Zemetrasenie je jednou z najväčších prírodných katastrof na svete. Zomierajú pri nich tisícky ľudí a materiálne škody sú nepredstaviteľné. Výskumníci teraz sledujú, ako by sa dal využiť potenciál obrovského počtu mobilných telefónov na to, aby týmto škodám zabránilo.

Už existujú systémy varovania, teda sú aplikácie, ktoré na displeji telefónu zobrazia varovanie o zemetrasení vo vašom okolí. Niektoré telefóny v ohrozených oblastiach prichádzajú už s nainštalovanou takouto aplikáciou.

Quake-App_nowat

Novinkou je to, že telefón má prakticky všetko na to, aby dokázal detegovať zemetrasenie. Teda vo výbave aj lacnejších telefónov je GPS prijímač, je tu snímač zrýchlenia a telefón má možnosť namerané dáta odosielať. Problém je v tom, že telefóny sú v neustálom pohybe, ich GPS nebýva presné, v niektorých krajinách môže byť problém s mobilným pripojením na internet a niektoré chudobné štáty majú stále nízku penetráciu mobilov.

To čo ale mobilné telefóny strácajú voči premysleným a drahým snímačom zemetrasenia na kvalite, získavajú na kvantite. Počet predaných telefónov neustále rastie a ľudia si pomerne často menia telefóny za novšie a väčšina z nich sú už smartfóny. Výskumníci pracujú na tom, ako z veľkého počtu údajov s menšou presnosťou získať dostatočné údaje na to, že v danej oblasti je zemetrasenie a túto informáciu rozšíriť pre ostatných v danej obasti a varovať ich. Pri simulovanom zemetrasení v oblasti San Francisca sa tak podarilo v experimente rozpoznať blížiace sa zemetrasenie do 77 sekúnd od jeho prvého prejavu. Pritom sa využil potenciál 4700 smartfónov, čo je len 0,2 percenta telefónov v tejto oblasti.

Zdá sa teda, že toto môže byť dobrá cesta do budúcna, treba ale viac špecializovať výbavu v smartfónoch práve pre toto použitie.

Zdroj: Science Advances

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.