Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V segmente stavebných materiálov už roky kraľuje tehla či betón, pričom za uplynulé desaťročie sa veľkého návratu dočkali aj drevostavby.

V súčasnosti však architekti a stavitelia experimentujú s materiálmi, o ktorých by ste možno ani netušili, že dokážu vytvoriť bezpečný a útulný domov. Pozreli sme sa na niekoľko prekvapivých alternatív k tradičným stavebným materiálom.

Celý dom z polystyrénu? Nič nereálne!

Keď väčšina ľudí vidí polystyrén, predstaví si krehké biele kocky používané na balenie elektroniky, prípadne EPS polystyrénové bloky vhodné ako tepelná a zvuková izolácia. V stavebníctve však tento materiál zažíva renesanciu a celkom inak ako by ste možno predpokladali. Špeciálne upravený stavebný polystyrén v podobe izolačných tvárnic ponúka vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a prekvapivú pevnosť. Domy postavené z presne nadväzujúcich blokov polystyrénu sú energeticky úsporné a ich veľkou výhodou je možnosť rýchlej výstavby.

betónovanieZdroj: elements.envato.com

Konopný betón: eko revolúcia ako sa patrí

Konope sa pri stavbách využívalo aj v minulosti, no spojenie konopných vlákien a vápenného spojiva vytvára materiál, ktorý je nielen plne biologicky rozložiteľný, ale aj mimoriadne odolný. Konopný betón reguluje vlhkosť, má vynikajúce izolačné vlastnosti a dokáže absorbovať CO2 z atmosféry. Steny z tohto materiálu „dýchajú“, čím vytvárajú zdravé vnútorné prostredie a minimalizujú riziko vzniku plesní.

Mykobetón ako budúcnosť z podhubia

Revolučný materiál vytvorený z podhubia húb predstavuje jednu z najnovších inovácií v stavebníctve. Mykobetón vzniká zmiešaním podhubia s organickým odpadom, ako je kukuričná slama či drevené piliny. Po vysušení vytvára ľahký, no pevný materiál s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami. Jeho najväčšou výhodou, rovnako keď nájdete krtkovanie Nitra výborné ceny je biologická odbúrateľnosť a minimum spotrebovanej energie. Navyše je prirodzene ohňovzdorný a odpudzuje škodcov. Do tohto materiálu vkladajú mnohí odborníci svoje nádeje, ako do stavebného materiálu budúcnosti, ktorý významne prispeje k zníženiu uhlíkovej stopy stavebného priemyslu.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.