Od začiatku októbra 2022 Slovenská pošta rozširuje sieť BalíkoBOXov o ďalších 8 kusov. V súčasnosti je tak po celom území Slovenska už 153 terminálov a do konca roka 2022 ich počet stúpne až na 155. Najviac BalíkoBOXov Slovenskej pošty je v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Otvorené non-stop, vyberanie ale aj podávanie balíkov a tiež platba

Výhodou BalíkoBOXov je, že si môžete balíkové zásielky vyzdvihnúť pohodlne, kedykoľvek a bez čakania. K dispozícii sú nepretržite 24/7/365 a cez ne môžete okrem vyzdvihovania a podávať balíky a v predplatených obaloch realizovať aj platobné transakcie. Znamená to rýchlu a jednoduchú úhradu poštových poukazov, ePoukazov, SIPO či faktúr s PAY by Square kódom.

BalíkoBoxy akceptujú úhrady platobnými kartami všetkých komerčných bánk. Zoznam terminálov nájdete na stránke www.posta.sk/balikobox a tiež aj v mobilnej aplikácii Slovenskej pošty, kde sa vám v priečinku „Pošty“ cez filter „iba BalíkoBOXy“ zobrazí presný zoznam všetkých terminálov.

Lacná dodávka zásielky objednanej cez eShop

Ľudia využívajú BalíkoBOXy najmä pri nákupoch cez internet. Dôvod je jednoduchý – cena doručenia je nižšia ako keby vám balík doniesol kuriér a pri jeho dodávke do BalíkoBOXu nemusíte na kuriéra čakať. Objednáte si tovar a ako miesto doručenia si vyberiete BalíkoBOX, podľa toho ktorý box je k vám najbližšie. Na stránkach e-shopoch sú BalíkoBOXy uvedené ako možnosť doručenia „balík na poštu“.

Čo ak si balík nestihnete vybrať z BalíkoBOXu?

Ak si zvolíte BalíkoBOX na doručenie zásielky, dostanete na mobilné číslo SMS s informáciami hneď po tom, ako poštový doručovateľ vloží balík do schránky. V SMS sa dozviete, v ktorom BalíkoBOXe sa zásielka nachádza, aká je lehota na vyzdvihnutie a kód na otvorenie schránky. Ak máte stiahnutú mobilnú aplikáciu Slovenskej pošty, dostanete informáciu o zásielke aj tam. V prípade balíka na dobierku dostanete aj informáciu o sume, ktorú je potrebné zaplatiť platobnou kartou. Na vyzdvihnutie balíka máte tri kalendárne dni. Ak si nevyberiete svoj balík, putuje na pobočku pošty. Aj o tom dostanete SMS informáciu. Balík potom počká na pošte do ukončenia odbernej lehoty. Rovnako sa môžete rozhodnúť v priebehu doručovania balíka, že vám bude lepšie vyhovovať BalíkoBOX ako pobočka pošty alebo poštový kuriér a môžete si ju ľahko presmerovať.

Ideálne je použiť mobilnú aplikáciu

Do roku 2024 plánuje Slovenská pošta rozšíriť sieť BalíkoBOXov na cca 420 kusov. Nové BalíkoBOXy budú aj s menším počtom schránok ako súčasné, vkladanie a výber zásielok bude realizované prostredníctvom mobilnej aplikácie. Napájanie BalíkoBOXov bude realizované autonómnym solárnym systémom, respektíve akumulátorom.

Zdroje: Pošta, vlastné

Prečítajte si tiež

Značky: