Tradičné géčko – teda mobil s extra dlhou výdržou a za super cenu.

Tento raz ešte lacnejšie. Bežne by sme sa pri „plusovej“ verzii bavili o cene 299 EUR, teraz je o 30 EUR lacnejší. Sú tu nejaké kompromisy, no nemajú veľký vplyv na pohodlie používania a vysokú pridanú hodnotu.

Telefón je aj kvôli displeju rozmernejší. Máte ale veľkú plochu na sledovanie filmov alebo prezeranie webových stránok. No a navyše 5000 mAh batériu, ktorá si vás získa. V praxi je to telefón, ktorý sa len tak ľahko nevybije a s 30 W nabíjačkou ho kedykoľvek rýchlo nabijete na ďalšie používanie. Naozaj vynikajúca kombinácia.

„Kto hľadá svižný telefón s dôrazom na výdrž batérie, toto je jedna z najlepších možností na trhu.“

Najlepšie vlastnosti telefónu

 1. Ozajstná výdrž na 2 dni používania
 2. Rýchle 30 W nabíjanie
 3. Veľký 6,8“ displej
 4. Makro objektív

Hrúbka telefónu je niečo, čo budete po rozbalení a prvom používaní cítiť. Po niekoľkých hodinách si zvyknete. Zistíte totiž, že sa dobre používa, máte dostatočne veľké prvky na displeji a navyše je tu podpora gest. Ovládanie je tak jednoduchšie a v prípade značky motorola je ovládanie gestami aj spoľahlivé.

Čítačka odtlačkov je na pravej hrane. Je to zároveň tlačidlo na zapnutie. Tu oceníte na výber, ako sa má telefón odomknúť. Či postačí dotyk alebo je treba tlačidlo zároveň stlačiť.

Odporúčam stlačenie, nakoľko vo vrecku si ho takmer isto odomknete práve pre zvolenú polohu tlačidla. Kto chce pridať hlasitosť priamo vo vrecku, je pravdepodobné, že palcom prejde najprv po snímači. Rozpoznávanie tvárou je rýchle, odporúčam aj toto nastavenie.

Na opačnej hrane je tlačidlo digitálneho asistenta. V našej krajine ho asi príliš nevyužijete, no môžete. Treba sa s ním ale rozprávať po anglicky.

Telefón sa dobre ovláda aj na stole. Vystúpenie fotoaparátu nie je tak dramatické a je postupné a vyzerá to dobre. Reproduktor je len jeden a audio konektor je na hornej hrane.

Technické parametre

Model telefónumotorola moto g9 plus
Operačný systémAndroid 10, aktualizácie 1. 8. 2020
Podpora 5Gnie
Formát SIM kartyDual Nano SIM, hybridný
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]4 / 128
Procesor [max. frekvencia]Snapdragon 730G, 8-jadrový, 2,2 GHz
Displej, počet farieb, HDRIPS LCD, 16 miliónov, HDR10, 60 Hz
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]6,8 / 1080 × 2400
Bluetooth, Wi-Fi, NFC, microSD, audio jack5, ABGNac, áno, do 512 GB, áno
Hlavný fotoaparát, max. Mpx, počet64 Mpx, 4×
Predný fotoaparát, max. Mpx16 Mpx f/2.2
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 5000 mAh
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]170 × 78 × 10 / 223
Vodeodolnosťvodoodpudivá vrstva
Bezdrôtové nabíjanienie
KonektorUSB-C, 30 W

Systémová nadstavba má okrem rozšírení Moto aj rozhranie My UX. Je to stále čistý Android s minimálnymi ale užitočnými doplnkami. Meniť sa dajú dizajnové prvky, tiež je tu aj plávajúci panel skratiek k aplikáciám alebo ich funkciám a kontaktom. Stačí dvakrát ťuknúť na snímač odtlačkov. Rozšírenia Moto Zvuk majú nastavenia nielen pre hudbu a filmy ale aj podcasty, čiže hlas. Dajú sa ešte prispôsobiť.

Ako sa používa?

Cena telefónu sa premietla aj do použitia procesora Snapdragon 730. Je poznať, že má menší výkon ako u výrobcov veľmi obľúbený model Snadpragon 765.

Telefón sa dobre používa a občas bude prepínanie aplikácií pomalšie, no nie veľmi. Treba sa veľmi sústrediť. Výrobca použil 4 GB RAM, takže je to kombinácia, ktorá vám bude bez problémov postačovať. Z praktického pohľadu nie je telefónu čo vytknúť. Mohol by byť rýchlejší? Mohol. No stojí 269 EUR a to je veľmi dobrá cena.

Mierne rezervy vo výkone bude mať pri použití fotoaparátu. Fotí ale spoľahlivo a nestane sa vám, aby ste mali rozmazané fotky. Po stlačení spúšte môžete fotoaparát minimalizovať z obrazovky. Ak bude prebiehať nejaké dodatočné spracovanie fotky, zobrazí sa v stavovom riadku príslušná ikona.

V rámci značky je jasné, že bude o telefón dobre postarané. Spoľahnúť sa môžete na pravidelné aktualizácie systému. V systéme sú rozšírenia Moto na správu notifikácií na zamknutej obrazovke alebo Moto Gametime špeciálne pre hráčov na hranie bez otravného rušenia notifikáciami. Všetko si môžete nastaviť podľa seba.

Benchmarky

BenchmarkyVýsledky
AnTuTu Benchmark – Total score240868
PCMark for Android – Performance7624
3DMark Sling Shot Extreme – Total2397

Fotoaparát

Štyri fotoaparáty sú už taká klasika a to nielen v prípade motoroly. Na fotenie využíva technológiu Quad Pixel. V rámci rôznych režimov tu máte ultraširoký. Ani jeden z objektívov nemá optickú stabilizáciu.

Ten sa dá prepínať priamo a následne makro režim, ktorý nájdete v menu fotoaparátu. Tu je aj nočný režim, odporúčame ho využiť. Svojou kvalitou vás príjemne prekvapí.

Zloženie fotoaparátov:

 • 64 Mpx f/1.8, hlavný fotoaparát
 • 8 Mpx f/2.2, ultraširoký 118°
 • 2 Mpx f/2.2, macro snímač
 • 2 Mpx f/2.2, snímač hĺbky

Testovacie fotografie

Ultraširoký vs. klasický

Makro

Nočné – nočný vs. automatický režim

thumbs-up-icon

Výhody

 • Skutočná výdrž 2 dni
 • Výborné fotky aj v nočnom režime
 • 30 W nabíjanie
 • Celková hodnota telefónu pri tejto cene

thumbs-down-icon

Nevýhody

 • Iba jeden reproduktor
 • Len 4 GB RAM

Verdikt

motorola moto g9 plus prináša klasiku s dobrou výbavou. Séria moto g je význačná tým, že dostanete všetko potrebné za výbornú cenu. Tu je to veľký displej, veľká batéria a super rýchle nabíjanie. Tiež aj stále čistý Android a dobrú podporu zo strany výrobcu.

To sú hlavné prednosti smartfónu. Nekladie si za cieľ vyniknúť ale poskytnúť každému solídny telefón, ktorý sa bude dobre používať.

Spoľahnúť sa môžete na dobrú kvalitu fotiek ako aj výborné makro fotky a kvalitu pri nočnom fotení.

Cena: 269 EUR

Zapožičal: motorola

Fotografie: Samuel Hindy

Prečítajte si aj:

motorola moto g 5G plus: Dve selfie kamery a 5G za super cenu (RECENZIA)

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.