kamier, ktoré sú umiestnené v aute a v rámci karosérie. Kamera je umiestnená aj v okuliaroch, „medzi očami„.

Okuliare majú takisto priamo v sebe zabudovaný procesor Snapdragon 805 a ďalšie senzory, Wi-Fi, Bluetooth a GPS modul. Pripojenie do internetu nie je nutnosťou, zariadenie však potrebuje sťahovať dáta zo smartfónu.

Pohľad vodiča (Autor: ArsTechnica)

Čo sa samotnej funkcionality týka, rozšírená realita upozorňuje na prichádzajúce SMS správy, umožňuje vidieť cez karosériu auta (táto funkcia sa nazýva röntgenové videnie a využíva vonkajšie kamery), poskytuje užitočné kontextové informácie (napr. pri pohľade na plagát informáciu o tom, že podujatie je vypredané) a samozrejme naviguje vodiča. Pomôže mu aj s parkovaním.

Technológia sa momentálne nachádza v štádiu prototypu.

Zdroj: ArsTechnica

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit