Celý svet v súčasnosti prechádza jednou z najrozsiahlejších a najkomplexnejších očkovacích kampaní v histórii. Nie je preto prekvapením, že podvodníci a obchodníci na čiernom trhu dychtivo siahli po možnosti z tejto situácie profitovať.

Experti zo spoločnosti Kaspersky preskúmali 15 rôznych predajných miest na Darknete (časti internetu, ktorý nie je štandardne prístupný) a našli ponuky na tri hlavné vakcíny proti ochoreniu COVID-19: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Našli sa tu však aj predajcovia ponúkajúci neoverené vakcíny.

Väčšina predajcov pochádzala z Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie a USA a ceny za jednu dávku vakcíny sa pohybovali v rozmedzí od 200 do 1000 eur. Komunikácia medzi predajcom a kupujúcim sa odohráva prostredníctvom komunikačných aplikácií so šifrovaním ako sú Wickr či Telegram a platba sa realizuje prostredníctvom kryptomien, predovšetkým cez bitcoin.

Takisto väčšina týchto predajcov na čiernom trhu uskutočnila od 100 do 500 transakcií, čo naznačuje, že k obchodu skutočne došlo. Čo presne však nakupujú používatelia Darknetu zostáva nejasné. Podľa informácií, ktoré majú k dispozícii odborníci spoločnosti Kaspersky, nie je možné zistiť, koľko dávok vakcín inzerovaných online sú reálne dávky (keďže mnohým zdravotníckym zariadeniam nejaké zvyšné dávky reálne zostali) a v koľkých prípadoch ide o podvod.

Treba si uvedomiť, že aj keby ste vôbec nejakú zásielku obdržali poštou, s najväčšou pravdepodobnosťou bude to, čo dostanete, neúčinná a neefektívna dávka. Avšak dôležitejšie je to, že získavanie takýchto vakcín je nezákonné.

„Na Darknete nájdete takmer všetko, takže nie je prekvapením, že sa predajcovia pokúsili zúročiť aj očkovaciu kampaň. Za posledný rok došlo k množstvu podvodov využívajúcich tému COVID-19 a mnoho z nich bolo úspešných. Momentálne však ľudia nepredávajú len vakcíny ako také, ale dokonca aj záznamy o očkovaní – teda dokument, ktorý by vám mohol umožniť voľne cestovať. Je dôležité, aby si používatelia dávali pozor na akékoľvek „ponuky“ súvisiace s pandémiou, a samozrejme, mali na pamäti, že kúpiť si vakcínu na Darknete nie je dobrý nápad,“ upozorňuje Dmitry Galov, bezpečnostný expert spoločnosti Kaspersky.

Aby ste boli počas pandémie COVID-19 v bezpečí pred podvodníkmi, odborníci spoločnosti Kaspersky odporúčajú:

  • Nikdy nekupujte výrobky, vrátane dávok vakcín, na Darknete.
  • Ak vidíte reklamu na niečo, čo súvisí s ochorením COVID-19, pozorne si prezrite adresy URL stránok, ktoré navštevujete. Ak iba jedno písmeno vyzerá nevhodne alebo ak webová stránka nemá zvyčajnú koncovku .com, a je nahradená niečím ako .com.tk a pod., v takom prípade pôjde pravdepodobne o phishing. Na takýchto stránkach nikdy nezadávajte svoje osobné informácie.
  • Venujte pozornosť gramatike a vzhľadu webov, ktoré navštevujete a rovnako aj e-mailom, ktoré dostávate. Ak niečo nesedí, bude to pravdepodobne nekalé.

Značky: