Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Začína sa nová epocha elektromobility a Volkswagen ju bude formovať: modelom I.D. BUZZ predstavuje Volkswagen na North American International Auto Show (NAIAS) v Detroite Microbus novej doby.

Štúdia elektrického vanu opäť prináša pohľad do budúcnosti – s ambíciou priniesť vo svete zajtrajška elektromobilitu pre každého. Sumarizuje to nový slogan značky: „Budúcnosť pretvárame na realitu.“

Dr. Herbert Diess, predseda predstavenstva značky Volkswagen, vysvetľuje: „I.D. BUZZ reprezentuje nový Volkswagen: moderný, pozitívny, emocionálny a orientovaný na budúcnosť. Chceme spraviť z elektromobility novú charakteristiku značky Volkswagen a od roku 2025 predávať milión automobilov s elektrickým pohonom ročne. Nový  e-Golf má už teraz o 50 percent väčší dojazd. Od roku 2020 prinesieme s modelovým radom I.D. úplne novú generáciu elektromobilov s dokonalou konektivitou. Bude dostupná pre milióny zákazníkov, nie iba pre milionárov.“

Aká rôznorodá bude elektromobilita zajtrajšia, demonštruje Volkswagen v Detroite štúdiou I.D. BUZZ – priestorovým zázrakom s pohonom všetkých kolies elektromotormi na prednej i zadnej náprave, režimom plne automatickej jazdy („I.D. Pilot“) a novou generáciou zobrazovacích a ovládacích prvkov. „I.D. BUZZ je van budúcej generácie. Je skonštruovaný na novej modulárnej stavebnici pre elektrický pohon MEB, poskytuje vysoký komfort a veľký priestor na cestovanie. Jeho dojazd je do 600 kilometrov podľa aktuálnej európskej metodiky NEDC“, povedal Dr. Frank Welsch, člen predstavenstva značky Volkswagen pre vývoj. Novú energiu dostáva I.D. BUZZ induktívne alebo z nabíjacieho stojana. Pri príkone nabíjacieho systému 150 kW nabitie trakčnej akumulátorovej batérie vozidla na 80 percent trvá približne 30 minút.

Uplynuli iba štyri mesiace odvtedy ako Volkswagen predstavil menšieho brata modelu I.D. BUZZ na parížskom autosalóne: elektromobil I.D.. Aj ten predstavuje revolúciu. Tento kompaktný elektromobil s dojazdom do 600 kilometrov sa začne vyrábať v roku 2020 ako prvý automobil, skonštruovaný na báze modulárnej stavebnice MEB. A zároveň je prvou štúdiou značky Volkswagen, ktorá dokáže jazdiť úplne automaticky.

Nový I.D. BUZZ je teraz prvý van, ktorý to umožňuje: stačí zľahka zatlačiť volant, ktorý sa zasunie, splynie s kokpitom a prepne I.D. BUZZ z manuálneho do plne automatického režimu „I.D. Pilot“ (dostupný od roku 2025). Potom si môže vodič otočiť sedadlo dozadu a venovať sa spolujazdcom. Laserový skener, ultrazvukové senzory, radarové senzory, priestorový kamerový systém a predná kamera zachytávajú okolie vozidla; ďalšie dopravné informácie vozidlo prijíma z cloudu.

I.D. BUZZ nemá klasický kokpit. Najdôležitejšie informácie sa premietajú pomocou head-up displeja s rozšírenou realitou (Augmented Reality) do zorného poľa vodiča – trojrozmerne virtuálne na cestu. Funkcie ako infotainment a klimatizácia sa ovládajú prostredníctvom odnímateľného tabletu. Dôležité ovládacie prvky pre jazdu sú na volante. Jeho vnútorná časť nie je – ako je to dnes bežné – vybavená tlačidlami na ramenách, ale ju tvorí dotyková plocha touchpad s kapacitnými poľami – klasický volant sa zmenil na multifunkčnú riadiacu dotykovú plochu.

Štúdia, ktorá môže mať až osem sedadiel, využíva priestor tak dobre ako nijaký iný elektromobil. Multivariabilná sústava sedadiel a interaktívne prepojenie I.D. BUZZ s digitálnym svetom poskytujú mnoho možností. Vďaka rozšírenej platforme MEB-XL má štúdia dlhá 4.942 mm, široká 1.976 mm a vysoká 1.963 mm aj v kabíne mimoriadne vnútorné rozmery v rámci svojej triedy.

No I.D. BUZZ nie je iba priestorovým zázrakom: vďaka svojej koncepcii bude jedným z najpohodlnejších automobilov na svete. Má extrémne dlhý rázvor 3.300 mm. Medzi nápravami je v podlahe uložená plochá batéria. Takéto usporiadanie znižuje ťažisko a zabezpečuje perfektné rozdelenie hmotnosti na nápravy. Podvozok štúdie I.D. BUZZ s tlmičmi pruženiami vybavenými elektronickou reguláciou charakteristiky poskytuje komfort na úrovni luxusnej triedy. Pohon všetkých kolies so systémovým výkonom 275 kW (v prepočte 374 k), tvorený dvoma elektromotormi s výkonom po 150 kW vpredu a vzadu, sa perfektne hodí k dynamickému charakteru štúdie I.D.BUZZ. V Detroite predstavená verzia zrýchľuje z 0 na 100 km/h za približne 5 sekúnd; maximálna rýchlosť je kvôli efektívnemu využitiu energie obmedzená na 160 km/h.

Štúdia I.D.BUZZ predstavená v Detroite dôsledne sleduje stratégiu značky Volkswagen vyjadrenú sloganom „Budúcnosť pretvárame na realitu“. Základom tejto stratégie sú štyri oblasti inovácií:

  • Connected Community – Volkswagen v budúcnosti digitálne prepojí človeka, automobil a okolie cez Volkswagen User ID.
  • Intuitive Usability – Volkswagen nasadí intuitívne ovládateľné automobily s novými koncepciami zobrazovania a ovládania.
  • Automated Driving – Volkswagen urobí automatizovanou jazdou automobily ešte bezpečnejšie a komfortnejšie.
  • Smart Sustainability – Volkswagen podporuje vývoj inovatívnych veľkosériových modelov elektromobilov.

Značky: