Nadácia Orange otvára grantový program e-Školy pre budúcnosť.
Jeho štvrtý ročník sa opäť venuje téme zodpovedného a bezpečného používania digitálnych technológií, a v tomto roku dáva šancu aj dobrým nápadom zameraným na ďalšie témy súvisiace so získavaním digitálnych zručností ako je programovanie či mediálna výchova. Za uplynulé tri roky program podporil viac ako stotridsať projektov. Šanca na získanie podpory pre projekty aktívnych pedagógov a mimovládne organizácie je tu opäť. Nadácia Orange na ne prerozdelí celkovo až 50 000 eur.
Nadácia Orange grantovým programom reaguje na aktuálne trendy v oblasti používania digitálnych médií, ktoré sú pre deti či mladých ľudí už prakticky bežnou súčasťou každodenného osobného aj študentského života. Tento vývoj prináša so sebou viac rizík, ale aj nových výziev ako tieto technológie používať čo najefektívnejšie. Cieľom grantového programu e-Školy pre budúcnosť je preto podpora projektov škôl respektíve pedagógov a mimovládnych organizácií pôsobiacich v oblasti vzdelávania, ktoré vo vyučovacom procese podporia zodpovedné a bezpečné používanie digitálnych technológií, zamerajú sa na oblasť programovania či mediálnu výchovu.
Za uplynulé tri ročníky existencie grantového programu Nadácia Orange podporila 133 projektov z celkovo predložených 334 žiadostí. Na podporu tých najzaujímavejších bude v štvrtom ročníku programu prerozdelená celková suma až 50 000 eur, pričom na jeden projekt je možné žiadať čiastku maximálne 1 500 eur. Grantový program otvára Nadácia 5. septembra 2017, uzávierka prijímania projektov je 3. októbra 2017. Projekty je možné predložiť výlučne v elektronickej forme prostredníctvom online systému na stránke www.nadaciaorange.egrant.sk. Výsledky grantového programu budú zverejnené od 26. októbra 2017 na webstránke www.nadaciaorange.sk.
Deti na nete
Dnešná digitálna doba z technológií urobila bežnú záležitosť, pre deti sú rutinou. Byť odrezaný od prístupu na internet dnes predstavuje pre deti doslova katastrofu, môžeme dokonca hovoriť o sociálnom vylúčení. Výdobytky online sveta však so sebou prinášajú mnohé úskalia a nástrahy. V takýchto situáciách je dôležité siahnuť po správnom zdroji informácií, ktorý dokáže pomôcť zorientovať sa v problematike. Práve web www.detinanete.sk, ktorý Orange s týmto cieľom vytvoril, môže poslúžiť ako takýto informačný zdroj. Navyše táto užitočná stránka ponúka informácie o zodpovednom používaní i rizikách digitálnych médií. Na webe nájdu učitelia i rodičia nielen užitočné rady, ako sa v jednotlivých situáciách zachovať či ako dieťaťu témy vysvetliť, ale aj možnosť objednať si bezplatný workshop vedený školenými psychológmi pod odbornou taktovkou garantky projektu Márie Tóthovej Šimčákovej. Doteraz vyškolili po celom Slovensku už viac ako 35 000 žiakov, učiteľov i rodičov, ktorým poskytli cenné tipy, ako používať nové médiá bezpečne a zodpovedne.