Vyskúšali sme si smartfón priamo určený na fotenie objektov z blízka.

Fotoaparát je jedným z prvotných lákadiel, prečo si kúpiť nový smartfón. Tu to platí 5-násobne. Aspoň podľa možností jeho fotenia. Výrobca stavil na tri objektívy, z toho jeden zameraný na fotenie z blízka.

Môžete fotiť už zo vzdialenosti 2 cm bez toho, aby sa vám fotka rozmazávala. Tomu odpovedá ekvivalent 5-násobného priblíženia bežným objektívom.

Hlavný snímač má rozlíšenie 13 Mpx a svetelnosť f/2.0, čo je pomerne málo, na fotkách to však až tak nie je vidieť. Na denné fotky nepotrebujete vysokú svetelnosť, v šere a tme sa nedostatky prejavia.

Makro objektív využíva 2 Mpx snímač so svetelnosťou F/2.2. Na zaostrenie v režime Makro je treba pevnú ruku. Ideálny je statív, ten pravdepodobne mať po ruke nebudete.

Na výber sú dva spôsoby fotenia. Prvým môžete fotiť rýchlejšie a vyrobiť viac fotiek a následne si vyberiete. Na pohľad „odfláknutý“ spôsob vám ale prinesie množstvo kreatívnych možností a vo výsledku získate dostatok pekných fotiek. My sme takto fotili viackrát a ani jedna fotka nebola rozmazaná alebo takpovediac na vyhodenie.

Druhý spôsob je pevné uchopenie telefónu do dlane, ideálne je sa o niečo oprieť a udržať objektív tak, aby sa zaostril správny objekt.

Dôležité je to kvôli efektu rozostrenia, ktorý pri makro fotke pri tomto fotoaparáte vzniká. Je teda na vás, čo bude vo výsledku rozostrené. S tým totiž súvisí efekt preblikávania na displeji podľa toho, ktorý kúsok z objektu je ostrý.

Režim Makro treba zapnúť v režimoch fotoaparátu. Vtedy sa použije pre tento účel pridaný objektív. Ostatné fotografie sa vytvárajú cez 13 Mpx objektív.

Verdikt

Motorola one macro fotí veľmi dobre. Nemusíme ho ani obhajovať, že je to 200-eurový telefón. Slabšie stránky sa prejavia pri večerných fotkách. Cez deň a na fotenie detailov, ktoré inak nemáte veľmi ako zachytiť, je výborný.

Otázkou teda bude, či si kvôli tomuto kúpite práve tento model. Je ale pravda, že makro fotky s telefónom v tejto a podobnej cenovej triede neodfotíte.

Cena: 229 EUR

Zapožičal: motorola

Prečítajte si aj:

motorola one macro: Aký je telefón zameraný na makro fotky?

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.