Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Najrýchlejší internet je teraz aj vďaka technológiám Cisco na Slovensku dostupný i bežným používateľom. Telekomunikačný operátor Antik do vybraných lokalít priniesol internetové pripojenie s rýchlosťou 10 Gbit/s, ktoré bolo doteraz k dispozícii len v najvyspelejších krajinách. Infraštruktúra, ktorá ponúka veľké príležitosti pre doteraz nerealizovateľné inovatívne projekty, umožňuje budovanie inteligentných a multimediálnych domácností a dramaticky zlepšuje napríklad kvalitu bezdrôtového internetu, využíva zariadenia najnovšieho radu z portfólia prepínačov Cisco.

Spoločnosť Antik predstavila internet  10/10 Gbit/s pre bežných používateľov na Slovensku ako prvá. V porovnaní s doterajšími hodnotami je to veľký skok – podľa posledných údajov Cisco Annual Internet Report bola na Slovensku priemerná rýchlosť sťahovania pri pevnom pripojení 41,8 Mb/s a mediánová len 15,7 Mb/s. Antik pri testovaní linky nameral pri pevnom pripojení reálne 9,2 Gbit/s a pri bezdrôtovom pripojení 1,6 Gbit/s s latenciou 8 ms.

Ultra vysokorýchlostný internet má zmysel. Bežným používateľom sa vďaka nemu otvárajú možnosti, ktoré boli doteraz k dispozícii len v najvyspelejších krajinách sveta. Telemedicína, väčšie využitie biznisových aplikácií v cloude, virtuálna realita, ale i online hry, vyučovanie a spolupráca na diaľku, to všetko sú oblasti, ktoré extrémne rýchly internet skvalitní a ponúkne v nich nové príležitosti. Považujeme to za prirodzený vývoj moderných potrieb,“ hovorí Peter Blaas, riaditeľ spoločnosti Antik pre rozvoj.

Najnovšia technológia

Operátor svoju ponuku vybudoval v spolupráci s technologickým partnerom ALEF Distribution SK. Chrbticová infraštruktúra, ktorá umožňuje pripojenie koncových používateľov s rýchlosťou až 10 Gbit/s, je postavená na prepínačoch Cisco Catalyst C9200.

Ide o najnovší rad z portfólia prepínačov Cisco. Koncoví používatelia sú do siete pripájaní pomocou access switchov, ktoré v danej oblasti poskytujú konektivitu „last mile“. Access prepínače agregujú koncové prístupy cez uplink pripojenia do distribučných prepínačov a tie následne zabezpečujú pripojenie do chrbticovej siete.

Zariadenia Catalyst 9200 sú najnovším prírastkom portfólia Cisco s dôrazom na bezpečnosť, odolnosť a programovateľnosť.

Pripravené na budúcnosť

Takáto sieť je pripravená zvládnuť technologické výzvy najbližších rokov. Dostatočné prenosové kapacity a zároveň vysokú spoľahlivosť poskytne firmám, domácnostiam, ale aj inovatívnym projektom,“ hovorí Gabriel Dopirák, obchodný manažér spoločnosti Cisco.

Pilotný test v oblasti telemedicíny s využitím pripojenia od Antiku, postaveného na technológiách Cisco, napríklad plánuje jedna zo slovenských univerzít.

Výhody vysokorýchlostného, 10-gigabitového internetu si už môžu vychutnať používatelia v košickej mestskej časti Pereš, v Stropkove a v Čiernej nad Tisou, pričom postupne by mali pribúdať ďalšie lokality. Na úplné využitie všetkých možností rýchleho pripojenia musia mať jeho používatelia zodpovedajúci hardvér.

Značky: